זירת האסון במירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הסדרת קרקעות קבר הרשב"י? "היה לי ברור שהמדינה לא רוצה לפעול"

פרקליט מחוז צפון האזרחי שסירב לקחת חלק בוועדה לניהול אדמות הר מירון העיד בפני ועדת החקירה לאסון: "ידעתי שלא יהיה לי גיבוי מהיועמ"ש ולא מפוליטיקאים, שהכול למראית עין"
מרדכי גילת
29 בדצמבר 2021
16:58

ועדת החקירה לאסון מירון | פרקליט מחוז צפון האזרחי, עורך הדין איתן לדרר, העיד בפני הוועדה על פנייה שנעשתה אליו לפני כשנתיים לשמש כפרקליט המנחה את היועץ המשפטי החיצוני של ועדת החמישה, ועדה שהקים בית המשפט העליון בניסיון להסדיר את ניהול מתחם קבר הרשב"י בהר ולהילחם בעברייני בנייה שפלשו אליו. עו"ד לדרר הסביר: "עניתי שאני לא לוקח על עצמי את התפקיד, כי היה לי ברור שהמדינה לא רוצה לפעול אלא למרוח, ונותנת אחריות לוועדת החמישה, שהרקורד שלה פסול בעיניי".

לדבריו, "אם הייתי חושב שמישהו מתכוון לעבוד בפינוי המבנים ממתחם קבר הרשב"י, לא הייתי בורח מזה. אבל היה לי ברור שאף אחד לא מתכוון לעשות שם כלום. אני הייתי אמור להנחות מישהו שלא יקבל ממני הנחיות, זה ברור. ידעתי שבכל מחלוקת מול הוועדה, לא יהיה לי גיבוי מהיועץ המשפטי לממשלה ולא מפוליטיקאים. הכול פה לצערי למראית עין".

עו"ד לדרר המשיך ואמר: "הודעתי שאני מסרב לקבל את התפקיד יומיים לאחר שניתנו פסקי הדין של בג"ץ, בינואר 2020. לא נוח לי לומר מדוע לא הייתי מקבל גיבוי מהיועמ"ש, אני מאוד מעריך אותו. אבל בתיק בפרקליטות מחוז חיפה שהתבקשתי להעביר בו מידע, לא קיבלתי גיבוי. בתיק אחר שעסק בהדרת נשים, בהתערבות פוליטיקאים, פניתי כמה פעמים ליועמ"ש ולסביבתו, וזה לא טופל".