יועז הנדל והמפכ"ל יעקב שבתאי
צילום: יוסי אלוני ומאיר וקנין, פלאש 90

אחרי אזהרת המפכ"ל: הנדל סייר בהפתעה בחנות סלולר בירושלים

שר התקשורת הגיע בהפתעה לחנות אחרי שהסיור במקום בוטל אתמול מחשש למהומות • לשר התקשורת תכננו אתמול להצטרף יו"ר הוועדה לשירותי דת מלינובסקי ויו"ר ועדת ביטחון הפנים בן ארי
זאב קם
08 במרץ 2022
07:34
עודכן ב 14:56

מלחמות הסלולר במגזר החרדי: בכירי המשטרה, ביניהם המפכ"ל יעקב שבתאי, הפעילו לחץ כבד לבטל ביקור של שר התקשורת יועז הנדל ושתי ראשות ועדות בכנסת בחנויות סלולר חרדיות, בטענה שיש חשש שהם ייפגעו ושיתפתחו מהומות. כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. למרות האזהרות, הגיע הנדל היום למקום בהפתעה תחת אבטחה כבדה. 


יו"ר הוועדה לביטחון הפנים, חברת הכנסת מירב בן ארי, שהייתה אמורה להיות חלק מהסיור, אמרה הבוקר כי היא לא רצתה לגרום נזק לבעלי החנויות. "עצם העובדה שנגיע לשם זה ייצור פרובוקציה שתפגע בהם, אבל אני עוד אגיע לשם בלי הרוח והצלצולים", הוסיפה בן ארי בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב לפני ביקור הפתע. 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ בן ארי בתוכנית קלמן-ליברמן

מאחורי הקלעים של מלחמות הסלולר במגזר החרדי

מדובר על סיור בשכונת גאולה בירושלים בחנויות סלולר חרדיות, שנקבע מראש על ידי שר התקשורת הנדל, יו"ר הוועדה לשירותי דת ח"כ יוליה מלינובסקי ויו"ר ועדת ביטחון הפנים ח"כ מירב בן ארי. מטרת הסיור, שתוכנן להיערך אתמול ובוטל ברגע האחרון. הייתה לבחון את המצב בשטח על רקע מחאות חלק מראשי הציבור החרדי כלפי הרפורמה המתוכננת בנושא הטלפון הכשר וכן על רקע מקרי אלימות שהופנו כלפי חנויות סלולר במגזר החרדי.

עלילות יועז הנדל בשטעטל | עוד יום

אלא שבלשכת מפקד מחוז ירושלים במשטרה פנו לכנסת ולחצו לבטל את הסיור. הם התריעו שהשר והח"כיות עלולים להיפגע במהלך ביקור שכזה וכן הזהירו ממהומות שעלולות להתקלח באזורים חרדיים בעקבותיו. בהמשך, גם מפכ"ל המשטרה פנה לשר הנדל ולחץ בעצמו לבטל את הביקור. 

השר לביטחון הפנים עמר בר לב התייחס לנושא בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב ואמר כי "אין שום אזור בישראל שהוא מחוץ לתחום, לא לשר ולא לח"כית. אני מכיר את הנדל, שום דבר לא ירתיע אותו. לא הייתי מתרגש מזה. מצד שני, אנחנו מכירים את האלימות שמשתוללת באזורים בחברה החרדית. לעודד אותה או להיקלע אליה זה לא נכון, המטרה שלנו זה להרגיע את השטח. אתה יכול להיות סמוך ובטוח שהשר וח"כים אחרים ימשיכו לעשות את משימתם בצורה הנכונה והראויה".

האזינו לריאיון עם עמר בר לב 

שר התקשורת מקדם בחודשים האחרונים מהלך שמעורר התנגדות מצד בכירים במגזר החרדי. הוא פועל להגבלת האפשרות של חברות הסלולר לחסום מספרים לקווי טלפון "כשרים", שנמצאים תחת פיקוח של ועדת הרבנים לענייני תקשורת.

ברקע הקרב על הטלפונים הכשרים, בסוף נובמבר התקיימה פגישה נדירה בין אדמו"רים, ראשי ישיבות ורבנים בכירים מהמגזר החרדי, ובין שר התקשורת יועז הנדל. השר אמר לרבנים: "מה שאנחנו עושים, לא משנה איך יציירו את זה בתקשורת, זה לא נגד היהדות והחברה החרדית, זה בעדה".

עוד אמר שר התקשורת בפגישה: "רבים בחברה החרדית מחזיקים טלפון לא כשר, אתם רוצים לטמון את הראש בחול?" הנדל אמר בפני הרבנים כי הוא מכבד אותם ומרגיש נוח לשבת איתם ולומר: "אני דואג לילדיי כמו שאתם דואגים לילדיכם, בדיוק באותה המידה. אנחנו צריכים להסתכל על הפרטים, ובסוף הוויכוח האמיתי שנמצא על השולחן הוא איך מתייחסים למדינת ישראל ואם מדינת ישראל יכולה להסדיר את מה שקורה במרחבה".