נתניהו
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

הפרקליטות על הריגול המשטרתי: לא היו פעולות בתיקי נתניהו ללא צו

אחרי שהפרקליטות ביקשה הארכה כדי להציג ממצאים סופיים בנושא, בית המשפט החליט לבטל את הדיונים המשפט נתניהו שהיו אמורים להתקיים השבוע • נתניהו והזוג אלוביץ' ענו לפרקליטות: התביעה מודה שהיו פריצה וריגול, נדרשת בדיקה אובייקטיבית
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
13 בפברואר 2022
12:00
עודכן ב 20:45

הפרקליטות עדכנה היום (ראשון)  כי לפי המידע שהועבר מהמשטרה, לא בוצעו פעולות לגבי מעורבים בתיקי נתניהו ללא צו, וכי אין חומרי חקירה בתיק שהיו צריכים לעבור להגנה ולא עברו. בפרקליטות לא מכחישים בשלב זה כי היו פעולות מחוץ לצו, אלא שלגבי מי שמלכתחילה לא היה צו בעניינו - גם לא נעשו פעולות. 

נציגי הפרקליטות ביקשו מבית המשפט הארכה נוספת בנוגע למתן תשובה על השאלה אם נעשה שימוש בתוכנת "פגסוס" בקרב נחקרים בתיקי נתניהו. זאת כדי לצמצם את החסיון בתיק, דבר שיאפשר חשיפת יותר פרטים בפני ההגנה – כך נכתב בהודעת הפרקליטות. אחרי הבקשה של הפרקליטות, בית המשפט המחוזי בירושלים ביטל את הדיונים בתיקי נתניהו שהיו אמורים להתקיים השבוע. 

נתניהו והזוג אלוביץ' ענו לפרקליטות וטענו שהתביעה מודה שהיו פריצה וריגול, ושנדרשת בדיקה אובייקטיבית בנושא. עורכי הדין של נתניהו והזוג אלוביץ' טוענים שגם צווי האזנות הסתר שהוצאו בתיק לא מסמיכים את המשטרה לעשות שימוש בתוכנות ריגול. עוד הם אומרים שהמדינה עדיין לא ענתה כלפי מי נעשה שימוש בתוכנות הללו, באלו היקפים ועם אלו אישורים. 

המפכ"ל לשעבר אלשיך: "אין פגסוס למשטרת ישראל"

רוני אלשיך, שעמד בראש המשטרה ויוחס לו בתחקיר כלכליסט חלק גדול בקידום השימוש ברוגלות במשטרה, טען היום שלא נעשה שימוש ברוגלת פגסוס של NSO במשטרת ישראל. "כל השמות שפורסמו ללא יוצא מן הכלל נבדקו לעומק – לא היה ולא נברא", אמר אלשיך בפאנל בו השתתף באוניברסיטת רייכמן. 

"כל מי שפוקח – פוקח בצו. אין פגסוס למשטרת ישראל, ולשים את זה ליד הפגסוס זה עלבון לפגסוס. למשטרה מותר לעשות האזנת סתר במחשב או נייד שברשותה. כל מה שמצוי במכשירים לפני ההתקנה - אין גישה אליו. הפיקוח המשטרתי הוא מטורף ובצדק גמור", אמר.

"אני לא אציין את התהליך אבל הוא מדוד ומפוקח עם פרקליט המדינה. משטרת ישראל מפעילה כלים ויש למשטרת ישראל רגישות, לא אומר שאין תקלות אבל בלאגן אין. אני סומך על אנשים שגם אחרי שעזבתי ששמרו על קדושת התהליך ופרטיות האזרחים יחד עם הצורך להילחם בפשיעה. הסיפור הזה הוא ספין ומישהו ישלם על זה", אמר אלשיך. 

הבדיקה במכשירי באב"ד וטרנר תסתיים תוך ימים

ניר אברהם מחברת "ZeCops" שבדקה את הטלפונים של מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, שי באב"ד, ומנכ"לית משרד התחבורה לשעבר, קרן טרנר-אייל, אומר היום כי "הסבירות שמכשירי הסלולר של השניים הודבקו בעבר היא יותר מ-90%". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

בריאיון לליאת רגב בתוכנית "סדר יום", בכאן רשת ב, אמר אברהם כי ההתנהגות של המכשירים לא הייתה סטנדרטית. "כרגע הם נקיים. אין לנו כרגע אינדיקציה מספיקה כדי להגיד שהתקיפה בוצעה על ידי פגאסוס. החקירה בעיצומה, יש כיוונים מאוד מעניינים שעדיין לא מוצו. גילינו דברים מוזרים. אנחנו מניחים שמי שפרץ למכשירים הפיק גישה מלאה להכול. יכול להיות שייקח מספר ימים למצות את החקירה", אמר אברהם.

הפרקליטות צפויה להגיש היום את תגובתה להגנה ולבית המשפט בעניין ממצאי בדיקת השימוש בתוכנת הרוגלה בתיקי נתניהו. המנהל לשעבר של המחלקה הפלילית בפרקליטות, עו"ד ג'ואי אש, שהיה חבר בצוות שבחן את תיקי נתניהו, התייחס בתוכנית "סדר יום" לדרישה לעצור את משפט נתניהו בגלל הפריצה לטלפונים: "מי שמביע עמדה בנוגע לפסילת הראיה מבלי שהוא יודע מה נעשה, אומר דברים שאי אפשר להתבסס עליהם", אמר אש.

אמש פורסם בתוכנית "חדשות השבת" בכאן 11 כי עד כה ממצאי הבדיקה לא העלו כי היה שימוש בתוכנה, למעט במקרה של פילבר, וגם במקרה שלו, תטען התביעה, הדבר לא השפיע על הראיות בתיק. כמו כן ייתכן שתתבקש דחיה קצרה, אך הדבר יוחלט סופית היום.

ביום שישי האחרון פורסם בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11, כי צוות הבדיקה בראשות המשנה ליועמ"ש עמית מררי, סיים את הבדיקות. על פי הפרסום, צוות הבדיקה, שכלל יועצים משב"ס ומהמוסד, שהה כמה ימים במשרדי יחידת הסיגינט בהר חוצבים בירושלים ולא מצא חריגות או הפרות חוק, למעט אותה חריגה בהאזנה לשלמה פילבר שעליה דיווחה המשטרה בשבוע שעבר. הממצאים יועברו ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, וממנה לראש הממשלה נפתלי בנט.

עוד פורסם כי צוות הבדיקה לא עבר רק על 26 הטלפונים של הבכירים עליהם פרסם השבוע עיתון "כלכליסט", אלא בדק כמה מאות מספרי טלפון - בניסיון לראות אם לאותם בכירים היו מכשירי טלפון נוספים, וגם דמויות נוספות שטענו שהאזינו להם או שהצוות חשד כי האזינו להם. גם בבדיקה הזו לא נמצאו כל הפרות.

מי נתן את ההוראה? | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"