מחנה העבודה בסינגפור
צילום: אי-פי

"דרכו על אישה בהיריון והיא לא יכלה ללדת יותר": הניצולה מסינגפור ששרדה לספר

ניצולת השואה, רחל יהושוע, שנולדה בסינגפור והיפנים שלחו אותה למחנה בריאיון לכאן רשת ב: "אמא שלי הייתה חולה ולא יכלה להשתחוות, רצו להרוג אותה" | האזינו
בחצי היום עם אסתי פרז
26 בינואר 2022
13:35

יום השואה הבינלאומי 2022: ניצולת השואה, רחל יהושוע, הייתה ילדה בת שבע בתקופת המלחמה. בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב סיפרה על האכזריות של הנאצים - גם במזרח הרחוק. "אני נולדתי בסינגפור", התחילה רחל, "הייתה שם אוכלוסייה של יהודים, והיפנים תפסו אותם".

האזינו לריאיון עם רחל יהושוע בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב

רחל המשיכה וסיפרה כי "לא היה בית ספר, יום אחד לקחו את כולנו במשאית, ושמו אותנו במחנה עבודה, היינו שם חצי שנה. הגברים היו בבית סוהר אחד, ופעם בשבוע הביאו להם אוכל". רחל ציינה שהיא הייתה צריכה לעשות הכול, גם בתור ילדה קטנה: "אמא שלי הייתה חולה, אני הייתי צריכה לבשל ולנקות, היפנים רצו שהיא תשתחווה בפניהם, אבל היא לא הייתה מסוגלת, רצו להרוג אותה". 

צילום: אי-פי

רחל נזכרה באחד מהאירועים הטראומתיים כשקרו בזמן שהייתה במחנה. "היפנים התעללו בנו, יום אחד הם זרקו את אחת הנשים בהיריון לרצפה ודרכו עליה, היא לא יכלה ללדת אחר כך". רחל הצליחה להשתחרר מהמחנה ודודה שלה לקחה אותה תחת חסותה, כשאמא שלה הייתה בבית החולים. לאחר מכן היא התחתנה ועלתה לאנגליה. אביה רצה למות בישראל והיא עלתה לארץ בשנת 1967 והתחילה ללמד. 

"עדיף צדק מאוחר מאשר אף פעם": בעקבות משפטי הנאצים האחרונים

הממונה על תחום ניצולי השואה במשרד המשפטים, שרי ורדי, אמרה לאסתי פרז בכאן רשת ב כי לראשונה מכירים בניצולי שואה שהיו במחנות כפייה של היפנים. לדבריה, הסיפור של רחל הוא הראשון שהגיע אליהם. לפי המשרד לשוויון חברתי בישראל חיים כיום 165,800 ניצולי שואה ונפגעי התנכלויות אנטישמיות בתקופת השואה, 90% מהם בני יותר מ-80. 36% הם ילידי אסיה וצפון אפריקה.

האזינו לריאיון עם שרי ורדי בכאן רשת ב

מרוץ נגד הזמן: משפטי הנאצים האחרונים | עוד יום

איך מביאים פושע נאצי לדין - עשרות שנים אחרי השואה?