אברמוביץ', ארכיון
צילום: אי-פי

ההסתבכות של רומן אברמוביץ': רב בפורטוגל נעצר בחשד שסייע לאוליגרך לקבל אזרחות

הרשויות במדינה עצרו לחקירה את הרב דניאל ליטבק, מבכירי הקהילה היהודית בפורטו, על בסיס חשדות בנוגע למסמך שהנפיק ועל בסיסו זכה האוליגרך הרוסי-יהודי להתאזרח במדינה. הקהילה היהודית הכחישה את הטענות
מערכת כאן חדשות
12 במרץ 2022
07:02

מנהיג הקהילה היהודית בפורטו שבצפון פורטוגל נעצר לחקירה שלשום (חמישי), כך דיווחו כלי התקשורת במדינה. הרב דניאל ליטבק חשוד שהנפיק מסמך שאיפשר לאוליגרך רומן אברמוביץ' להשיג אזרחות פורטוגזית בשנה שעברה. לפי העיתון Publico, ליטבק התכונן לנסיעה לישראל בזמן שנעצר. 

בהצהרה מטעם הקהילה היהודית של פורטו, הוכחש כל מעשה אסור ונטען שמדובר בקמפיין השמצה. בקהילה טענו שליטבק פיקח על המחלקה שהעניקה אזרחות פורטוגלית על בסיס קריטריון שנקבע ואושר על ידי הממשלות הקודמות. בקהילה אמרו שנחקרת גם ההתאזרחות של איש העסקים פטריק דרהי, בעל השליטה בחברת HOT. 

אברמוביץ' קיבל אזרחות פורטוגלית באפריל 2021 בהתבסס על חוק המאפשר התאזרחות לצאצאיהם של יהודים ספרדים שגורשו מחצי האי האיברי בתקופת האינקיוויזיציה. הבקשות להתאזרחות נבחנות על ידי מומחים במרכזי הקהילה היהודית בליסבון או בפורטו. המרכז בפורטו, עליו פיקח ליטבק, טיפל בבקשה של אברמוביץ'. 

החקירה בעניין נפתחה בחודש ינואר. ביום חמישי, מקור בממשלה בפורטוגל אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שהזהות של אברמוביץ' עלולה להישלל ממנו, בהתאם לממצאי החקירה. בהצהרה של רשויות החוק, נמסר גם כי שוטרים פשטו על בתים, משרדים של עורכי דין ונכסים אחרי ביום שישי בעניין פרשה העוסקת גם בהלבנת כספים, שחיתות וזיוף מסמכים. 

שלשום הודיע "יד ושם", כי בעקבות הסנקציות נגד אברמוביץ', תושהה השותפות האסטרטגית עם האוליגרך. מועדון הכדורגל צ'לסי הודיע כי בכוונתו לנהל מגעים עם הממשלה כדי לערוך שינויים ברישיון המיוחד תחתיו הם פועלים כעת במטרה להפעיל את המועדון "נורמלי ככל האפשר".