מצביעים בקלפי בבית פוריק
צילום: נאסר אישתאיה, פלאש90

הפלסטינים בחרו ראשי ערים: פתח וחמאס טוענים לניצחון

פתח ניצח ברמאללה, ג'נין, קלקיליה, יריחו ובשורה של כפרים. אולם הפסיד בערים המרכזיות חברון, טול כרם ואל-בירה. 53% מבעלי זכות הבחירה השתתפו בהצבעה ב-50 רשויות מקומיות
גל ברגר
27 במרץ 2022
16:41

הבחירות המקומיות ברשות הפלסטינית: פתח רשם הישגים נאים אך לא ניצח בשלוש ערים מרכזיות – חברון, טול-כרם ואל-בירה. בעיר שכם הוכרעו הבחירות לטובת רשימה עצמאית המזוהה עם פתח שגברה בהפרש זעום של פחות מ-200 קולות על רשימת עצמאים שנוצרה כברית בין חמאס לחזית העממית. פתח ניצח ברמאללה, ג'נין, קלקיליה, יריחו ובשורה של כפרים.

הבחירות לעיריות הגדולות בגדה: מלחמת הצללים בין פת"ח לחמאס | גל ברגר, פרשנות

בחברון ניצחה הרשימה של ראש העיר היוצא, איש פתח במקור שהפך לאחד ממבקריה של הרשות הפלסטינית, והקים רשימה עצמאית הכוללת גם אנשי חמאס וחזית עממית. רשימתו ניצחה את רשימת פתח הרשמית בעיר בהפרש של כ-5,000 קולות. כמחצית מבעלי זכות ההצבעה בעיר חברון מימשו את זכותם להצביע.

בטול-כרם ניצחה רשימה עצמאית המזוהה עם הזרם האסלאמי וכוללת אנשי חמאס וחזית עממית, את רשימת פתח הרשמית בהפרש של כ-600 קולות. באל-בירה ניצחה ברוב גדול רשימה עצמאית המזוהה עם חמאס, שהעומד בראשה נעצר בידי ישראל לפני שבוע.

בג'נין הלכו כמעט מחצית מקולות המצביעים לטובת רשימת פתח הרשמית, אך רק קצת יותר משליש מבעלי זכות ההצבעה מימשו בפועל את זכותם הדמוקרטית. בקלקיליה השתלט פתח על שני שלישים ממועצת העיר לאחר שרשימתו הרשמית ורשימת עצמאים המקורבת לפת"ח זכו במרבית הקולות, ואילו רשימה עצמאית המזוהה עם חמאס תאייש כשליש מהמושבים במועצה.

שיעור ההצבעה בשלב השני של הבחירות המקומיות שנערך בשבת עמד על 53% והן נערכו ב-50 רשויות מקומיות, ובהן העיריות הגדולות בגדה כאמור. חמאס לא השתתף בבחירות ברשימות רשמיות מטעמו, אלא שילב את אנשיו בחלק מרשימות העצמאים שהתמודדו בבחירות. בחלק מהמקומות פתח לא הציג רשימה רשמית אלא רשימות עצמאים המזוהות עמו, ורוב הרשימות שהתחרו בכלל הרשויות שבהן נערכו הבחירות אתמול נרשמו כרשימות עצמאיות.

בפתח בירכו על תוצאות הבחירות וטענו לניצחון, ואילו בחמאס הציגו תמונה הפוכה ולפיה פתח רשם ניצחון צורב בבחירות.