קליפ "טודו בום" סטטיק ובן אל

הדרך לשיר פופ מצליח: "טודו בום", החל מהמועדונים ועד לראש המצעדים

היום אין ישראלי שלא מכיר את סטטיק ובן אל, אבל לפני 6 שנים הם היו רק כוכבי מועדונים לא מוכרים. ניר גורלי מארח בהסכת "שיר אחד" את לירז רוסו, המוכר כסטטיק, בן אל תבורי ואת המפיק המזוהה איתם ירדן פלג, הלוא הוא ג'ורדי, לשיחה על השיר "טודו בום" והדרך אליו. אז מה המתכון ללהיט מנצח?
שיר אחד
01 בינואר 2022
11:22

ניר גורלי מארח בהסכת "שיר אחד" את לירז רוסו, המוכר כסטטיק, בן אל תבורי ואת המפיק המזוהה איתם ירדן פלג, הלוא הוא ג'ורדי, לשיחה על השיר "טודו בום" והדרך אליו.

האזינו לפרק בהסכת

בתחילת העשור השני של שנות האלפיים סטטיק היה חייל משוחרר שרצה להתפרנס ממוזיקה ואביו לחץ עליו ללמוד תואר באוניברסיטה. הוא ניסה ליצור מוזיקה, אבל בסופו של דבר נכנע, והתחיל ללמוד כלכלה ויחסים בין-לאומיים.

באותה תקופה עבד כמנהל ליינים של מסיבות בצפון. "אחד הדיג'אים שעבדתי איתו המון, גל מלכה, לחץ עלי לעשות שיר. יום אחד הכה בי איזה פזמון, התקשרתי אליו ושרתי: 'איך היא אוהבת את השמש...'", נזכר סטטיק. השיר זכה למיליוני צפיות ביוטיוב בתוך כמה חודשים, וסטטיק שכנע את אבא שלו שאם הוא ימשיך לזכות לכזו הצלחה, הוא יכול לקחת הפסקה של שנה ולחסוך בה כסף.

ההימור הצליח - וזמן קצר אחר כך החל להוציא שירים עם זמר מזרחי צעיר ולא מוכר בשם בן אל תבורי, בהפקת ג'ורדי, גם הוא בתחילת דרכו. המפגש בין ג'ורדי לסטטיק היה מקרי - הם נפגשו באולפן כשסטטיק הגיע להקליט את השיר "דובי גל" עם הראפר רון נשר. ג'ורדי מספר שכשעבדו על השיר "אמרנו בוא נביא זמר, זמר מזרחי, שילוב של היפ הופ ומזרחי - זה עובד". "רון אמר בוא נביא את בן אל, נכנסנו ליוטיוב לשמוע דברים שלו ועפתי על הקול שלו" - והם הציעו לו להצטרף.

תבורי לא הסכים בהתחלה, הוא חשב שזה יהרוס לו את הקריירה "לעשות שיר על ישבנים". בסוף הוא השתכע, והגיע לאולפן להקליט את הפזמון וג'ורדי אומר: "היה ברור כששמענו את השיר שזה להיט היסטרי". כולם הכירו את השיר הזה - אבל הוא היה גס מידי, "ורוב הקהל לא רוצה לשמוע כאלה שירים".

השלושה נפרדו לדרכם, אבל אז סטטיק כתב שיר - "ברבי". תבורי מיד הצטרף, אבל ג'ורדי חשב שזה שיר גרוע - בסוף הוא הסכים כי "הם איכשהו שיכנעו אותו. הם כאלה חמודים, קשה להגיד להם לא". ג'ורדי מספר שכשהוציאו את השיר הם לא ציפו לאותה הצלחה גדולה שליוותה אותו. "פעם ראשונה שבאמת הבנו כמה זה להיט יותר ממה שחשבנו וציפינו היה כשהזכירו את זה בארץ נהדרת. אם אתה מגיע לארץ נהדרת - אז אתה מיינסטרים. נקודה", אומר ג'ורדי.

כשהתיישבו להפיק את השיר הבא שלהם הם ציפו שגם הוא יצליח באותה הרמה בתחנות הרדיו, אבל "כביש החוף" לא צלח. סטטיק מספר כי לאחר אותה ההפתעה הם החלו להבין את הנוסחה שבשביל להצליח לא צריך לכוון למה שהקהל והרדיו רוצים לשמוע, אלא למה שהם רוצים להשמיע, "כשאתה מבין את זה אתה לא כפוף לחוקים ומסגרות ולא צריך לרצות מישהו".

השיר הבא שלהם, "סלסולים", הכניס אותם הישר אל לב מוזיקת המיינסטרים הישראלית, וג'ורדי מספר על ההבנה שהגיעה אליהם לאחר מכן "אם אנחנו מקבלים אומץ ומוציאים דברים מאוד שונים זה עשוי להשתלם, ובגדול".

בהמשך הם כתבו שיר בניחוח ברזילאי אותו הם הגדירו "חייזרי" – טודו בום. את הבסיס לשיר הם הפיקו בהקלטה שארכה כשעה "ההקלטה הראשונה של האולפן זו ההקלטה שאתה שומע שאתה שומע טודו בום" מספר סטטיק "נכנסתי פעם אחת לאולפן וזה מה שקרה".

"יום לפני זה, פחד אלוהים. זה או שאתה שונא את זה או שאתה מאוהב בזה. אין באמצע. אתה לא יכול לשמוע את 'טודו בום' ולהגיד 'אה, חמוד'", מתאר ג'ורדי. והקליפ? סטטיק מספר שכשהוא היה בצרפת הוא חלם שהוא ובן אל חייזרים - "וזה צריך להיות הקליפ". 

השיר נקטל בביקורות אך הצליח באמצעות הקהל ונכנס היישר לראש המצעדים ואף זכה ליחס ממקור לא צפוי. בלוגר ברזילאי, עם כ-13 מיליון עוקבים שמע את השיר ודרכו השיר הגיע לברזיל כולה. הקריירה המוזיקלית הבינלאומית של הצמד החלה והשלימה את המהפך מכוכבי מועדונים למוזיקאים שכולם אוהבים לאהוב.