לוחמות בצה"ל
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בהייטק, בצה"ל וגם ברוסיה: יום האישה הבין-לאומי 2022

עד כמה הפכו נשים לחלק מעולם הטכנולוגיה והחדשנות בישראל, מה מידת נוכחותן במערכת הביטחון המקומית ואיך ציינו ומציינים את יום האישה ברוסיה?
איתי שיקמן, כרמלה מנשה ויואב זהבי
08 במרץ 2022
17:01

יום האישה הבין-לאומי: שיעור הנשים בהייטק הישראלי עדיין נמוך בשנת 2022 - כך עולה מדוח של רשות החדשנות שפורסם היום (שלישי) לקראת יום האישה הבין-לאומי. לפי ממצאי הדוח, הייצוג הנשי הנמוך נמצא לאורך כל השרשרת המובילה לתפקידים טכנולוגיים בתעשיית החדשות, כבר מימי התיכון.

נתוני הדוח: זה אחוז הייצוג הנשי בתעשיית החדשנות ב-2022

• 49.4% מכלל התלמידים ל-5 יחידות מתמטיקה ו-35% מהניגשים לבגרות במדעי המחשב
• 23% מהמשרתים בתפקידי פיתוח וסייבר בשירות חובה בצה״ל
• 30.7% סטודנטיות לתאר ראשון במקצועות ההייטק המורחבים
• 33.4% מהעובדים בתעשיית הייטק
• 28% מהעובדים בתפקידי ליבה טכנולוגיים
• 16.5% מהשותפים בקרנות ההון סיכון הגדולות והפעילות בישראל
• ב-57% מקרנות ההון סיכון הגדולות בישראל בשנים האחרונות אין אף אישה שמונתה לשותפה
• 9.4% מכלל המנכ״לים שהקימו סטארטאפים בשנים 2010-2021
• 22.6% מחברות ההנהלה (במדגם חברות טכנולוגיה ישראליות ציבוריות)
• סבבי הגיוס של סטרטאפים שבראשן עומדות נשים נמוך משמעותית מגברים

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן התייחסה לדוח ואמרה כי הוא "מציב לכולנו מראה לאתגר שילוב הנשים בתעשיית ההייטק בישראל". עוד ציינה: "קבענו יעדים נוקשים להגדלת כמות הנשים בהייטק בשנתיים הקרובות והגדלה ל-45% נשים בהכשרות של הרשות".

דרור בין, מנכ"ל רשות החדשנות, הוסיף: "שיעור ההשתתפות של נשים בהייטק בישראל וההון שהן מצליחות לגייס נמוך גם בהשוואה עולמית. על מנת לצמצם את הפער המגדרי יש להאיץ את התהליכים ולפעול בכל אחד מהשלבים במאמץ משותף של תעשיית ההייטק וגופי הממשלה השונים. תעשיית ההייטק הישראלית היא חוד החנית של החדשנות הישראלית ושוברת בהישגיה שיאים מדי שנה. עם זאת, בכל הקשור לשוויון המגדרי - ההייטק הישראלי עדיין מאחור. כשליש מהמועסקים בו הם נשים, ושיעור זה אינו עולה לאורך שנים".

עלייה של 170% במספר הלוחמות, שיא חדש של קצינות בדרגת אל"ם: יום האישה בצה"ל

לפי נתוני צה"ל, בשנת 2021 נרשם שיא חדש של 46 נשים בדרגת אל"ם, בהשוואה לשנת 2020 בה שירתו 39 נשים בדרגה זו. במפגש פורום מטכ"ל לרגל יום האישה הבין לאומי, צויין כי בצה"ל מתקיימות תוכניות יעודיות רבות להרחבת היקף הנשים המשרתות ביחידות הטכנולוגיות. בשנתון הגיוס האחרון, עומד היקף הנשים המתגייסות לתפקידים טכנולוגיים ביחידות הטכנולוגיות על כ-40% מכלל המתגייסים ליעד - עליה של כ-8% מהשנתון הקודם.

עוד נמסר כי בחמש השנים האחרונות גדל שיעור הנשים מתוך כלל הקצינים בדרגת רס״ן מ-25% ל-29% ומספר הקצינות בדרגת סא״ל עלה בכ-30%. עלייה משמעותית נרשמה גם בהיקף הלוחמות - כ-170% בשבע השנים האחרונות. בד בבד, בשנתיים האחרונות חלה ירידה של כ-50% במספר החיילות המשרתות בתפקידי פקידות.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

לוחמת מג"ב, סמלת שנייה לילי מיידניק, מפקדת כיתה המוצבת בעיר העתיקה בירושלים, סיפרה היום לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" על השירות לצד גברים ביחידה קרבית ועל היחס לנשים: "השוויון בינינו מלא לגמרי. מעריכים אותנו ומחזיקים מאיתנו בדיוק כמו שאר הלוחמים בחיל. יש קרוב ל-2,000 לוחמות שמשרתות ויש תוכנית לקידום נשים לתפקידים פיקודיים. אנחנו עושות את אותן משימות, הגברים מעריכים ומחזקים אותנו. אנחנו עושות גם שירות מילואים כמו גברים. אני הקטנה בבית ויש לי שתי אחיות גדולות שהיו גם הן לוחמות. הן פרצו לי את הדרך. אני לא מתחרטת על דקה בשירות שלי. אפילו לא לרגע. זה כבוד. יום האישה בחיל הזה מרגש מאוד כשרואים את היחס לנשים. אני מאחלת יחס כזה בכל החילות". 

מתרומה למפלגה הקומוניסטית ועד סוגיית מעמדה החברתי

יום האישה שמצויין היום ברחבי העולם החל כיום הפועלות הבין-לאומי. הוא צויין בפעם הראשונה בארצות הברית ב-1909 ובהמשך אומץ באופן רשמי גם בברית המועצות. עם השנים קיבל אופי היום אופי משלו במקומות שונים בעולם. בשיחה עם יואב זהבי בתוכנית "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב, סיפרה חברת הכנסת, אלינה ברדץ' יאלוב מישראל ביתנו, על התהליך שעבר היום ברוסיה.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"יום האישה בברית המועצות צויין בתחילה בידי החברות במפלגה הקומוניסטית שקידמו את הנושא ובכך ניסו לחבר בין כלל המדינות הקומוניסטיות", מספרת ח"כ ברדץ'-יאלוב. "סבתא שלי סיפרה שאחרי מלחמת העולם השנייה היו מתקיימות תהלוכות ביום הזה וחילקו פרחים. בעלים היו באים הביתה עם זר פרחים. הניסיון היה לחבר את האישה למרחב של עבודה ותרומה פיזית למפלגה. העניין החל לדעוך ואז שמו דגש על האישה עצמה ולא כתורמת למפלגה הקומוניסטית. בטלוויזיה שודרו הצגות המחברות את האישה למשפחה, לילדים ולמטבח. רחוק מאוד מהחלום הפמיניסטי, אבל זה נתפס אז באופן נורמלי לחלוטין. אפילו המתנות היו כלי מטבח".

לדברי ח"כ ברדץ'-יאלוב, היום יום האישה הוא כבר חלק מהתרבות ברוסיה. "עדיין מחלקים פרחים ומתנות. קרובים שלי שלחו לי בוואטסאפ ברכות ליום האישה, אבל זה פחות על אישה כאמא ובשלנית ויותר נועד לתמוך במעמד האישה עצמו, עד כמה ששמים על זה דגש ברוסיה".