-
צילום: חן לאופולד, פלאש 90

בנט הכריע: הבידודים במערכת החינוך יבוטלו החל ממחר

התלמידים יחויבו בביצוע שתי בדיקות בימים ראשון ורביעי. ילד שייחשף למאומת והוריו לא יציגו את תוצאות הבדיקה - ייאלץ להיכנס לבידוד • מזכ"לית הסתדרות המורים: לא להגיע מחר לבתי הספר ולגנים • רופאים קראו לדחות את ביטול הבידוד: "מסוכן כרגע לעשות את הניסוי הזה"
גילי כהן, עמיחי שטיין ולירן כוג'הינוף
26 בינואר 2022
07:02
עודכן ב 19:48

לאחר דיונים וויכוחים רבים, ראש הממשלה נפתלי בנט הכריע היום (רביעי) כי הבידודים במערכת החינוך יבוטלו החל ממחר בתמורה למתווה בדיקות. מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד קראה הערב למורים ולגננות לא להגיע לעבודה, כמחאה על "החלטת הממשלה שחושפת אתכם לנגיף הקורונה באופן שמסכן את בריאותם". 

אחד הנושאים המרכזיים שנשקלו במתווה החדש: פיקוח או אכיפה על בדיקות הילדים. התלמידים יחויבו בביצוע שתי בדיקות בימים ראשון ורביעי. ילד שייחשף למאומת והוריו לא יציגו את תוצאות הבדיקה - ייאלץ להיכנס לבידוד.

חיסונים, בידודים ותווים: הנחיות הקורונה בישראל

על פי המתווה החדש, תלמיד שיימצא שלילי בבדיקה ביתית יוכל להגיע למוסד החינוכי. תלמיד שתוצאת הבדיקה הביתית שלו תהיה חיובית, לא יגיע ללימודים וייגש להיבדק בתחנת בדיקה מפוקחת. אם תוצאת הבדיקה המפוקחת שלילית - התלמיד ישוב למוסד החינוכי לשגרת לימודים. אם תוצאת הבדיקה המפוקחת חיובית - התלמיד יבצע חמישה ימי בידוד מלאים עד להחלמה.

- המתווה החדש יוחל על תלמידים בכל הגילים במוסדות החינוך הבאים: 

• גני הילדים לרבות פעוטונים
• בתי ספר יסודיים
• חטיבות הביניים והתיכונים
• ישיבות
• פנימיות

- תלמיד לא מחוסן שלא ייבדק בימים ראשון ורביעי, וימלא בהתאם את הנתונים בפורטל משרד החינוך, יידרש להיכנס לבידוד מלא (5 ימים מלאים) במקרה שיתגלה תלמיד מאומת בכיתתו.

- תלמיד עם תסמינים נדרש שלא להגיע ללימודים עד חלוף התסמינים - מי שחולה נשאר בבית.

- במקרה של חשיפה ישירה וקרובה למאומת (בכיתה, בבית או בשעות אחר הצהריים) - מומלץ להיבדק מדי יום, בחמשת הימים שממועד החשיפה.

- תלמיד שנמצא בסיכון גבוה לתחלואה קשה בשל מחלת רקע או שאחד מבני משפחתו הגרעינית מצוי בקבוצת סיכון - יורשה לא להגיע ללימודים בחודש הקרוב.

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון בירכה על המתווה החדש: "קיבלנו את ההחלטה הנכונה והטובה ביותר למען הילדים בשיתוף ראש הממשלה ושר הבריאות. רוב המומחים תמימי דעים לנזק העצום שנגרם לילדים, גם בעת הזו, אחרי שנתיים מורכבות. 

"ביטול הבידודים לילדים בריאים זו חובתנו כלפי בריאותם הנפשית והגופנית של הילדים והם יקלו על ההורים שהושפעו מבידודים אלו. מערכת החינוך תהיה אחת המערכות המוגנות ביותר נוכח היקף הבדיקות הרב והתדיר. ההחלטה החשובה שלנו מאוזנת, אחראית ומאפשרת חיים בצד הקורונה". 

יפה בן דויד: "תלמידים יעמידו בסכנה את צוותי ההוראה"

הסתדרות המורים פנתה היום במכתב לראש הממשלה ושרי הבריאות והחינוך. במכתב כתבה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד: "המתווה המתוכנן יביא לכך שתלמידים רבים יגיעו לבית הספר מאומתים לקורונה ואין לאיש דרך לדעת על כך. ההתפשטות ההולכת וגוברת של המגפה, תעמיד בסכנת הדבקה את כלל צוותי ההוראה והתלמידים". לדברי בן דויד, הדבר נכתב "לאור התבטאויות של בכירים במערכת הבריאות שיש לדחות את מתווה ביטול הבידודים".

בנט נועד עם מנהלי בתי החולים המובילים לילדים בישראל - בית החולים ספרא במרכז הרפואי שיבא, ובית החולים שניידר. המנהלים אמרו לראש הממשלה כי יהיו מסוגלים לעמוד בעומסים וכי לאף ילד שיזדקק לטיפול לא תחסר מיטה - לא במחלקות הקורונה ולא במחלקות אחרות. עם זאת, נאמר כי ייתכן וידרש צמצום מסוים של פעילות אלקטיבית, אך הדבר יידרש בעיקר לנוכח תחלואת הצוותים.

רה"מ קיבל רוח גבית ממנהלי בתי חולים להתקדם במתווה

נושא נוסף שנדון הוא הדיווחים על מקרי תסמונת פימס בעקבות תחלואה באומיקרון. מנהלי בתי החולים אמרו לבנט כי הם נמצאים בתקשורת צמודה עם קולגות וחוקרים שעוסקים בנושא במדינות שונות בעולם ולפיהם הרושם כעת הוא שאומיקרון לא מביא ליותר מקרי פימס מאשר זנים קודמים, וכי גם שינוי המתווה לא ישפיע מהותית על מספר הילדים עם פימס שנראה בישראל. 

המנהלים הדגישו כי בקרב ילדים מחוסנים הסיכון לחלות בפימס נמוך משמעותית, ולכן יש להמשיך במאמצים להגדלת שיעור התחסנות הילדים. ראש הממשלה קיבל מהמנהלים רוח גבית להתקדם במתווה, והם אמרו לו כי בתי החולים ספרא ושניידר ידעו לתת גב לבתי חולים אחרים באם יווצרו בהם עומסים.

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הלל יפה, ד"ר מיכל שטיין, אמרה על ביטול הבידוד לתלמידים בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב: "התחילו להופיע דיווחים בעולם על פימס כשלושה שבועות אחרי הידבקות באומיקרון. המספר הכולל בטוח יהיה גבוה כי האומיקרון הרבה יותר מדבק. יש עלייה עצומה בשיעור אשפוזי הילדים, הרבה מעל גל הדלתא, הרבה יותר מכפול. נדע שהיינו בשיא רק כשנתחיל לרדת, כרגע אנחנו בקו עלייה מתמיד. כל עוד אנחנו בעלייה - צריך להמשיך עם המתווה, עם כל הקושי. זה מסוכן מדי כרגע לעשות את הניסוי הזה".

"מדיניות שמטרתה להדביק במכוון את כלל האוכלוסייה"

ד"ר גיא שטויר, רופא בכיר במכון הריאות בבית החולים שניידר, תקף את המתווה החדש בריאיון לאסף ליברמן ועקיבא נוביק בכאן רשת ב: "תהיה הצפה של המערכות הציבוריות. הרושם שלי הוא שזו מדיניות שהמטרה שלה היא להדביק באופן מכוון את כלל האוכלוסייה. המדינה הרימה ידיים. החיסון ככלי שהיה יכול למנוע מוטציות הלך לאיבוד כי המדינה איפשרה ללא מחוסנים להדביק מספיק אנשים. בשבועיים האחרונים המצב מאוד קשה, בבית החולים ובקהילה. אני לא ישן יותר מ-4-3 שעות ביום. מטופלים מתקשרים גם אחרי חצות. הקורונה מציפה את בתי החולים כך שגם ילדים במצב לא פשוט לא יכולים לקבל טיפול".

מנכ"ל בית החולים שערי צדק, פרופסור עופר מרין, אמר בריאיון לכאן רשת ב: "רפואית, הדבר הנכון הוא לבודד. נפשית, יש גבול לכמה אפשר לפרק משפחות עם בידודים של ילדי הגן. אנשים יודעים שהם צריכים להתחסן ולהסתובב עם מסכות. יש לי חשש, אבל אני לא מרים דגל אדום". 

"כל פעם אנחנו אומרים שהגענו לשיא חדש, אבל אתמול מספר המטופלים היה הגבוה ביותר בשנתיים האחרונות. הצוות שלנו חסר, אבל נאלץ לטפל ביותר מטופלים, גם בחדר האוכל של הצוות. זה בא על חשבון מטופלים אלקטיביים", הוסיף מרין. 

האזינו לריאיון עם פרופ' עופר מרין

יו"ר איגוד רופאי הילדים החבר בצוות לטיפול במגפות ומומחה ברפואת ילדים במכבי שירותי בריאות, פרופסור צחי גרוסמן, בריאיון בכאן רשת ב: "אנחנו באיגוד מרימים דגל אדום עכשיו וממליצים לא לבטל ממחר את בידוד הילדים". לדבריו לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה", "תוך ארבעה ימים נצפתה הכפלה במספר הילדים במצב קשה. אנחנו מאוד חוששים מהמתווה. גם בכירי משרד הבריאות, פרופ' אש וד"ר אלרעי פרייס, קיימו אתמול ישיבה עם השר והשמיעו את קולם בעד עצירה. ייתכן שאנחנו מתחילים ביום-יומיים האחרונים לחזור על מה שנצפה באשפוז הילדים בבריטניה. עוד לא מאוחר לשנות".

האזינו לריאיון עם פרופ' צחי גרוסמן

בתוך כך, בעקבות העומס בבתי החולים, חיל הרפואה בצה"ל החל לטפל בימים האחרונים בחולים באשפוז ביתי. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בשלב זה מדובר על 40 חולים שמטופלים על ידי צוותי רפואה צה"ליים, כשעד כה טופלו 50 בני אדם - עשרה מהם כבר שוחררו.

על פי הפרסום, המאושפזים מופנים לצה"ל על ידי קופות החולים. כפי שפורסם בכאן חדשות, שר הביטחון בני גנץ הורה בשלב ראשון לגייס כח אדם כדי שיוכל לטפל בעד 250 חולים. גורמים במערכת הביטחון אמרו לכאן חדשות כי אם יהיה צורך הם יכולים להכפיל את המספר הזה לכ-500.

בתוך כך, בדיון שהיה השבוע בהשתתפות ראש הממשלה נפתלי בנט ובכירים נוספים, סוכם כי משרד האוצר יגיע להסכמות עם משרד הבריאות על תוספת רופאים ומיטות טיפול נמרץ, ויצירת מנגנון ויסותים והסטות של בתי החולים לפי נתוני החולים הקשים. ראש הממשלה בנט אמר בדיון כי "נוכח מגמת העלייה בתחלואה - זה צריך להיות בראש סדר העדיפויות. גל האומיקרון בשיאו וצפויה עליה בתחלואה הקשה".

שני אנשי צוות רפואי שסירבו להתחסן - מאושפזים במצב קשה

אמש פורסם לראשונה בכאן חדשות כי שני אנשי צוות רפואי, בהם רופא המתמחה בטראומה, מאושפזים במצב קשה מאוד ומחוברים לאקמו לאחר שסירבו להתחסן ונדבקו בקורונה. על פי הפרסום בחדשות הערב בכאן 11, השניים, שנמצאים בסכנת חיים, לא מחוסנים על רקע אידיאולוגי. אתמול בבוקר הועבר הרופא מבית החולים רמב"ם והוא מאושפז באיכילוב. איש הצוות השני, שעוסק במקצוע פרא-רפואי, מאושפז ברמב"ם.