יורם טהרלב
צילום: משה שי, פלאש 90

"את שמי לא תמיד זוכרים, אבל את היצירות שלי תמיד יזכרו"

שנתיים לפני שהלך לעולמו, המשורר והפזמונאי יורם טהרלב שיתף בתהליך היצירה שלו לאורך השנים בשיחה אישית עם גאולה אבן-סער בכאן רשת ב. הוא סיפר בגילוי לב על המקום ממנו כתב שירים, תקופתו בקיבוץ, החוקים שבחריזה, החיבור ליהדות - והפחד כבר לא להיות רלוונטי | כאן נפרדים מאגדת תרבות
גאולה אבן-סער
07 בינואר 2022
02:54
עודכן ב 16:14

לסופר והפזמונאי יורם טהרלב, שהלך אתמול לעולמו בגיל 84, לא היה חשוב אם יזכרו את שמו כמו שקיווה להשאיר חותם בעולם עם יצירותיו. "אני מקווה שחלק מהספרים והשירים שלי יישארו", שיתף טהרלב ב-2019, בריאיון לגאולה אבן-סער בתוכנית "שיחה אישית" בכאן רשת ב. הוא העיד שרבים, בעיקר מהדור הצעיר, לא מכירים את שמו – אבל מכירים את היצירות שלו.

יורם טהרלב בשיחה אישית עם גאולה אבן-סער

טהרלב כתב כאלף שירים, 850 מתוכם הולחנו וכ-70 הוטמעו בתרבות הישראלית. "על חלקם אני מצטער שנעלמו ועל חלקם מצטער שנשארו", התבדח טהרלב בריאיון ותיאר את זה כדרכו הטבעית של העולם.

טהרלב, משורר מהזן של הזמר העברי הישן שהשתמש רבות בחריזה, שיתף כי מפריע לו שחוקי החריזה פחות מעניינים או אפילו לא ידועים ליוצרים כיום.  "אני אישית לא שומע הרבה שירים - אבל שומע מספיק כדי להבין שהם לא חורזים טוב", אמר. בהמשך סיפר כי הסקרנות היא זו שהובילה אותו לכתוב את שיריו, "לתעד תקופה זו עשייה שמרתקת אותי", וכי הרצון שלו תמיד היה לגרום שמחה לאנשים – מה שמורגש בקלילות ובהומור בהם הוא משתמש בקטעים שלו.

בהרבה מכתביו של טהרלב אפשר לראות את המשיכה למקורות היהודיים. "אני לא בן אדם מאמין, חילוני לגמרי - המשיכה היא ליהדות", הבהיר. "ארון הספרים של העולם החילוני בדור שבו אני גדלתי כלל את התנ"ך וההגדה".

האזינו לריאיון עם נכדיו של יורם טהרלב בכאן רשת ב

בהמשך שיתף היוצר בפחד שלו להישאר לא רלוונטי. לפני כ-30 שנה עזב את עולם השירה ועבר לעסוק בספרות ובהופעות שלו. הוא נהג לומר "הרדיו אוהב את השירים הישנים של הזמרים הישנים, אבל לא אוהב את השירים החדשים של הזמרים הישנים". הבחירה להרפות מעולם השירה נבעה מהפחד להיות "פאתט", לדבריו.

לזכרו של יורם טהרלב | האזינו לתרבות יום חמישי בכאן רשת ב

כשנשאל על קבלת פרס ישראל אמר כי אין לו בעיה לקבל את הפרס, אבל זה לא מה שיביא להיכרות עם שיריו או לאהבת הקהל אליו. באותה נשימה אמר שאיחולי בריאות הוא ישמח מאוד לקבל: "בגיל שלי לא צריך שום דבר חוץ מבריאות", חתם.