מחלקת קורונה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

התחזית הפסימית שהוצגה לקבינט: 100 חולים במצב קשה כל יום

שרת החינוך דרשה את חידוש מתווה הכיתה הירוקה • עימות בין בנט לאלקין שאמר: "לא פלא שהציבור לא מבין את ההנחיות" • בנט על התפשטות האומיקרון: "נגיע לכמה מיליוני נדבקים. לא איבדנו שליטה, סגר לא עוזר". את נתניהו תקף על שביקר את אמינות האנטיגן: "מחבל במאמצי הממשלה בזמן מערכה"
כתבי כאן חדשות
11 בינואר 2022
18:20
עודכן ב 00:10

התפשטות האומיקרון: קבינט הקורונה התכנס הערב (שלישי) לראשונה מזה שלושה שבועות. בזמן הדיון התפתח ויכוח קולני בין ראש הממשלה בנט ובין שר הבינוי והשיכון זאב אלקין, בטענה כי בנט מונע מהאחרון לשאול שאלות בדיון.

השר אלקין אמר בעקבות כך כי "שלושה שבועות לא היה קבינט קורונה, ואם אתה מקיים את הישיבה רק בשביל וי ולשלוח אותנו להתראיין אז לא צריך שאלות, אבל אם רוצים שנבין אז צריך לשאול. אין פלא שהציבור לא מבין, אם אני כחבר קבינט קורונה לא מקבל תשובות". 

שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון דרשה בדיון את החזרת מתווה הכיתה הירוקה: "אם הילדים בכל מקרה מבצעים אנטיגן - שיבצעו אותו כבר בכיתה". ראש הממשלה בנט התנגד לרעיון בשלב זה.

שרי הקבינט לא דנו הערב בהגבלות חדשות, אלא בעיקר קיבלו סקירת עומק מהמומחים, שחלקם סוברים שכן צריך ללכת להגבלות התקהלות וחלקם סוברים שלא. פרופסור ערן סגל אמר לשרים שיש להתמקד בהגנה על קבוצות הסיכון, וכי צעדים שעוסקים במניעת התפשטות המחלה לא צפויים להיות יעילים. פרופסור סגל הוסיף שייתכן שחלק מהתחלואה הקשה קשורה לגל של הדלתא. 

התחזית הפסימית שהוצגה בפני השרים היא של 100 חולים במצב קשה כל יום, תוך מספר ימים. בנוסף, לפי התרחיש הקל, עד סוף ינואר צפויים להיות כאלף חולים במצב קשה ולפי התרחיש הקשה - כ-2,500. פרופסור סגל ציין בדיון שכרגע ההערכה היא שמספר החולים הקשים לא יעבור את שיא הגלים הקודמים, אך בשל אי הוודאות יש להיערך למצב של 2,500 חולים במצב קשה. 

לפי המומחים שמייעצים לממשלה, קצב ההכפלה של מספר החולים הקשים ליום הוא כל ארבעה-חמישה ימים - נתון שמטריד את ראשי המערכת, שחושבים שבתי החולים עלולים להגיע לאי ספיקה. כרגע יש יותר מ-500 מאושפזים בבתי החולים, מתוכם כ-250 מוגדרים במצב קשה. החשש הוא להגיע לקו האדום של 1,500 חולים, שממנו אמרו ראשי מערכת הבריאות כי ייאלצו לבקש סגר כדי לא לפגוע בטיפול בחולים.

בתוך כך, בשל ריבוי בידודים, בתי החולים מצמצמים את מספר האחיות במחלקות. המרכזים פנו לבנט בדרישה להוסיף מאות תקנים - מחשש שתהיה ירידה באיכות הטיפול בחולים.

בנט: "לא איבדנו שליטה. נגן על הפגיעים, סגר לא עוזר"

מוקדם יותר, במסיבת עיתונאים שערך, אמר ראש הממשלה נפתלי בנט כי בשל העובדה שהזן החדש מדבק הרבה יותר, "המספרים הם בגובה שלא הכרנו, נגיע לכמה מיליוני נדבקים בישראל". במסיבת עיתונאים שערך בנט הערב בקריה בתל אביב הוא הוסיף: "המשק פתוח ככל שניתן והכלכלה ממשיכה לתפקד. לא רוצה לראות אנשים שמאבדים את העבודה שלהם. כל העובדים במשק יקבלו שכר על ימי הבידוד החל מהיום הראשון".

לשאלת כאן חדשות על האפשרות של סגר אמר ראש הממשלה: "יש פה גל שדינו להכות גם בישראל. בגלל הזמן שהרווחנו, הצלחנו לייצב אסטרטגיה ולהכין את מדינת ישראל לצונאמי שמתרגש עלינו. העיקרון העיקרי הוא לשמור על הפגיעים - סגר לא יעזור". 

בנט התייחס גם לחיסוני הילדים וטען כי לא מספיק ילדים התחסנו עד כה. "אנחנו מעבירים השבוע שלוש בדיקות לכל תלמיד בחינם ונמשיך להזרים לילדי ישראל בדיקות בחינם לשימוש ביתי", ציין.

בהמשך נשאל ראש הממשלה על חוסר האמינות של בדיקות האנטיגן – אליהן התייחס גם נתניהו בסרטון שהעלה לטיקטוק – ותקף: "ראיתי סרטון של נתניהו שמכרסם באמון הציבור הישראלי. את בדיקות ה-PCR אנחנו חייבים לשמור למבוגרים יותר. לחבל במאמצי הממשלה בזמן מערכה זה מעשה אנטי פטריוטי".

שאשא-ביטון: "מערכת החינוך צריכה להישאר פתוחה - גם בימים המורכבים האלה"

שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון אמרה כי מערכת החינוך צריכה להמשיך לפעול גם בימים המורכבים האלה כדי לשמור על יציבות ולאפשר שגרה לתלמידים. בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בתוכניתם "שלי וגואטה" בכאן רשת ב, הדגישה שאשא-ביטון את החשיבות שבשמירה על המשך לימודים בכיתות ואמרה כי השהייה בבתים בסגרים האחרונים גרמה לצונאמי של בעיות נפשיות, ונדליזם ואלימות מינית.

האזינו לריאיון עם שרת החינוך בכאן רשת ב

עדכונים שוטפים

23:38 | קבינט הקורונה הסתיים ללא החלטות.

22:43 | עימות בקבינט הקורונה – בנט ניסה למנוע מאלקין לשאול שאלות, השר תקף: "לא פלא שהציבור לא מבין את ההנחיות".

20:40 | בעקבות עשרות חולים בקרב עובדי רכבת ישראל - שיבושים בתנועת הרכבות. תדירויות קווי התחבורה הציבורית צפויות להמשיך להצטצמם.

20:25 | בעלי עסקים נגד מדיניות הפיצויים של הממשלה: בנט מתעלם מהביקורת הציבורית, הממשלה מנותקת מהמצב של העסקים שנפגעו בגל התחלואה הנוכחי

20:15 | קבינט הקורונה מתכנס: השרים לא צפויים לדון בהגבלות חדשות, שרת החינוך צפויה לדרוש את חידוש מתווה הכיתה הירוקה

17:06 | מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, הודיע כי החליט על קיצור ימי הבידוד למאומתים לקורונה לשבעה ימים. ההחלטה תיכנס לתוקף בחצות שבין רביעי לחמישי.

16:15 | צוות קבינט המומחים הלאומי שהתכנס אמש, פרסם היום אחר הצוהריים את המלצותיו לקבינט הקורונה שיתכנס הערב. על פי המסמך, הנחת העבודה של צוות המומחים הוא כי גל התחלואה החמישי אינו בר-עצירה, גם לא בעזרת צעדים מירביים, לרבות הכרזה על סגר. עם זאת, ממליצים המומחים על הגבלות התקהלויות בחללים סגורים והגנה על אוכלוסיות בסיכון.

כמו כן, המומחים אינם ממליצים לסגור את בתי הספר, וממליצים לאפשר למידה היברידית נוכח ריבוי הנדרשים לבידוד. בנוסף, כל חברי צוות המומחים מתנגדים לסגר גורף, בהינתן אי הוודאות באשר להיקף התחלואה הקשה הצפוי.

"כל זמן שהמשק לא סגור - בתי הספר יהיו פתוחים". מנכ"לית משרד החינוך בריאיון לכאן רשת ב

14:00 | צה"ל החליט לבטל את כלל אימוני המילואים עד סוף החודש ואת עוצר היציאות בזרוע היבשה. יציאות לוחמים לביתם, בעיקר של גדודים באימונים, ייעשו בעשרת הימים הקרובים באופו מדורג. המטרה - לאפשר חילוף של כוחות במקרה של התפרצויות בגזרות הלחימה והביטחון השוטף. חלק מסדר הכוחות יישאר, וחלקו יצא לביתו. בצה"ל מסבירים כי כך תישמר רמת כשירות גבוהה בגדודים שנמצאים כרגע באימונים. אימוני מילואים חריגים יאושרו על ידי אלופים, בהתאם לצרכים מבצעיים.

בתוך כך, בצה"ל רכשו מאות אלפי ערכות בדיקות אנטיגן מהירות ולא צופים מחסור. הצפי הוא ששמספר החולים יעלה משמעותית. כבר כעת ישנן התפרצויות קורונה בכמה בסיסים, בין היתר בבסיס הטירונים ניצנים ובמחנה 80. כמו כן, ישנה היערכות להקמת מתחמים למבודדים ולחולים שאין להם מקום בידוד בבית - ביחידות. לפי הנהלים בצבא, חשיפה לבן בית מאומת לקורונה מצריכה 48 שעות בידוד ושתי בדיקות אנטיגן לפני חזרה לבסיס.

13:30 | בכנסת שוקלים מגבלות נוספות על הפעילות במשכן. נשקלת אפשרות לצמצם עוד את מספר האנשים שמותר יהיה להכניס לישיבות ועדות הכנסת, וגם את מספר בעלי האישורים הקבועים שיוכלו להיכנס למשכן. בינתיים, מנהלי הוועדות התבקשו להשתדל להעביר לזום את מי שאפשר מהדוברים בדיונים.

10:20| משרד הבריאות: 37,887 מאומתים אובחנו אתמול. מספר החולים במצב קשה עלה ל-247, מהם 59 מונשמים. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 11.38% מתוך כ-333 אלף בדיקות. נכון להבוקר ישנם 185,753 חולים פעילים.