איילת שקד ותמר זנדברג
צילום: פלאש 90

למרות התנגדויות בקואליציה: ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק האזרחות

אחרי שאושרה בשבוע שעבר הצעת החוק הממשלתית, בדיון חריג בוועדה על הצעת החוק הפרטית בנושא של ח"כ רוטמן מהאופוזיציה פרץ עימות בין שרי הממשלה. שקד האשימה: "אי אפשר שכל פעם מרצ עושה מה שבא לה"; זנדברג אמרה בתגובה: "מביאים את החוק בצורה כוחנית"
זאב קם ויערה שפירא
16 בינואר 2022
09:51
עודכן ב 15:10

העימות בקואליציה על חוק האזרחות: לאחר שבשבוע שעבר אישרה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק הממשלתית של חוק האזרחות, היום (ראשון) אישרה הוועדה בצעד חריג את הצעת החוק הפרטית בנושא של חבר הכנסת מהאופוזיציה שמחה רוטמן. בדומה לשבוע שעבר, גם היום החוק אושר בניגוד לעמדת מרצ וגרר דיון סוער בין שרי הקואליציה, בפרט בין שרת הפנים איילת שקד והשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג.

"הייתי כבר חברה בשתי קואליציות ולא ראיתי דבר כזה", אמרה שקד. "חוק עובר בוועדת שרים לחקיקה ויש מפלגות שמחליטות שהן לא חלק מההחלטה והמשמעת הקואליציונית ועושות מה שבא להן. ולכן אנחנו צריכים את עזרת האופוזיציה".

זנדברג השיבה: "החוק הזה מאוד שנוי במחלוקת. היו הסכמות שגרמו לסיעת מרצ להצביע בעד, על אף שזה דבר מאוד קשה, וזה היה מתוקף הסכמות. סיעת מרצ לא 'עשתה מה שהיא רוצה' ולא חרגה מהסכמות, להיפך. זו הסיעה שעמדה הכי הרבה בהסכמות שסוכמו בקואליציה.

"החוק לא נפל בגללנו. עברו מאז 6 חודשים, אנחנו במרצ התרענו במהלך חצי השנה שככל שרוצים להביא שוב את החוק צריך לעמוד בהסכמות ולצערנו הן לא קוימו. מה שחורה לי זה שמביאים את החוק בצורה כוחנית".

בהמשך אמרה שקד: "אי אפשר שכל פעם סיעת מרצ עושה מה שבא לה. עוד לא קרה עם סיעות אחרות שהייתה הצבעה בוועדת שרים על חוק, החוק עבר, והסיעה החליטה לא להצביע כי לא בא לה".

זנדברג השיבה: "בסיעת ימינה היו כאלה שנטשו הצבעה באמצע והלכו, בסיעת מרצ לא היו דברים כאלה. אנחנו לא בחוק ההסתננות, אנחנו בחוק האזרחות. הייתה פה הסכמה גם אם החוק לא יעבור, ולא עמדת בה".

מוקדם יותר הוועדה אישרה גם את חוק הפנסיות התקציביות למשרתי קבע. גם בדיון הזה פרץ עימות בין השרות תמר זנדברג ופנינה תמנו שטה. 

לפי גורם שנכח בדיון, זנדברג אמרה בנוגע להצעה כי היא לא חושבת שזה זמן מתאים להעלות את הנושא. תמנו שטה ענתה לה כי "אין פה תוספות, זה שקר". זנדברג ענתה: "ממליצה לך להירגע", והשיבה לה: "פופוליסטית". 

בנט: מנהיגים בעולם לא שואלים על הפלסטינים

ראש הממשלה נפתלי בנט צינן באופן משמעותי את תקוות חברי מפלגות העבודה ומרצ שהפגישות של שר הביטחון, בני גנץ, עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן - עשויות להוביל להתקדמות במישור הפלסטיני, כך פורסם היום בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב.

בדיון סגור שהתקיים לאחרונה בוועדת החוץ והביטחון הבהיר בנט שלא יהיה תהליך שכזה, ושלא שינה את עמדותיו השליליות כלפי הפלסטינים. "אני מדבר עם הרבה מנהיגים בעולם ומדברים איתי על סייבר, על קורונה כמובן ועל עוד נושאים, אבל כמעט אף אחד לא שואל על הנושא הפלסטיני", אמר בנט. ראש הממשלה הוסיף שבחלק מהמקרים המנהיגים מזכירים את הנושא הפלסטיני בהודעת הסיכום של הפגישה גם בלי שהוא עלה באמת, רק עבור הפרוטוקול.

אבו מאזן בסלון של שר הביטחון | עוד יום

חברת הכנסתא אבתיסאם מראענה ניסתה להקשות, ושאלה האם אין לראש הממשלה שום דבר להגיד בנושא מעבר לכך. בנט הגיב בנאום תוקפני נגד אבו מאזן ואמר: יש לי עמדות מאוד ברורות בנושא הזה - אני מתנגד למדינה פלסטינית. עוד הוסיף: "לא אפגוש את אבו מאזן ולא אדבר עם אדם שרודף את חיילי צה"ל בבית הדין הבינלאומי בהאג ומשלם משכורות למחבלים. מצד שני, אין לי שום דבר נגד התקדמות בנושאים כלכליים".

בסוף חודש דצמבר, בצל ההידרדרות הביטחונית ביו"ש בשבועות האחרונים, שר הביטחון בני גנץ אירח בביתו בראש העין את ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. זוהי הפעם הראשונה שאבו מאזן מקיים פגישה עם בכיר ישראלי בשטח ישראל מאז 2010. הפגישה תואמה עם לשכת ראש הממשלה נפתלי בנט.

ראש הרשות הגיע לפגישה בשיירה מרמאללה, יחד עם ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג', והשר הממונה על הקשר עם ישראל, חוסיין א-שייח. אתמול פרג' וא-שייח נועדו בקהיר עם שרי החוץ והמודיעין של מצרים וירדן, ודנו בין השאר בצורך לשבור את הקיפאון בתהליך המדיני.

מלשכת ראש הממשלה אמרו בתגובה שאינם מתייחסים לדברים שנאמרים בפורומים סגורים.