-

גדעון סער על פרשת הריגול המשטרתי: "נדרשת בדיקה יסודית"

שר המשפטים בריאיון לחדשות הערב בכאן 11: "אם מישהו עשה דברים ללא סמכות – הוא ייתן את הדין". סער הביע תמיכה בהקמת ועדת חקירה ממלכתית: "זה הצעד הנכון" • על מינוי בהרב מיארה ליועמ"שית: "היה הליך סדור ונבחרה המועמדת הטובה ביותר"
כתבי כאן חדשות
07 בפברואר 2022
19:54

שר המשפטים גדעון סער התייחס היום (שני) לגילויים בפרשת הריגול המשטרתי, ואמר בריאיון לדב גיל-הר בחדשות הערב בכאן 11: "כל רשויות השלטון במדינה צריכות לפעול בגדר החוק. נדרשת כאן בדיקה יסודית, לא יהיה שום טיוח". סער הוסיף כי "אם מישהו עשה דברים ללא סמכות – הוא ייתן את הדין".  

שר המשפטים תומך באפשרות שתוקם ועדת חקירה ממלכתית בנושא. "זו ועדה שיש לה את כל כלי החקירה הרלוונטיים, והיא ממונה על ידי גורם בלתי תלוי, נשיאת העליון", הוא הסביר. "אני חושב שזה הדבר הנכון". 

זמן להתעורר: השאלות שחייבות להישאל בפרשת NSO | פרשנות 

סער התייחס לפרסום בכאן חדשות מאפריל 2019, לפיו הטלפון הנייד שלו נפרץ לפני הפריימריז בליכוד. "אחרי הפרסום החלפתי את הטלפון הנייד", הוא סיפר. "תמיד התייחסתי לנייד כדבר שיכול להיות פרוץ, לאו דווקא על ידי גורמים ממלכתיים". כשנשאל מי להערכתו ביצע את הפריצה, שר המשפטים השיב: "אין לי שום השערות. וגם אם יש לי השערות – אין לי ראיות". 

וברקע הטענות שנשמעות לביטול משפט נתניהו בעקבות חשיפת הפרשה, סער טוען: "המקום להשמיע בו טענה של הגנה מן הצדק הוא בית המשפט. ככל שהטענות רלוונטיות, המקום להעלות אותן הוא בית המשפט ולא פוליטיקאים, הם לא צריכים לחרוץ דין - לא של יריבים פוליטיים ולא בכלל". 

NSO בשירות המשטרה | עוד יום

מוקדם יותר הממשלה אישרה את מינויה של עורכת הדין גלי בהרב מיארה ליועצת המשפטית לממשלה. בהרב מיארה הייתה המועמדת שסער קידם מההתחלה בגלוי, מה שעורר ביקורת על הליך המינוי. "ראש הממשלה ושר המשפטים יכולים להציע מועמדים לוועדה מקצועית ציבורית", אומר סער. "הוועדה היא גורם מסנן שצריך לבחון אם המועמדים כשרים וראויים, והגורם המחליט הוא הממשלה. היה פה הליך סדור, העתירה נגד ההליך נדחתה, הממשלה החליטה פה אחד ונבחרה המועמדת הכי טובה שיכולה להיות". 

בקואליציה רוצים ועדה ממלכתית; באגף חקירות עדיין לא מגיבים

ראשי הקואליציה תומכים בהקמת ועדת חקירה ממלכתית לפריצה לניידים. היחידי שעדיין לא הביע תמיכה ברורה בנושא הוא ראש הממשלה נפתלי בנט, שטען שצריך לקיים דיון ואז להחליט. הדרישה להקמת ועדה ממלכתית חוצת מפלגות, ולכן היא צפויה לקום בזמן הקרוב. 

בינתיים, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה טרם העביר התייחסות מסודרת לטענות שפורסמו היום ב"כלכליסט". זאת לאחר שהבוקר השר לביטחון הפנים עמר בר לב ביקש התייחסות לנושא. גורם במשטרה אמר לכאן חדשות: "באגף חקירות ומודיעין מתעוררים מאוחר וזה פוגע במשטרה". בנוגע לטענות עצמן, הגורם אישר שהיו האזנות לראשי ערים, אך ניתן להן צו בית משפט. לטענתו, כל הבדיקות שנערכו היום העלו כי לא בוצעו כלל האזנות למנכ"לי משרדי הממשלה.

למרות המתיחות בין המפכ"ל יעקב שבתאי לראש האגף, ניצב יגאל בן שלום, השניים שוחחו היום כמה פעמים. בד בבד, המפכ"ל והשר לביטחון הפנים שינו היום גישה. לאחר שנמנעו מכך בשבועות האחרונים  – הם מפילים את האחריות על קודמיהם. 

ב"כלכליסט" נחשף היום שמלבד תיקי נתניהו, המשטרה השתמשה בתוכנת הריגול של חברת NSO כדי לעקוב, בלי צו מבית משפט, אחר ראשי ערים, מנכ"לים של משרדי ממשלה, אנשי עסקים, עיתונאים ופעילים במחאות הנכים ויוצאי אתיופיה. 

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש ומשה שטיינמץ