-
צילום: אמיל סלמן

פרשת הריגול המשטרתי: הדיון בתיקי נתניהו מחר בוטל

בית המשפט דחה את הדיון כדי שהפרקליטות תשיב לטענות על חדירות לטלפונים • צוותי ההגנה ביקשו לעצור את משפט נתניהו הבוקר, ביהמ"ש החליט להמשיך כרגיל • לפי חשיפת "כלכליסט": המשטרה עקבה בעזרת "פגסוס" גם אחרי נבחרי ציבור, עיתונאים, אנשי עסקים ופעילים חברתיים - בלי צו בית משפט
שלי טפיירו ותמר אלמוג
07 בפברואר 2022
08:59
עודכן ב 15:40

בית המשפט ביטל את הדיון מחר (שלישי) בתיקי נתניהו כדי לתת לפרקליטות להשיב לטענות על חדירה לטלפונים הניידים של מקורבים לראש האופוזיציה. צוותי ההגנה של נתניהו ומשפחת אלוביץ' ביקשו לעצור את הדיונים במשפט שהתחדש הבוקר, אך בית המשפט החליט להמשיך בדיונים כרגיל.

הבקשה הגיעה לאחר הגילויים החדשים כי המשטרה השתמשה בתוכנת הריגול של חברת NSO כדי לעקוב, בלי צו מבית משפט, אחר ראשי ערים, מנכ"לים של משרדי ממשלה, אנשי עסקים, עיתונאים ופעילים במחאות הנכים ויוצאי אתיופיה.

עורך הדין ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ' בתיק 4000, אמר: "שנים אנחנו מתריעים על חקירה פגומה ומגמתית שחצתה כל גבול. במהלך המשפט החלו להיחשף שיטות החקירה הלא חוקיות והבלתי נתפסות שהופעלו נגד נאשמים, חשודים ועדים בתיק, הכל למען המטרה הקדושה. התרענו, אבל מולנו עמד מנגנון משומן של דוברות, שביקשה לבטל את הטענות הקשות ואת העדויות הקשות שנשמעו.

"היום, נוכח הגילויים שהיו עד כה בפרשת הרוגלות הלא חוקיות ונוכח הגילויים שמובטח לנו שעוד יהיו בפרשה המזעזעת הזאת, נראה שאף אחד לא יכול לומר עוד שהגזמנו. המפלצת מזמן החלה לאכול גם את זנבה והדבר הדחוף ביותר שיש לעשות לטובת כולנו הוא לעצור, לחקור על ידי גורמים בלתי תלויים את מה שנעשה כאן, להבין את המשמעויות של הדברים ואז להתחיל לתקן".

המשטרה ותוכנות הריגול | עוד יום

לפי חשיפה של העיתון "כלכליסט", הרוגלה הושתלה בין השאר בטלפונים של מרים פיירברג ראש עיריית נתניה, מוטי ששון ראש עיריית חולון, קרן טרנר־אייל שניהלה את משרד התחבורה ואת משרד האוצר, ואמי פלמור שהייתה מנכ"לית משרד המשפטים. גם אנשי העסקים רמי לוי וסטלה הנדלר ומנכ"ל חדשות 13 אבירם אלעד היו יעדים של תוכנת הריגול.

התוכנה הושתלה גם בטלפון הרשום על שמו של אבנר נתניהו, בנו של ראש הממשלה לשעבר. "אשכרה זה קרה גם לי, באמת שאני בהלם", כתב בנו של ראש הממשלה לשעבר. "מסתבר שאין שום חשיבות לשטויות האלה, 'כן מעורב בפוליטיקה, לא מעורב', וזה יקרה גם לכם".

האזינו לריאיון עם דובר המשטרה אלי לוי

דובר המשטרה נצ"מ אלי לוי אמר הבוקר לכאן רשת ב: "אנחנו פתוחים מהרגע הראשון שהפרשה פורסמה לכל בדיקה בשקיפות מלאה. יש להמתין לוועדת הבדיקה שתסיים את עבודתה ביולי". לוי הוסיף בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" - "עד לרגע זה לא נפל פגם בעבודת המשטרה. כל מה שנעשה, נעשה על פי צו חתום של בית המשפט כחוק". 

שלשום פורסם בחדשות השבת בכאן 11 כי מהבדיקה שנעשתה בפרקליטות עד כה בנוגע לשימוש בתוכנות הריגול במשפט נתניהו, נראה שהייתה התנהלות לא תקינה ואף לא חוקית, אך היא אינה משנה את תמונת הראיות בתיק 4000. לפי הבדיקה, התביעה צפויה לטעון כי נראה שהייתה חריגה מהצווים שניתנו, אך לא כזו שהניבה ראיות שהתיק מבוסס עליהן.