סעיד מוסא, מתוך הכתבה

"רוצה לסיים עם הכול": הטרגדיה של סעיד מוסא, ניצול הלינץ' בבת ים

סעיד מוסא הוא הנהג הערבי שהמון יהודי אלים כילה בו את זעמו בבת ים במהלך מבצע "שומר החומות". השבוע ניסה מוסא לשים קץ לחייו. בריאיון בלעדי הוא מדבר על כל הדברים ששברו אותו - הדיכאון והחרדה, הבושה על כך שהוא לא מצליח לעבוד, היעדר היכולת לפרנס את ילדיו, והבירוקרטיה הסבוכה והאטומה שהוא מתמודד איתה
גאולה אבן-סער
11 בפברואר 2022
21:11

הזעקה של סעיד: תשעה חודשים אחרי שהמון משולהב הוציא אותו מהמכונית שלו בטיילת בבת ים והכה אותו כמעט עד מוות, ניסה סעיד מוסא לשים קץ לחייו. בני משפחתו גילו השבוע שבלע את כל הגלולות הפסיכיאטריות אותן הוא נוטל מאז האירוע, ובבית החולים הצליחו להציל את חייו. 

צפו בכתבה המלאה מתוך השבוע עם גאולה

מה הביא את מוסא לפגוע בעצמו בצורה כזו? קרובי משפחתו סיפרו השבוע על השבר בו הוא נמצא - שילוב של כאבים פיזים ומשבר נפשי, יחד עם אובדן היכולת להתפרנס - שהביא את המשפחה שלו למצוקה גדולה. בריאיון לגאולה אבן-סער, ששודר הערב (שישי) בהשבוע, הוא מספר מה הביא אותו עד למעשה הקיצוני. 

"כשאתה קם בבוקר והילדים מבקשים משהו ואין לך. אין מה לעשות, אמרתי שאני לא רוצה את הכאב ראש הזה", מספר מוסא בכאב, על הרגעים בהם החליט לנסות ולשים קץ לחייו. "אני רואה את האנשים מסביבי, אני מכביד עליהם. כבר נהיה לי קשה להגיד 'אמא תעזרי, אח שלי תעזור', אני רוצה לסיים. לא רוצה לחיות". 

למרות שהצילו אותו, סעיד עדיין מרגיש אותו דבר:"אם אני צריך להישאר ככה, זה לא שווה, זה יותר גרוע ממה שהיה". למי שהצילו אותו, הוא לא רוצה להודות: "לא יודע מה להגיד להם, לא רוצה להגיד להם תודה". 

הוא מספר על הניסיונות שלו להמשיך הלאה אחרי הלינץ' שעבר: "אתה פונה למוסדות שחייבים לעזור לך ושמים אותך בפינה, לא שואלים עליך. אם רוצים לעזור לך אתה חייב ללכת אליהם עשרים פעם ובסוף שולחים לך 800 שקל. ניסיתי לעבוד, אני לא רוצה נכות, אני רגיל לעבוד ולפרנס את עצמי בידיים שלי. לא הצלחתי, כשאני רואה אנשים אני נכנס ללחץ". 

אחמד משהראוי, חבר של סעיד ובעבר חבר מועצת עיריית תל אביב יפו, מספר על מצבו: "המון הוא לא מספר. הוא במצוקה, סגור ומסוגר. אני מרגיש שרק כשאני נמצא איתו לבד אני מגלה כמה הוא סבל בתקופה האחרונה, גם בקטע הנפשי הטראומטי, אבל גם בקטע הכלכלי". 

"הוא אמר לי 'אני הייתי רגיל לעבוד ב2-3 עבודות, לפרסנת את עצמי בכבוד'", מוסיף אחמד. "הוא בסך הכול בן 34, ופתאום הוא נמצא פה בבית, לא יכול לראות אנשים, הוא מספר שהוא סובל, לוקח כדורים, מעשן כל היום". אחמד מספר כי ההיבט הקשה ביותר במצבו של סעיד הוא דווקא הכלכלי, וקורא למדינת ישראל לקחת אחריות על מצבו ולסייע לו. 

תרומות לסעיד מוסא ומשפחתו ניתן להעביר לחשבון: בנק לאומי, סניף 936 חשבון 4765105