t
-

בתוך המלחמה: הקרבות מבעד לעדשת המצלמה

מיליוני פליטים, עשרות אלפי הרוגים ושטח הרוס לחלוטין - זה המצב באוקראינה מאז הפלישה הרוסית למדינה בסוף חודש פברואר • שליחי כאן חדשות לאוקראינה עם התיעוד המתמשך בששת שבועות הלחימה
כתבי כאן חדשות
10 באפריל 2022
20:45

השבוע השישי ללחימה

קבר האחים, הגופות וההרס: עדויות ותיעודים בלעדיים מהטבח בבוצ'ה | הדס גרינברג

הדס גרינברג הגיעה לעיר האוקראינית בוצ'ה לאחר נטישת הכוחות הרוסיים. היא הייתה העיתונאית הישראלית היחידה במקום, וראתה את ההרס הנורא, שמעה את העדויות על הטבח הקשה שביצעו הרוסים, ותיעדה את כביש המוות שבו נורו למוות אזרחים שניסו להימלט ואת הטנקים הרוסיים ההרוסים שנשארו.

 

אחרי הגינויים לטבח - מה יעשו לרוסיה? | האזינו לעוד יום

"זה לא שווה את זה": החיילים הרוסים שנשבו בידי האוקראינים | הדס גרינברג

במרכז קייב, תשעה חיילים פרו-רוסים שהצטרפו לצבא הרוסי ולאחר מכן נפלו בשבי הצבא האוקראיני, שוחחו עם שליחת כאן חדשות בסוף השבוע החמישי ללחימה. הם קראו לפוטין לסיים את המלחמה, וטענו כי היו נהרגים אם היו מסרבים להתגייס.

החיים החדשים של העולים מאוקראינה | ריאד עלי

נוף הגליל הייתה מהערים הראשונות שנרתמו לקלוט את העולים-הפליטים שברחו מהתופת באוקראינה והגיעו לכאן חסרי כול. חניון העירייה הפך לשוק ענקי של בגדים ונעליים שהגיעו מתרומות, מתוך חדר קטן במלון הונפקו תעודות זהות, וילדים ובני נוער נקלטו בבתי הספר והגנים והחלו ללמוד עברית.

מלחמה ללא פילטר | האזינו לעוד יום

השבוע החמישי ללחימה

בורחים מהאש: הנתיב הסודי דרכו יוצאים אוקראינים מאזורי הקרבות | הדס גרינברג

במרכז חשאי באוקראינה מחלצים את האזרחים מהעיר אירפין המופגזת, משם הם מפונים לקייב ולמערב המדינה. שליחת כאן חדשות לקייב שמעה מהמחולצים על החודש הקשה שהעבירו במקלטים, תחת הפצצות בלי פוסקות.

"חשבנו שנסתתר במרתף - ואז הוא נחרב": הרולטה הרוסית של פוטין | הדס גרינברג וארז כהן

32 ימים לפלישה הרוסית לאוקראינה, שליחי כאן חדשות שוחחו עם וסילי, אזרח אוקראיני שביתו שבפרברי קייב קרס בפגיעה ישירה וביקרו בבית חולים מקומי שלא מפסיק לעבוד תחת אש.

בלב קייב המופגזת - עם המאבטח האישי של זלנסקי | הדס גרינברג וארז כהן

אחד האנשים המאובטחים היום בעולם הוא ללא ספק הנשיא זלנסקי. שליחת כאן חדשות לקייב המפוגזת פגשה את אחד ממאבטחיו האישיים.

ילדים, אמהות וקשישים תחת אזעקות: ביקור בביה"ח הישראלי לפליטים | אורי לוי

"כוכב מאיר", זה השם שנבחר לבית חולים שדה שפתחה השבוע ישראל במערב אוקראינה. כמעט עשרים טונות של ציוד רפואי הובאו מישראל לבית החולים, כולל מעבדה וציוד רנטגן, והתורים הולכים ומתארכים מדי יום. שליחנו היה השבוע בבית החולים, בין האמהות החרדות לילדיהן - לצוותים הישראלים שלא מתרגשים מאזעקות.

"החיות חרדות יותר מבני אדם" | הדס גרינברג וארז כהן

גן החיות הגדול של קייב, שמושך מאות אלפי מבקרים בשנה, עומד עכשיו שומם. הבודדים שנמצאים בו עכשיו הם המטפלים, שהחליטו למרות ההפגזות הכבדות להישאר עם בעלי החיים המבוהלים שנצורים בו, להאכיל אותם ולטפל בהם

"המזל שלנו הוא שהם מטומטמים": מה השתבש לרוסיה? | איתמר מאירי

חודש ויום למלחמה באוקראינה - אלפי חיילים רוסים הרוגים, מאות טנקים, מטוסים ומסוקים מושמדים וכישלון אסטרטגי מהדהד. לא כך ציפו במוסקווה שייראה "המבצע המיוחד" שלהם באוקראינה. ואף שעדיין מוקדם לסכם, נראה שהעולם כולו מופתע ונפעם מההתנגדות האוקראינית. איך זה קרה ומה השתבש לרוסיה? תיעוד דרמטי משדה הקרב.

השבוע הרביעי ללחימה

האזרחים שיצאו מעוצר וגילו את ההריסות | הדס גרינברג וארז כהן

ויטלינה וסופיה, ילדות תושבות קייב, יצאו מבתיהן בתום 35 שעות של עוצר שהוטל על העיר. הן סיפרו לשליחת כאן חדשות על הגעגועים לחברים מבית הספר, על הפחד מהדי הפיצוצים ואיזה מסר היו רוצות להעביר לנשיא רוסיה פוטין.

"הייתי עלול להיהרג": תושבי קייב אוספים את השברים | הדס גרינברג וארז כהן

בקרבות סביב בירת אוקראינה נגרם הרס רב לבתי מגורים והרג של בלתי מעורבים. כך היה בבניין מגורים שנחרב כליל, ומהבתים נותרו רק הריסות. דיירת אחת בבניין גם נהרגה. למרות זאת, זוג הורים שפגשו את שליחינו לעיר הבירה, מבטיח שתושביה לא ייכנעו.

"רוצה למיטה שלי": הניצולים מההפצצה הקשה בקייב | הדס גרינברג וארז כהן

לאחר כמעט חודש של לחימה באוקראינה, החזית עברה למריופול, עם תמונות של כתישה ללא הפסקה וסירוב להיכנע לאולטימטום הרוסי על העיר. בקייב המשיכו ההפגזות, כשהרוסים הפגיזו מרכז מסחרי - שהוחרב לחלוטין.

"האדישות הורגת": הנאום של נשיא אוקראינה זלנסקי בכנסת

בנאום שנשא נשיא אוקראינה ליותר מ-100 חברי הכנסת שצפו בו באופן מקוון, תהה זלנסקי מדוע ישראל אינה בוחרת צד ותומכת באוקראינה. "אפשר לתווך בין מדינות, אבל לא בין רע לטוב". זלנסקי שאל מדוע ישראל לא הטילה עיצומים על רוסיה, ומדוע היא אינה מספקת לאוקראינה נשק, דוגמת מערכת כיפת ברזל. בנוסף, השווה בנאומו בין התנהלות המשטר הנאצי בעת מלחמת העולם השניה לבין פלישת רוסיה לארצו, והדגיש שכעת "המונח 'הפתרון הסופי' מכוון נגדנו".

תיעוד מיוחד: צוות כאן חדשות באזורי ההריסות בקייב | הדס גרינברג

קרוב לארבעה שבועות מפרוץ המלחמה, בנייני מגורים רבים בקייב נפגעו מטילים וארטילריה רוסית. אזרחים אוקראינים מתעדים את ההרס, ושולחים מסר לעולם: "התעמולה הרוסית על פגיעה במטרות צבאיות בלבד - שקרית".

האיש שמאכיל אלפי פליטים בגבול אוקראינה | יובל אגסי ונדב נויהאוז

טוביה זכטר, יליד רומניה שעלה לישראל בילדותו, חי כאן את רוב שנותיו עד שיצא לפנסיה והחליט לשוב למולדתו. כשהמלחמה באוקראינה פרצה ואלפי פליטים נמלטו, החליט טוביה לעשות מעשה והתחיל להאכיל את הפליטים בסירי מרק ובשר. בינתיים בישראל, נפטר בנו מסרטן וככה מצא את עצמו טוביה מזגזג בין שני מוקדים של צער.

ההפגזה על לביב: שליחת כאן חדשות סמוך לשדה התעופה שהופצץ | הדס גרינברג

ביום ה-23 למלחמה, העיר לביב שבמערב אוקראינה הותקפה לראשונה בידי הרוסים. מלבד תושביה של העיר, לאחרונה הגיעו אליה פליטים מהערים המזרחיות שמכירים היטב את הדי הפיצוצים והאזעקות.

"איבדו את חייהם למען החירות שלנו": לביב קוברת את חייליה | הדס גרינברג

22 ימים למלחמה ואוקראינה מונה כבר כ-2,000 הרוגים, ביניהם 700 אזרחים ו-1,300 חיילים שנהרגו בשדה הקרב. שליחת כאן חדשות ללביב נכחה בהלוויות החיילים שהתקיימו בה. את הטקסים פוקדים עשרות בני אדם, בהם חיילים ואזרחים שלא הכירו את ההרוגים.

השבוע השלישי ללחימה

"מאות הרוגים ברחובות": ההפגזה על מריופול מזעזעת את העולם | יאיר ויינרב

ביום ה-19 למלחמה וברקע הסבב הרביעי של שיחות המשא ומתן, האש הרוסית באוקראינה לא עוצרת ומספקת עוד תמונות קשות של פגיעה ללא הבחנה בחפים מפשע. העיר מכותרת, מאות הרוגים ברחובות וישנם דיווחים על אלפים שכבר מתו מההתקפות הרוסיות.

שליח כאן חדשות ליד הבסיס שהותקף לראשונה מפרוץ המלחמה | יאיר ויינרב

ביום ה-18 לפלישה הרוסית, הרוסים מרחיבים את התקיפות האוויריות באוקראינה, והן מגיעות גם למערב המדינה שעד כה לא הייתה בקו האש. מתקן צבאי במחוז לביב הופגז בעשרות טילים, גם באזור קייב ירי מאסיבי מהאוויר.

פליטים בפעם השנייה: האוקראינים ששוב נאלצים לברוח מביתם | יאיר ויינרב

אלפי פליטים ממשיכים לגדוש את תחנת הרכבת בלביב, מערב אוקראינה, במנוסתם מארצם. עבור חלק מהם זו לא הפעם הראשונה שהם נאלצים לעזוב את הבית ולהפוך לפליטים.

הישראלים שמעריצים את פוטין ומייחלים לניצחונו במלחמה | אורי לוי

אמנם מעטים, אבל יש מי שמול תמונות הזוועה מאוקראינה באדיבות הרוסים, תומכים בפוטין, ואפילו מצדיקים את מעשיו. הם לא רחוקים מאיתנו, למעשה חיים בישראל ומסבירים את מה שמבחינתם הוא קול ההגיון שמוביל את נשיא רוסיה אל שדה הקרב.

מבוקש: החייל האוקראיני שסומן כמטרה - וברח לפולין | יאיר ויינרב

סרגיי לוסקו, נהג אובר בפולין, הוא חייל אוקראיני לשעבר, שהיגר לפני כמה שנים כדי לבנות לו ולמשפחתו עתיד טוב יותר. לאחר שנלחם ברוסים ב-2014 הוא סומן כמטרה.

השבוע השני ללחימה

המפעלים בלביב מתגייסים למאבק ומייצרים מכשולים נגד טנקים |גל ברגר

לביב המרוחקת באופן יחסי מהגבול עם רוסיה נערכת גם כן לפלישה. מפעל מתכת שבעבר היה אזרחי לחלוטין, הסב את עצמו וכיום הוא מייצר דיסקיות וכלי אוכל ללוחמים וכן מכשולי מתחת שמיועדים להאט את תנועת הטנקים הרוסים.

שליח כאן חדשות ללביב עם ההמונים שנמלטו למערב אוקראינה | גל ברגר

גם ביום ה-11 ללחימה הופרה הפסקת האש הזמנית שהוכרזה באזור העיר מריופול בדרום אוקראינה, ורק מעטים הספיקו להתפנות דרך המסדרונות ההומניטריים. מאודסה בורחים רבים בעקבות אזהרתו של הנשיא זלנסקי, שלפיה הרוסים נערכים להפציץ את העיר.

"שוכח מהכאב הפנימי": הישראלים שמסייעים לאוקראינים | רחלי רזי-סלע

בזמן שהמלחמה באוקראינה נמשכת וזרם הפליטים לא מפסיק, בינתיים בישראל, יש מי שעושים הכול כדי לסייע לאזרחים האוקראינים ולתמוך במאמצי הלחימה נגד רוסיה. מאיסוף מוצרים ועד הדרכה ללידה תחת אש.

"החברים שלי עזבו": המונים חוצים את הגבול מאוקראינה למולדובה | איתי בלומנטל

עשרה ימים עברו מאז פלשה רוסיה לאוקראינה וכבר קרוב למיליון וחצי אוקראינים ברחו מארצם והפכו פליטים במדינות השכנות. רובם חצו את הגבול לפולין, אחרים מצאו מקלט גם ברומניה, הונגריה ומולדובה.

גולים בארצם: היהודים שנמלטו מרחבי אוקראינה | גל ברגר

הפלישה הרוסית נמשכת בעוצמה, ובלביב, הרחוקה מההפגזות ונמצאת סמוך לגבול עם פולין, מתקבצים יהודים מרחבי אוקראינה בדרכם להימלט מהמדינה. שליח כאן חדשות ליווה את חלקם, ושוחח עם יזם הייטק ישראלי אחד שהחליט להעניק לרבים מכסה.

המשפחה היהודית שנמלטת מביתה באודסה - והגיעה לישראל | איתי בלומנטל

משפחת סברדלוב היהודית נמלטה מאודסה ומצאה את עצמה לפתע בארץ זרה, כשכל רכושה ארוז במזוודות. שליח כאן חדשות שוחח עם בני המשפחה ששוהים כעת בבית מכסה במולדובה על ההחלטה לברוח מהעיר האוקראינית ולעלות לישראל.

זה כואב בכיס: האם פוטין יפסיד במלחמה הנסתרת של רוסיה? | שאול אמסטרדמסקי

אחרי סיפוח קרים ב-2014 והסנקציות בעקבותיו, נשיא רוסיה הפיק את הלקחים. הוא עדיין רצה להחזיר את רוסיה למעמד של אימפריה אבל ידע שזה יעלה לו בתגובה כלכלית קשה. לכן הוא אגר הר אדיר של כסף, סגר את הגירעון, קשר את אירופה לגז הרוסי ובנה על הגב הכלכלי הענק של סין. אבל אז הפלישה לאוקראינה התחילה להסתבך, התגובה הכלכלית הופכת ליותר קיצונית ופחות צפויה - ואת התוצאות של המלחמה הזאת הרוסים ירגישו באופן כואב מאוד בכיס.

השבוע הראשון ללחימה

תקיפות קשות בלב אוכלוסייה אזרחית | מואב ורדי

את מה שהתחילה רוסיה בקייב היא ממשיכה בחרקיב - וממשיכה לתקוף ריכוזי אוכלוסיה אזרחית. המחיר כבד - הממשלה האוקראינית מודיעה כי בשבוע הלחימה נהרגו כ-2,000 אזרחים. המערב לא מוכן לשלוח את חייליו אבל מנסה לעזור על ידי חימוש אוקראינה.

לוחמי גולני שחזרו לאוקראינה ומחכים לרוסים באודסה | חן ביאר

הצבא הרוסי מתקרב לאודסה, שם נערכים למתקפה מהים ולכיבוש. אזעקות נשמעות ברחבי העיר לפרקי זמן ממושכים ותושבים מנסים להצטייד באוכל ותרופות. אזרחים מהשורה מתנדבים בהמוניהם לכוחות הביטחון האוקראיניים, ובכל פינה יש מחסומים, ביצורים וחיילים.

הבעל נשאר להילחם - האישה והילד נמלטים: הפליטים של אוקראינה | חן ביאר

ביום השביעי לפלישה הרוסית לאוקראינה, משבר הפליטים הולך ומחריף, המספרים עולים בכל יום ולפי הערכות מדובר בלפחות-600 אלף אנשים שעד לפני רגע חיו בביתם בלי שום סימן שזה עומד להגיע. היום הם מצטופפים במעברי הגבול, בדרך אל הלא נודע. הצצה למה שקורה בגבול מולדובה-אוקראינה.

"אנחנו ננצח": הגברים שמתגייסים להילחם עבור אוקראינה | מואב ורדי

ביום החמישי לפלישה הרוסית, מי שאינם יכולים לברוח מאוקראינה הם גברים בני 60-18, שמחויבים להישאר במדינה בשל הגיוס הכללי שהוכרז בה. רגע לפני שהם יוצאים לקו האש, שליח כאן חדשות ללביב, דיבר עם האזרחים שמתגייסים למלחמה על המולדת.

הדרך הארוכה של שליחי כאן חדשות שנמלטו מקייב | הדס גרינברג

רגע לפני ההפצצות הקשות בבירה, יצא צוות כאן חדשות - דוב גיל-הר, הדס גרינברג וארז כהן הצלם, למסע ארוך לכיוון אחד הגבולות. בדרך ראו עשרות מחסומים מאולתרים מבלוקים וצמיגי רכבים - הכול כדי למנוע או לעכב את הכוחות הרוסים שמתקרבים בשיירות ענק. בחוץ שלג והצוות הצטרף לרכבה של אליזבת, כשברכבה שני חתולים ותוכי - ועם מיכל דלק שהתקרב לסיומו. כל זאת בנסיעה בשיירה איטית מאוד, בדרך אל החופש.

בלעדי: זוכת האירוויזיון האוקראינית שנמלטה מארצה בריאיון | מאיה ראכלין

הזמרת האוקראינית ג'מאלה, שבאירוויזיון לפני שש שנים גנבה את הניצחון מהרוסים ברגע האחרון, נאלצה לברוח מארצה. הניצחון שלה אז על הבמה הכעיס מאוד את הרוסים, והם איימו להחרים את האירוויזיון, בין היתר בגלל ביקורת מרומזת בשיר שלה על סיפוח חצי האי קרים.

האזרחים שמכינים בקבוקי תבערה וביצורים בבתי כנסת | מואב ורדי

בלביב שבמערב אוקראינה נערכים לאפשרות שהרוסים יעמיקו את המתקפה וייכנסו בכוחות גדולים גם אליה. שליח כאן חדשות לעיר ביקר בבתי הכנסת עם היהודים שמתמגנים בעזרת ביצורים, ועם התושבים שמכינים בקבוקי תבערה ליום שבו יהיו בקו האש.

שליח כאן חדשות בגבול אוקראינה-מולדובה עם האלפים שנמלטו | חן ביאר

השמועה באוקראינה סיפרה שהמצב בגבל עם מולדובה טוב משמעותית בהשוואה לגבול עם פולין למשל. אבל גם טוב הוא מושג יחסי. אחרי ארבעה ימים של אש, חצי מיליון אוקראינים נמלטו מארצם ונהירת הפליטים אל המדינות השכנות נמשכת כל העת

"תהילה לאוקראינה": שליח כאן חדשות עם הפליטים שבורחים לפולין | מואב ורדי

תמונות המלחמה ממשיכות להגיע ממעברי הגבול במערב אוקראינה, לשם זורמים כל הזמן מאות אלפי פליטים שנמלטים מעשן הקרבות, מבוהלים וחסרי ודאות. שליח כאן חדשות היה בגבול פולין, שם העומס גבוה במיוחד – ותורים ארוכים משתרכים לאורך קילומטרים.

טילים, טנקים וחיילים: בצל המו"מ בבלארוס, לחימה קשה בערים | הדס גרינברג

יום רביעי ללחימה והקרבות באוקראינה הגיעו גם לרחובות הערים, שם השמיים מוארים בפיצוצי טילים, בשדרות נוסעים טנקים, וברחובות צועדים חיילים רוסים. אלו שנלקחו בשבי האוקראיני טוענים - הכריחו אותנו לצאת למלחמה.

כספומטים ריקים, מצרכים אוזלים ותורי ענק: האוקראינים בורחים לפולין | אנטוניה ימין

כ-100 אלף פליטים מאוקראינה חצו את הגבול לפולין, ובאירופה מעריכים כי לא פחות מחמישה מיליון בני אדם מנסים להימלט מהמדינה המותקפת. היציאה של גברים בגילים 60-18 נאסרה - ומהצד השני של הגבול רואים בעיקר נשים וילדים.

קייב נכנסה לעוצר - אבל איפה הטנקים הרוסיים? | דב גיל-הר

ביום השלישי ללחימה בשעה 17:00 נכנס לתוקף עוצר בקייב. אבל לפני שזה קרה, שליח כאן חדשות לבירת אוקראינה יצא למסע ברחובות העיר שסומנה כמטרה לכיבוש הרוסי. מטרה שאותה, בינתיים, נראה כי הם לא מצליחים להשיג.

"לא מאמינים שיהיו טנקים רוסיים בבירה": היום השני לפלישה לקייב | דב גיל-הר

יום שני לפלישה הרוסית לאוקראינה והכוחות הרוסיים מתקרבים לקייב. הרחובות שוממים והתושבים שלא ברחו מהבירה מספרים על לילה נטול שינה עקב קולות הפגזים ועל המקלטים המוזנחים - חלקם אף נבנו על ידי הרוסים ב-2014.

"לא ידעתי מה לעשות חוץ מלבכות": תושבי קייב התעוררו למלחמה  | דב גיל-הר

התושבים בבירה האוקראינית קיוו שהיום הזה לא יגיע. אחרי תחילת הפלישה הרוסית, חלקם הגדול החליט לעזוב את העיר ויצרו פקקי ענק, כמו גם ישראלים שחיכו לרגע האחרון. בכספומטים נרשמו תורים ארוכים וגם הם לא עמדו בעומס.

נמלטים: אורן אהרוני עם הפליטים של חורף 2022

פרק ראשון: הנשים, הילדים והמבוגרים שנמלטו מאוקראינה - ומקווים שיוכלו לחזור

פרק שני: האנשים שמחכים בגבול כדי לסייע לפליטים

פרק שלישי: הגטו היהודי בפולין שהפך למתחם קבלת פליטים אוקראינים