מתיחות באוקראינה
צילום: אי-פי

מה פוטין רוצה?

אגו? התקרבות אמריקנית לגבול הרוסי? שיעור התמיכה? | כל הסיבות להסלמה - והאם באמת תהיה מלחמה?
מואב ורדי ומאיה ראכלין
12 בפברואר 2022
22:42
עודכן ב 23:01

מה בדיוק רוצה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ולמה דווקא עכשיו? קודם כל, זה ויכוח היסטורי, גיאופוליטי ובתכלס – גם מאוד אישי. צל רוסי כבד תמיד עקב אחרי אוקראינה, כמדינה עצמאית. למעשה, החיבור בין מוסקווה לקייב, במאה ה-17, היה הבסיס שעליו נבנתה האימפריה הרוסית.

ואוקראינה הייתה חלק בלתי נפרד, עד קריסת ברית המועצות ב-1991. רק אז, אוקראינה הפכה לעצמאית. אבל עד היום היא קרועה בין הנאמנות הישנה לרוסיה, לרצון להתקרב למדינות אירופה. את האמת שאם תשאלו היום – 75% מהאוקראינים שנולדו אחרי הכרזת העצמאות, רוצים להיות חלק מהאיחוד האירופי.

כוננות מלחמה באוקראינה | כל העדכונים

הנרטיב של פוטין: העלבון הרוסי שבעולם מסרבים להבין

וזה מוביל אותנו למה שקורה היום - כשאוקראינה, ביקשה להצטרף לברית נאט"ו - הברית הצבאית, שנכרתה בין ארצות הברית, קנדה והדמוקרטיות האירופאיות. היא קבעה בגדול, שאם ברית המועצות תתקוף אחת מהן, השאר יתגייסו לעזרתה. כשפוטין עלה לשלטון, בנאט"ו היו 19 חברות, היום יש כבר 30, חלקן היו פעם חלק מברית המועצות.

אם אוקראינה, המדינה הקרובה תיכנס לנאט"ו, זה כבר קו אדום לפוטין. הוא אומר, שככה החיילים האמריקנים יגיעו לגבול הרוסי. ועכשיו - בואו נדבר על פוטין. המנהיג שמנסה להוכיח שרוסיה היא מעצמה גלובלית, והוא, הנשיא, מגן עליה מאיומי המערב.

מה גם שבשנה האחרונה הוא ראה ירידה באחוזי התמיכה, ועלייה במספר המפגינים. ב-2014, אחרי סיפוח האי קרים, הפופולאריות שלו דווקא עלתה. והצינים שבינינו, יאמרו שמלחמה בגבול, היא גם אחלה הסחת דעת, מביקורת ציבורית מבפנים.

רוחות מלחמה באוקראינה: כמה אנחנו קרובים לעימות צבאי באירופה? | עוד יום

מה הסיכוי למלחמה? 

למרות המתיחות, אין כרגע אינדיקציה ברורה על כוונת פוטין לממש את תוכנית הפלישה בימים הקרובים, כך גם אומרים בבית הלבן. אנחנו במציאות שחלק מהאופן שבו שני הצדדים מנהלים את המשבר זה בדיסאינפורמציה.

פוטין רוצה לשדר משהו מסוים כדי להשיג הישג, אבל כלל לא בטוח שהוא רוצה מלחמה. האינטרס שלו הוא לא לפלוש - הוא ייתקל בתגובה קשה. מצד אחד יש לו מאה אלף חיילים בגבול, אבל יש מיליון חיילים אוקראינים, מעבר לכך הוא ייתקל בסנקציות אישיות מצד מהמערב, שיפגעו בו ואף יש התנגדות של קצינים בכירים ברוסיה למהלך של פלישה.

הסבירות כרגע לפעולה צבאית לא גבוהה, אך כל האזהרות של המערב על פלישה אפשרית נובעות מכך שהם מסתכלים על המפה ורואים שפוטין, במקום לרדת מהעץ, רק מתגבר כוחות - ואין לו כוונה לסגת.