-

"כמו שהם הרגו אותו - צריך להרוג אותם": משפחת הפלסטיני בן ה-80 מדברת

משפחתו של עמר אסעד מספרת בריאיון לכאן חדשות על הלילה בו מצא את מותו לאחר שעוכב על ידי לוחמים, וזועמת על העונש שקיבלו: "החיילים הם הסיבה שהוא מת, נבקש משפט חוזר"
נורית יוחנן
05 בפברואר 2022
12:34

השבוע פרסם צה"ל את תוצאות התחקיר סביב התקרית בה עמר אסעד, פלסטיני-אמריקני בן 80, מצא את מותו לאחר שעוכב בידי לוחמים במחסום סמוך לרמאללה. משפחתו של אסעד, אינה מקבלת את העונש שניתן ללוחמים. בריאיון לכאן חדשות אומרת אחייניתו אינאס: "מעמידים אותו לדין והעונש שהוא יקבל זה שהוא לא יתקדם בצבא שנתיים? אנחנו לא מקבלים את זה". 

"כמו שהם הרגו אותו, צריך להרוג אותם", מוסיפה נזמיה, אשתו של עמר. היא מספרת על אותו ערב ב-12 בינואר, בו בעלה יצא מהבית ולא שב: "הלכנו לבקר את השכנה שלנו, ב-22:00 הוא הביא אותי הביתה והלך לבן דוד שלי ויצא ממנו ב-3 לפנות בוקר. הם השאירו אותו שכוב על הבטן מקור מ-3 עד , לאעזרו לו ולא הגישו לו טיפול רפואי". 

נזמיה מפנה אצבע מאשימה לחיילים: "הם הסיבה שהוא מת. הוא לא עשה כלום, הם הוציאו אותו מהמכונית כשהוא נהג". אינאס מוסיפה על התחקיר סביב האירוע: "הם התנצלו כי הם יודעים שהם טעו, הם יודעים שהם גזלו את החיים שלו ותקפו אותו. מה שהגיע אחרי ההתנצלות הוא החטא העיקרי מבחינתנו. אנחנו נבקש משפט חוזר, ננקוט בכל דרך שנוכל". 

במסגרת התחקיר סביב מותו של אסעד, הודיע צה"ל, כי מפקד הפלוגה ומפקד המחלקה יודחו מתפקידיהם, בעוד שמפקד גדוד "נצח יהודה", יינזף על ידי אלוף פיקוד מרכז. צה"ל מסר כי הוא מצר על מותו של אסעד. על פי התחקיר נמסר כי לא היה שימוש באלימות מעבר למה שנדרש כדי להתגבר על התנגדותו של אסעד שעוכב במחסום בבנימין. עם זאת נמסר, כי "הכוח כשל בכך שעזב את המקום והשאיר את אסעד שוכב, מבלי לוודא את מצבו".

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר עם קבלת מסקנות התחקיר כי מדובר באירוע ערכי חמור: "עזיבת הכוחות את הזירה והותרתו של אסעד במקום מבלי לוודא את מצבו, מעידה על קהות חושים ומנוגדת לערכי צה"ל ובמרכזם החובה לשמור על כבודו של כל אדם באשר הוא אדם".