t
כוח צה"ל בתרגיל
צילום: דובר צה"ל

בישראל מעריכים: בנשק שמוברח לסוריה מאיראן יש טילי שיוט

הטילים המדוברים נחשבים לנשק איכותי, מתקדם ומטריד. בסיכום השנה של צה"ל פורסם שכ-30% מהברחות הנשק מאיראן מגיעות לשטח סוריה ולבנון
רועי שרון ורועי קייס
28 בדצמבר 2021
20:39

בסיכום השנה של צה"ל פורסם היום (שלישי) שכ-30% מהברחות הנשק מאיראן מגיעות לשטח סוריה ולבנון. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם שבישראל מעריכים שבין משלוחי הנשק שמגיעים לשטח סוריה יש גם טילי שיוט - נשק שנחשב לאיכותי, מתקדם ומטריד.

עד כה איראן נזהרת שלא להגיב נגד ישראל בעקבות התקיפות בסוריה, אבל במערכת הביטחון סבורים כי תהיה תגובה בהמשך. טילי השיוט הם אחת האופציות שקיימות בידי הכוחות האיראניים בסוריה לתקיפת ישראל. 

סיכולי הברחות בסוריה וזינוק בפיגועים ביהודה ושומרון: צה"ל מסכם שנה

בצה"ל פרסמו היום סיכום של השנה החולפת, בה תקפו הכוחות יותר מ-1,000 פעמים במזרח התיכון - לא כולל מבצעים חשאיים. לפי ההודעה, שנת 2021 נחתמת עם עשרות מבצעים נגד ההתבססות האירנית בלבנון וסוריה, מבצע צבאי נגד חמאס ברצועת עזה והסלמה ביטחונית ביהודה ושומרון. זאת, לצד היערכות לתקיפה אפשרית של מתקני הגרעין באיראן ושיפור יכולות ההגנה האווירית מעל ישראל.

עוד נמסר כי ישראל תקפה מטרות רבות בסוריה ולבנון כחלק מהמאבק בההתבססות האירנית - והצליחה לצמצם בכ-70% את ציר הברחות אמצעי הלחימה בשנה האחרונה.

ברקע הדיווחים שישראל תקפה הלילה בנמל הימי בלטקיה בסוריה, תקיפה שנייה במקום שמיוחסת לחיל האוויר בתוך חודש, אמר הרמטכ"ל כוכבי כי "הגדלת היקף המבצעים בשנה החולפת הביאה לשיבוש משמעותי של צירי החדרת אמצעי הלחימה לזירות השונות על ידי אוייבנו".

כמו כן, בצה"ל מזהים עלייה בטילי הנ"מ שיורים לעבר מטוסי חיל האוויר - דבר שעלול לפגוע בחופש הפעולה של חיל האוויר בסוריה, מה שמצריך לפעול בנושא כדי לשמור על עליונות זו. עוד צויין כי ישראל תקפה השנה בסוריה יותר פעמים מבשנים קודמות, ובצה"ל מזהים מגמת ירידה בכמות אמצעי הלחימה האסטרטגיים במדינה.

האיום האיראני: כוכבי הנחה להיערך למספר תוכניות תקיפה

בידי חיל האוויר וצה"ל חימושים כבדים שמסוגלים לחדור את מתקן העשרת האורניום בנתנז, אך מנגד המתקן בפורדו מוגן ביותר ונמצא עמוק באדמה מתחת לצלע ההר. בישראל יכלו לתקוף את מתקני הגרעין באיראן גם לפני עשור אם הייתה מתקבלת החלטה על ידי הדרג המדיני, אולם מאז האירנים שיפרו באופן ניכר את המערך ההגנה האווירית שלהם. במסגרת ההכנות בצה"ל לאפשרות של תקיפה, הנחה הרמטכ"ל כוכבי להכין מספר תוכניות אפשריות לתקיפה.

דובר צה"ל: "כשאני אומר שאנחנו מאיצים את התוכניות נגד איראן – אני מתכוון לזה" | האזינו

שקט יחסי מעזה אחרי מבצע "שומר החומות", אין התקדמות בשיחות

לאחר מבצע "שומר החומות" ברצועת עזה, בצה"ל מזהים בחודשים האחרונים שקט יחסי ברצועה - דבר שמיוחס להרתעה ולמדיניות אזרחית, כלשונם. רק חמיש רקטות נורו בשבעת החודשים מאז המבצע, למרות סיבות רבות שהיו לארגוני הטרור לשגר רקטות, בלונים או לבצע פיגועי גדר, בהם המהומות בשייח' ג'ראח, מבצעים נרחבים באיו"ש, לכידת המחבלים שברחו מכלא גלבוע ומצעד הדגלים בירושלים.

למרות התסיסה ביו"ש: מספר הנפגעים הישראלים ב-2021 - הנמוך בשנים האחרונות

בשבועות האחרונים חלה הסלמה ביהודה ושומרון, ובצה"ל ממשיכים בסיכול נגד ארגוני הטרור באמצעות מודיעין ומעצרים משמעותיים. השנה חלה עלייה משמעותית באירועי הטרור באזור, שגבו את חייהם של שני ישראלים, יהודה דימנטמן בפיגוע הירי ליד חומש ויהודה גואטה בפיגוע בצומת תפוח. לצד זאת, בצה"ל מסכמים את השנה עם מספר ההרוגים והנפגעים הישראלים הנמוך ביותר בשנים האחרונות.

בשנה החולפת נרשמו 5,532 אירועי זריקות אבנים לעומת 4,002 בשנה שעברה, 1,022 אירועי זריקות בקבוקי תבערה לעומת 751 בשנה שעברה, 61 אירועי ירי - פי שניים משנה שעברה, אז היו 31 אירועים וכן 18 אירועי דקירה לעומת תשעה בשנה שעברה.