הכותל המערבי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנט התחייב: הרחבה השוויונית בכותל תיבנה מחדש

רה"מ נפגש עם נציגי ארגונים רפורמיים וקונסרבטיביים למימוש חלק ממתווה הכותל. הוא התחייב לשדרג את הרחבה ולהנגיש אותה, אך לא הבטיח ליישם את המתווה במלואו
זאב קם
02 במרץ 2022
09:58

ראש הממשלה נפתלי בנט העניק לארגונים הרפורמיים והקונסרבטיביים התחייבות לממש חלק מסוים ממתווה הכותל, כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. בנט הצהיר בפניהם שיבנה מחדש את הרחבה השוויונית בכותל שמיועדת בין היתר גם עבור זרמים אלה. בפגישה שנערכה השבוע בנט הבטיח שהרחבה תשודרג ותונגש.

הציבור בעד מתווה הכותל? תלוי איך שואלים | המדד

בפגישה ביניהם לא הסכים בנט להעניק לנציגי הארגונים הבטחה לאשר את כל מתווה הכותל במתכונתו המקורית. בכירים בקואליציה ששוחחו עם ראש הממשלה ועם אנשיו מספרים שבנט חושש שאישור מלא של המתווה עשוי להוציא מאות אלפי מפגינים, בעיקר חרדים, לרחובות. בשל החשש ממהומות חריפות וממחאות המוניות בציבור החרדי מסרב בנט לבקשות של מפלגות המרכז-שמאל לאשר את מתווה הכותל במלואו.

בחודש נובמבר סימנו ראשי הקואליציה כאחד מיעדי הממשלה. המתווה כולל שדרוג הרחבה השוויונית הקיימת כולל הרחבת הכניסה אליה, העברת תקציבים והקמת מועצה עצמאית שתנהל את המקום. בעקבות כך פרסמו רבני הציבור הליטאי חיים קניבסקי וגרשון אדלשטיין מכתב חריף ובו מחאה על מה שהם מגדירים "על כל אחד ואחד לעשות הכל למנוע את החרפה במקום הקדוש".