מחסום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פלסטיני כבן 80 נמצא מת אחרי שעוכב במחסום צה"ל ליד רמאללה

לפי גורמי ביטחון, הפלסטיני בעל אזרחות אמריקנית, עוכב ונאזק במחסום זמני של כוח מגדוד נצח יהודה לאחר שהתנגד לבדיקה ביטחונית - ושוחרר בחיים. לא נמצאו על גופתו סימני אלימות. נפתחה חקירת מצ"ח וארצות הברית דורשת לקיים בדיקה מעמיקה
כרמל דנגור, איתי בלומנטל ועומרי חיים
12 בינואר 2022
15:53

עומר עבד אל-מג'יד אסעד פלסטיני בן 80 בעל אזרחות אמריקנית נמצא מת הבוקר (רביעי), אחרי שעוכב הלילה בידי כוח צה"ל באזור רמאללה. לפי גורמי ביטחון, כוח מגדוד נצח יהודה ביצע צ'ק פוסט, מחסום זמני, באזור. הפלסטיני, עמר אסעד, עוכב ונאזק. גורמי ביטחון הדגישו כי הוא שוחרר בחיים. כעבור מספר שעות נמצא אסעד מת, ככל הנראה כתוצאה מאירוע רפואי. לא נמצאו על גופתו סימני אלימות. נפתחה חקירת מצ"ח. 

כוח מגדוד נצח יהודה פעל בכפר ג'ילג'יליה מצפון לרמאללה אחרי חצות. אסעד חזר לביתו בסביבות השעה 01:00 מביקור אצל בני משפחה או חברים. החיילים הוציאו אותו מהרכב בטענה שהתלהם והתנגד לבדיקה ביטחונית. הם עצרו אותו, אזקו אותו באזיקונים, כיסו את עיניו בפלנלית והכניסו אותו למבנה נטוש. המשפחה אומרת שהוא סבל מבעיות במערכת הנשימה ובעיות בלב ומת עוד במהלך הלילה. לפי משרד הבריאות הפלסטיני הוא מת כתוצאה מאירוע לבבי. 

הוא לא היה במבנה הנטוש לבד, הכניסו לשם עוד כמה עצורים. אחד מהם סיפר שכשהם הוכנסו לשם – הוא כבר היו שרוע על הקרקע בלי תזוזה מחוסר הכרה. המשפחה טוענת ששמעה מפי אחד העצורים שהיו איתו במבנה הנטוש, שבשלב מסויים בא למקום אחד החיילים, ראה שהוא ללא רוח חיים, חתך את אחד האזיקונים, והשאיר אותו שם והלך. 

דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס שלח תנחומים לצד תנחומים למשפחתו, ארה"ב מסייעת מבחינה קונסולרית ונמצאת בקשר עם הרשויות הישראליות כדי לקבל הבהרות לגבי נסיבות מותו. הוא הוסיף שארה"ב תומכת בחקירה מעמיקה שתבדוק מה הוביל למותו של אסד. 

מצה"ל נמסר: פלסטיני נמצא הבוקר ללא רוח חיים, בסמוך לעיירה ג'לג'וליה. מבירור ראשוני עולה כי הפלסטיני נעצר במהלך פעילות של כוחות צה״ל לאחר שהתנגד לבדיקה ביטחונית. העצור שוחרר בהמשך הלילה. לאור נסיבות המקרה, המשטרה הצבאית פתחה בחקירת נסיבות האירוע, בסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית.

עם פרסום מותו של אסעד ברשתות, מיהרו בחמאס לגנות את ישראל ושיגרו מסר מתסיס: "פשע מכוער הדורש להסלים את העימות על כל צורותיו עם הכיבוש, בכל אזורי הגדה המערבית וסביבותיה". בתמונות שהופצו ברשתות הפלסטיניות, נראה אסעד והאזיקון שהושם לכאורה על ידו.