מעצר בשער שכם, השבוע

המשטרה בהנחיה חדשה: "להימנע מטכניקת הנחת ברך על צוואר"

ב-2020 פורסם בחדשות הערב תחקיר על שימוש של שוטרים בחניקה בזמן מעצרים, והערב דווח לראשונה שהמשטרה הוציאה לפני כשבוע הנחיה חדשה, שאוסרת שימוש בטכניקה המסוכנת. למרות ההנחיה - השבוע עוד תועדה חניקה שכזו בירושלים
משה שטיינמץ
03 במרץ 2022
21:42

המשטרה אוסרת מעצר ועיכוב חשודים באמצעות הנחת ברך על צוואר החשוד, טכניקת המעצר שהרגה את האמריקני ג'ורג' פלויד ונאסרה במדינות רבות. כך פורסם בחדשות הערב (חמישי) בכאן 11. פרשת פלויד הובילה למחאת Black Lives Matter שהוציאה מיליוני אמריקנים לרחובות בשנת 2020. 

לפני כעשרה ימים הוציאה ניצב סיגל בר צבי, ראש אגף שיטור, את ההנחיה החדשה, זאת לאחר שמדינות מערביות רבות אסרו זאת בשנים האחרונות. לפי ההנחיה, כפי שנמסר בתשובת המשטרה לאגודה לזכויות האזרח ולאגודת יהודי אתיופיה, "השימוש בחניקה ייעשה אך ורק במקרים חיוניים להשתלטות ובאופן מידתי לחומרת העבירה. כמו כן הודגש כי יש להימנע מטכניקת הנחת ברך על צוואר".

צפו בכתבה שתיעדה את השימוש בחניקה על ידי המשטרה

לפני כחודשיים פורסמה בכאן חדשות כתבה ובה סדרת תיעודים מהשנתיים האחרונות בהם שוטרים משתמשים בטכניקות חניקה כדי לעכב אזרחים. כעת המשטרה אסרה את הפרקטיקה, אך הערב פרסמנו גם תיעוד של שוטר מרתק חשוד באמצעות ברך על הצוואר - לאחר פרסום ההנחיה החדשה, בהפרות הסדר בתחילת השבוע בשער שכם.