-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

למה "עדי" הבוטית של משרד הבריאות הושעתה מוואטסאפ?

פרסום ראשון: חשבון הוואטסאפ של המשרד שדרכו מבוצעות החקירות האפידמיולוגיות, הושבת לאחר שהפר את תנאי השירות • שני אנשי צוות רפואי שסירבו להתחסן ונדבקו מאושפזים במצב קשה • איגוד רופאי הילדים: אם תחלואת הפימס תמשיך לעלות נרים דגל אדום
גילי כהן
25 בינואר 2022
18:49
עודכן ב 21:13

דווקא בשיא המגפה: משרד הבריאות לא מבצע חקירות אפידמיולוגיות. היום (שלישי) פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 שה"בוט" של משרד הבריאות חדל מלעבוד החל מאתמול - ולא צפוי לשוב עד סוף השבוע. חשבון הוואטסאפ של משרד הבריאות, שמוכר לישראלים רבים כ"עדי הבוטית", הושעה מפעילות לאחר שהתברר כי הפר את תנאי השירות של האפליקציה.

למעשה, בעקבות המהלך, אין חקירות שמבוצעות למאומתים - למעט קשישים מעל גיל 70, שמבוצעות על ידי פיקוד העורף. במטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה מסרו שנושא בטיפול ויוסדר בימים הקרובים. זוהי תקלה שנייה במערכות המחשוב והתחקור של משרד הבריאות בתוך זמן קצר שמשביתה כליל את הפעילות הרלוונטית, לאחר שתקלת מחשוב עיכבה מסירת תוצאות של בדיקות PCR במשך ימים ארוכים.

מדוברות וואטסאפ נמסר: "החשבון הושעה עקב הפרת תנאי השירות שלנו. אנחנו נעמוד בקשר עם משרד הבריאות כדי לוודא שהם מיישמים את התהליכים הנדרשים".

שני אנשי צוות רפואי שסירבו להתחסן מאושפזים במצב קשה 

שני אנשי צוות רפואי, בהם רופא המתמחה בטראומה, מאושפזים במצב קשה מאוד ומחוברים לאקמו לאחר שנדבקו בקורונה וסירבו להתחסן, כך פורסם לראשונה בחדשות הערב. השניים, שנמצאים בסכנת חיים, לא מחוסנים על רקע אידיאולוגי. הרופא הועבר הבוקר מבית החולים רמב"ם והוא מאושפז באיכילוב. איש הצוות השני עוסק במקצוע פרא-רפואי ומאושפז ברמב"ם. 

"אם תחלואת הפימס תמשיך לעלות, נרים דגל אדום" 

בישיבה לילית אמש בין בכירי משרד הבריאות ובין איגוד רופאי הילדים, נשקלו הנתונים על העלייה בעולם במקרי הפימס, דלקת רב מערכתית, בילדים שחלו באומיקרון. עם זאת, בשל הנזק הנפשי הרב שנגרם לילדים עקב הבידודים, הוחלט להמשיך עם מתווה הבדיקות במקום בידודים במערכת החינוך ביום חמישי הקרוב.

יו"ר איגוד רופאי הילדים, פרופסור צחי גרוסמן, אמר לכאן חדשות: "אם פתאום נראה שהמספרים עולים בצורה קיצונית או מבהילה, נרים דגל אדום ונתריע שיש משהו חריג שמסכן את המשך המתווה".

באיגוד רופאי הילדים בוחנים את "הקווים האדומים", כלומר יכולת הספיגה של היחידות לטיפול נמרץ ילדים ומחלקות אשפוז הילדים. באיגוד צופים שבכל מקרה יהיו הדבקות במערכת החינוך.

סגן מנהל בית החולים ספרא לילדים בתל השומר, ד"ר משה אשכנזי, אמר לכאן חדשות שבישראל לא רואים כרגע מקרים של פימס או תפעות קשות אחרות מהאומיקרון. ד"ר אשכנזי התייחס בדבריו לדוח אמ"ן שהוצג היום והצביע על עלייה במקרים בעולם של תסמונת פימס ותופעות נוירולוגיות אצל ילדים שנדבקו באומיקרון. 

"הדיווחים הללו מאוד חשובים וצריך לעקוב אחריהם", הוא הסביר. "עם זאת, אלה דיווחים ראשוניים בלבד והמספרים כרגע לא מצדיקים ייחוס תכונה כזו או אחרת לאומיקורן". ד"ר אשכנזי הוסיף שההחלטה על ביטול הבידודים במערכת החינוך התקבלה תוך ניהול סיכונים של הממשלה, שהכניסה שיקולים נוספים כמו הבריאות הנפשית של הילדים, פתיחת השוק ושמירה על הכלכלה. "הנתונים האלה לא צריכים להשפיע על החלטת הממשלה", הוא סיכם. "אם יהיו דיווחים אחרים ודברים יותר מבוססים - ברור שצריך להביא את זה לדיון". 

בדוח של אגף המודיעין צויין שארצות הברית והודו דיווחו על היקף מקרים גבוה יותר מבעבר של פימס. נוסף לכך, בארצות הברית ובדרום אפריקה דווח על פרכוסים בשכיחות גוברת אצל ילדים שנדבקו בזן.

חיסון רביעי או לא – מה ההמלצה לאנשים צעירים ובריאים?

מוקדם יותר, הצוות לטיפול במגפות והוועדה המייעצת המליצו לאפשר מנת חיסון רביעית מתחת לגיל 60 למי שמלאו לו 18 שנים ועברו חמישה חודשים ממועד החלמתו או ממועד קבלת החיסון השלישי. חבר בצוות לטיפול במגפות, ד"ר דוד דביר, הסביר היום בריאיון למאיה ראכלין בתוכנית ערב ערב בכאן 11 מה המשמעות של ההחלטה. 

"בוועדה הציגו לנו את הנתונים שאנשים מעל גיל 60 ובעלי גורמי סיכון שקיבלו את המנה הרביעית היו מוגנים ממחלה קשה יותר מאנשים שקיבלו רק שלושה חיסונים, וגם נדבקו פחות", הוא סיפר. "ההמלצה שלנו היא לאפשר למי שרוצה להתחסן לעשות זאת, כי אני יודע שיש הרבה מאוד אנשים שמעוניינים לקבל את החיסון ולא לקבל את המחלה. אנחנו יודעים שהחיסון הרביעי בטוח". 

ומה אומרת ההמלצה לגבי צעירים בריאים? ד"ר דביר הסביר: "פה אנחנו פותחים את זה לבחירה אישית. כשאני עומד מול מטופל אני אומר לו מה התועלות ומה החסרונות, ובסופו של דבר כל טיפול רפואי המטופל מקבל את ההחלטה". 

בהכנת הידיעה השתתפו קטי דור, נוב ראובני ומאיה ראכלין