t
לוחמי נ"ט אוקראינים

שקועים בבוץ האוקראיני: מה השתבש לרוסיה?

חודש ויום למלחמה באוקראינה - אלפי חיילים רוסים הרוגים, מאות טנקים, מטוסים ומסוקים מושמדים וכישלון אסטרטגי מהדהד. לא כך ציפו במוסקווה שייראה "המבצע המיוחד" שלהם באוקראינה. ואף שעדיין מוקדם לסכם, נראה שהעולם כולו מופתע ונפעם מההתנגדות האוקראינית. איך זה קרה ומה השתבש לרוסיה?
איתמר מאירי
24 במרץ 2022
23:12

תיעוד של שיירת טנקים חסרת אונים מותקפת בטילים הפך לאחד מסמלי המלחמה הכושלת של רוסיה באוקראינה. מלחמה שתוכננה לפרטי פרטים, והתפתחה אחרת לגמרי ממה שרובנו חשבנו.

כדי להבין כיצד אחד הצבאות המפחידים בעולם שוקע בבוץ, עם אלפי הרוגים וכישלונות מבצעיים, צריך להיכנס פנימה, אל תוך זירת הלחימה. "לצבא הרוסי יש אלפי טנקי מערכה די מודרניים", אומר קולונל ריצ'רד הוקר, יועץ אמריקני לענייני צבא. "הם חשובים לאופן הלחימה שלהם - שמבוסס על כמויות ומומנטום".

אחד הכלים המשמעותיים בשדה הקרב הם טילי הכתף נגד טנקים, ובראשם - הג'אבלין האמריקני, שאותו שולחת ארצות הברית בכמויות גדולות. יש גם טילים אחרים יעילים לא פחות, כולם משבשים לחלוטין את התוכניות של הרוסים. "הטילים מגיעים למטרה מזווית גבוהה ופוגעים בגג הטנק, שם השריון דק מאוד", מסביר הוקר. "ברגע שהמפעיל משגר את הטיל - הוא טס בעצמו למטרה, כך שהמפעיל יכול לחפש מחסה". כך, במארב כמעט מטווח אפס של יחידת נ"ט, מצליח כוח קטן שמונה לעיתים שני חיילים, לשבור שיירת שריון שלמה, ולאלץ את מי ששרדו להתרחק מהכבישים הראשיים – עוד נקודה שמעלה תהיות אודות שיטת ההתקדמות הרוסית.

האוקראינים פועלים בחוליות קטנות, כמו זו בפרברי הבירה קייב. המטרה שלהן היא לאתר את יחידות המרגמה שמפגיזות את האזור ללא הפסקה. בשלב מסוים, החוליה נתקלת בכוח רוסי. הלוחמים האוקראינים פועלים בקור הרוח, ונראים מנוסים ורגועים למדי. "המזל שלנו הוא שהם די טיפשים", אומר חייל בצבא אקראינה. "הם פשוט מטומטמים. הם טסים מעלינו ויורים לעבר השד יודע איפה". אחת השיטות הנפוצות של האוקראינים היא מארב על גגות מבנים. כך למשל יכולים לוחמי היחידה לתגובה מהירה לטווח בקלות כוח שריון רוסי.

קווי האספקה והשינוע הם כנראה נקודת התורפה הקריטית ביותר של הצבא הרוסי. באחד התיעודים נראית משאית להובלת חיילים שנתקלת במארב נ"ט, נפגעת ונעצרת. המשאית נסעה ללא ליווי או הגנה. ייתכן כי הכוח סבר שהשטח בשליטתו, והופתע מאחור. משהו שקורה לא מעט במלחמה הזאת.

כלי קטלני ויעיל נוסף במלחמה הזאת הוא המל"טים. גם הם מאפשרים פגיעה בכוחות משוריינים, ללא צורך בכוחות גדולים וסיכון חיילים. כחלק מתוכנית המודרניזציה של הצבא, אוקראינה רכשה מטורקיה עשרות מל"טים מסוג Bay-rak-tar, שנחשב לאחד הטובים בעולם. המל"טים האלה נקלטו לפני פחות משנה, וכבר עכשיו מתגלים כגורם שמשנה את כללי המשחק. יש אפילו מי שחיבר שיר הלל לכבוד המכונה הטורקית.

מלבד טילי כתף ומל"טים, לאוקראינים יש עוד כמה טריקים בשרוול. הם מפוצצים את הגשרים שלהם כדי לשבש את תנועת הכלים, ונעזרים באזרחים שמדווחים בטלפונים סלולריים על התקדמות כוחות האויב. הם גם מנצלים היטב את מה שהרוסים משאירים מאחור. הם אוספים תחמושת ואמצעי לחימה, מרובים ועד טנקים. את מה שנהרס הם מתקנים, ואפילו משפרים בסדנאות מאולתרות.

בל נטעה, גם לרוסים יש הישגים. על אף שהאוקראינים מנסים להסתיר זאת, הם חווים הרבה אבדות וכישלונות. כמו בכניעה למיליציה פרו-רוסית במחוז דונצייק. ועדיין, ההצלחות של הרוסים מסתכמות בעיקר במשימות ממוקדות, ולא מסתירות את הכישלון האסטרטגי. פוטין בחר לתקוף את אוקראינה בכמה חזיתות, בשטחים עצומים. רבים מטילים ספק שכל הברדק הזה בכלל מנוהל.

כל הכישלונות האלה הביאו את הרוסים כצפוי, להפגזה חסרת אבחנה של אזורים מיושבים. בדיוק כפי שעשו בצ'צ'ניה. כי אם יש משהו שאפשר לומר בוודאות לאחר חודש של לחימה, הוא שהרוסים אולי שכללו את הצבא שלהם, אבל שיטת הלחימה - תקועה עדיין בעבר.