השיחות בחודש שעבר
צילום: רויטרס

גורם ישראלי: פלישה רוסית תסיט את הקשב מהסוגיה האיראנית

על רקע המשבר במזרח אירופה, הדעות בישראל חלוקות - הסלמה תקדם את החזרה להסכם גרעין, או תרחיק אותו? • טיוטת ההסכם עם איראן: קודם תצמצמו העשרה, רק אז יוסרו הסנקציות
גילי כהן
17 בפברואר 2022
21:06

פלישה רוסית לאוקראינה תביא להסטת הקשב מהסוגיה האיראנית ומשיחות הגרעין, כך אמר היום (חמישי) גורם ישראלי לכאן חדשות. בישראל התקיימו בשבוע האחרון כמה דיונים בנושא, שכללו גם בחינה של ההשלכות של ההסלמה בין רוסיה לאוקראינה

לדברי הגורם, שהובאו בחדשות הערב בכאן 11, הדעות בדרג המקצועי חלוקות: אם ההסלמה בגבול תקדם את סיכום החזרה להסכם הגרעין, באמצעות נטייה לפשרה בעבור איראן, או שמא תרחיק את הסיכוי להגעה להסכם.

היום פורסמה בסוכנות הידיעות רויטרס עיקרי טיוטה של ההסכם החדש בין המעצמות לאיראן, הגורסת כי קודם איראן תצמצם את רמות העשרה שלה ל-3.67 אחוזים, ורק אז יוסרו מעליה סנקציות. איראן הצהירה בעבר כי בעיניה הסרת הסנקציות צריך להיות צעד ראשון בהסכם, ולכן פורסמה גם הכחשה איראנית רשמית לטיוטה הזו, יחד עם טענה כי בימים הקרובים בעת שהשיחות מגיעות לנקודת הכרעה, יהיו סחרירים רבים.

לפצח את הגרעין | עוד יום

על רקע פרסום טיוטת ההסכם וההכחשה האיראנית לה, נציג רוסיה לשיחות הגרעין, מיכאיל אוליאנוב, טען הערב כי ככל שמתקרבים יותר להסכם לחידוש הסכם הגרעין, "מתנגדי הסכם הגרעין פועלים באופן אקטיבי 'במישור הציבורי' כדי ליצור אווירה לא בריאה בנוגע לשלב הסופי של ההסכם".