הילולת הבאבא סאלי בנתיבות, 2018
צילום: יונתן זינדל, פלאש90

המשטרה אוסרת על קיום הילולת הבאבא סאלי בנתיבות: "אין היתכנות לעמידה בהוראות החוק"

ההילולה שתוכננה להתקיים בשבוע הבא נאסרה מתוקף חוק הבטיחות במקומות ציבוריים. המשטרה הותירה פתח לקיום האירוע - אם תוגש בקשה מחודשת לקיומו עוד היום • בנו של הבאבא סאלי תקף: "הסירו ידיכם מן הקדוש" • הרב הראשי יצחק יוסף: החלטה אומללה
איציק זוארץ
29 בדצמבר 2021
15:26
עודכן ב 22:14

המשטרה הודיעה היום (רביעי) על הוצאת "צו לאי קיום אסיפה" להילולת הבאבא סאלי שתוכננה להתקיים בשבוע הבא בנתיבות. "הוראה זו ניתנה לאחר שמפקד מרחב נגב נוכח כי אין היתכנות סבירה לעמידה בהוראות חוק הבטיחות עד למועד אירוע ההילולה", נכתב בהודעת המשטרה. 

יחד עם זאת, ציינו במשטרה כי "אם המארגנים יפנו אלינו עוד היום ויגישו בקשה לקיים את ההילולה במתחם הגדול, שנפרש על 250 דונמים, יועברו אליהם במיידית התנאים הדרושים לקיום ההילולה על פי חוק הבטיחות". 

ההחלטה גררה סערה גדולה והתנגדות מצד גורמים רבים. הרב הראשי לישראל יצחק יוסף קרא לממשלה לחזור בה מההחלטה ואמר כי זו "החלטה אומללה". הרב יוסף הוסיף: "ישנה הרגשה בציבור שהממשלה מזלזלת בנקל בכל דבר שקשור לדת. אני מבקש מהממשלה לאפשר לרבבות שומרי המסורת להגיע ולהתפלל בקבר של הצדיק".

מפקד מרחב הנגב במשטרה תנ"צ נחשון נגלר הורה שההילולה לא תתקיים, מתוך חוק הבטיחות במקומות ציבוריים. המשטרה קראה לציבור להישמע להוראותיו ולא להגיע למתחם הציון ביום ההילולה. כמו כן נמסר שהמשטרה תפעל כדי למנוע את כניסת הקהל למקום ואת קיום ההילולה במתחם. גם ברשות כבאות והצלה הודיעו כי לא ניתן לאשר את קיום ההילולה.

בשבוע האחרון הוזכרה ההילולה בהקשרי הקורונה, ולא רק בהקשרי הבטיחות. כשלדברי ראש הממשלה בנט השבוע הכניסה אליה הייתה אמורה להיות מותנת בהצגת תו ירוק. להילולה מגיעים עשרות אלפי משתתפים מדי שנה. 

ח"כ יעקב מרגי מש"ס אמר היום במליאת הכנסת שהציבור לא יקשיב להוראות ויגיע להילולה בנתיבות. בנו של הבאבא סאלי, הרב ברוך אבוחצירא, תקף במכתב: "הסירו ידיכם מן הקדוש, חידלו הרע, אל נא תתעסקו במקום הנורא הזה".

ח"כ אוריאל בוסו מש"ס כתב לשר לביטחון הפנים עמר בר-לב ולמפכ"ל יעקב שבתאי: "אבקש מכלל הגורמים להתכנס עוד היום להליך הגשת הבקשה וקביעת קווים מנחים לקיום ההילולא המסורתית".