תור לבדיקת קורונה
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

העומסים במתחמים: המתווה החדש לבדיקות הקורונה

המתווה המסתמן יבחין בין מחוסנים ללא מחוסנים ובין אנשים בסיכון לכאלה שלא. תלמידים ייבדקו בבתי הספר • בימים האחרונים - עלייה משמעותית במספר המחוסנים בשלוש מנות שחלו קשה בקורונה • חשש ממחסור בכוח האדם: 1,200 אנשי צוותי רפואה בארץ מבודדים
ליאל קייזר, קטי דור וגילי כהן
04 בינואר 2022
22:28

ברקע העומסים במתחמי בדיקות הקורונה, מתגבש מתווה חדש - הבחנה בין מחוסנים ללא מחוסנים ובין אנשים בקבוצת סיכון למי שאינם בקבוצת סיכון. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. המדיניות המסתמנת:

<> מחוסנים שאינם בסיכון ייבדקו בבדיקה ביתית

<> אנשים בסיכון, מבוגרים או בעלי מחלות רקע - ייבדקו בבדיקת PCR בין אם הם מחוסנים ובין אם לא. במקרה של תשובה חיובית, יופנו לקבלת תרופה. 

<> לא מחוסנים שאינם בסיכון - ייבדקו בבדיקת אנטיגן מוסדי, ייאלצו להגיע למתחם הבדיקות

גורמים בממשלה מעריכים שהמתווה יאושר סופית עד סוף השבוע וייכנס לתוקף בשבוע הבא. תלמידים, גם כאלה שאינם מחוסנים, צפויים להיבדק בבתי הספר באמצעות "נאמני קורונה". בכיר במשרד הבריאות אמר - "המתווה יוכל להחזיק במשך זמן". הדיונים כרגע עוסקים בבדיקת מלאים, ברכישות ובהערכת ביקושים של בדיקות אנטיגן וסוגים אחרים.

עלייה במספר המחוסנים שחולים במצב קשה

בתוך כך, בימים האחרונים נרשמה עלייה במספר המחוסנים החולים שמצבם קשה. עלייה זו ניכרת לא רק במספר הכולל של החולים במצב קשה, אלא גם בשיעור המחוסנים באופן מלא מביניהם.

מדובר בחולים שמוגדרים חולים חדשים על ידי מערכת הבריאות, כלומר כאלו שחלו קשה בגל האומיקרון. מרבית החולים במצב קשה מעל גיל 60 ולכן זה מטריד את מקבלי ההחלטות, שדוחפים למנות החיסון הרביעי. במקביל, בממשלה מעודדים מהביקוש שנרשם עד כה לחיסון הרביעי.

בד בבד, מספר אנשי הצוות הרפואי שמושבתים עקב הקורונה הולך ועולה גם בישראל, כמו במדינות אחרות. 1,200 אנשי צוותי הרפואה בבתי החולים ובקופות החולים ברחבי הארץ נמצאים בבידוד או מאומתים לקורונה. מדובר בעלייה של יותר מ-100% מהמספר שהיה לפני יומיים. 

במערכת הבריאות חוששים כי בימים הקרובים יצטרפו עוד אלפי אנשי צוות שלא יוכלו לעבוד עקב היותם מאומתים או מבודדים, ואז עלול להיווצר מחסור בעובדים. בכירים במשרד הבריאות מעריכים כי בנוסף למספר המאומתים שמופיע באתר המשרד, ישנם עוד אלפים שמאומתים לקורונה והם א-סימפטומטיים.

ראש הממשלה נפתלי בנט הבהיר הערב בחשבון האינסטגרם שלו כי החיסון הרביעי מיועד לאוכלוסייה המבוגרת ולצוותים הרפואיים - ולא לכלל האזרחים. בנט ביקר היום במרכז הרפואי שיבא-תל השומר וחשף את תוצאות המחקר הראשוני שעורכת פרופסור גילי רגב יוחאי בנושא החיסון הרביעי. "המחקר מלמד שתוך כשבוע מקבלת המנה הרביעית, יש עלייה של כמעט פי חמישה במספר הנוגדנים בדם", אמר ראש הממשלה. "החיסון הרביעי בטוח - זה ודאי", הוסיף.