מתוך הכתבה

ההתלבטות, ההמתנה וההגעה לארץ ישראל: יומן בריחה מקייב

דבורי ושמואל משמשים כבר שמונה שנים כשליחי חב"ד בקייב. כשפרצה המלחמה הם סירבו לברוח, ונשארו לסייע. הרגע שלהם לעזוב הגיע רק השבוע, והם יצאו בשיירה עם 200 מבני הקהילה היהודית לגבול מולדובה – ומשם לנתב"ג • תיעוד הדרך הארוכה שלהם לישראל
שלי טפיירו
03 במרץ 2022
23:00
עודכן ב 08:15

דבורי ושמואל אסמן משמשים כבר שמונה שנים כשליחי חב"ד בקייב. כשפרצה המלחמה הם סירבו לעזוב, ונשארו לסייע. הרגע שלהם לעזוב הגיע רק השבוע – והם יצאו בשיירה עם 200 איש לגבול מולדובה. אתמול, אחרי 60 שעות בדרכים, הם נחתו בנמל התעופה בן גוריון. את הדרך הארוכה לישראל הם תיעדו.

ההתלבטות, ההמתנה וההגעה לארץ ישראל: יומן בריחה מקייב | צפו בכתבה

עם הנחיתה, אמרה דבורי: "סוף סוף הגענו לארץ". אך היא עדיין חוששת ליהודים הרבים שנמצאים באזורי הלחימה: "עוד כל כך הרבה יהודים תקועים באוקראינה וקייב, שכולה מופצצת ומופגזת".

על המראות במסע סיפרה דבורי שהיו חיילים עם נשקים שלופים כל הזמן ו"טנקים בכל מקום". על ההבנה שהם צריכים לעזוב, שהגיע אחרי שבוע של לחימה במדינה, הסבירה: "היו פיצוצים כל יום כל היום, הבנו שאי אפשר להישאר שם. כדי להגן על הקהילה ועל עצמנו לקחנו כמה שיותר אנשים". הבעל של דבורי, שמואל, שרק נחת עם המשפחה - שב למולדובה כדי לעזור בהוצאת יהודים נוספים.