t
-

מילד רע לסבא החביב של המזרח התיכון: המהפך של ארדואן

הסולטן מטורקיה חלם לעמוד בראש אימפריה של האחים המוסלמים, אבל המציאות אילצה אותו להתחיל להתחנף למדינות האזור - כולל חימום היחסים עם ישראל
רועי קייס
12 באפריל 2022
13:02

יש איזה מנהיג, קוראים לו ארדואן, שבשנים האחרונות הרגיש על גג העולם ורב עם כולם – מנהיגים, נסיכים ומי שאתם לא רוצים. אבל אז קרה לו מה שקורה בכל אגדת ילדים: מי שמרשה לעצמו לריב עם כולם, נשאר בסוף בלי חברים, ובלי אף אחד שיעזור לו בשעת צרה.

הסולטן שלנו בצרות. בטורקיה יש משבר כלכלי חמור, הלירה הטורקית בצלילה והכי גרוע - עוד שנה יש בחירות לנשיאות. אם המצב לא ישתפר בקרוב, ארדואן עלול למצוא את עצמו בבית. אז מה נשאר לו לעשות? לרדת מהעץ הענק שהוא טיפס עליו ולהתחיל להתחנף לכל השכונה. תראו בעצמכם איזה מהפך משוגע, של מי שאמר עד לא לפני הרבה זמן: "ישראל היא מדינת טרור והיא מוכיחה זאת באמצעות מעשיה".

בואו איתי לסיפור המדהים על הסולטן המפואר מאיסטנבול, שלא קרא נכון את המזרח התיכון:

בשבוע שעבר התרחש אירוע לא רגיל בכל קנה מידה: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הרים טלפון לנשיא הרצוג, כדי לגנות את הפיגוע שביצע המחבל הפלסטיני בבני ברק. אבל "המהפך" של ארדואן לא מתחיל ונגמר בישראל. הסיפור האמיתי הוא היחסים שלו עם כל המדינות באזור. להרבה מהן יש זיכרון ארוך, והן לא אוהבות שמתערבים בעניינים שלהן ובוחרים את הצד הלא נכון.

בימי האביב הערבי לפני 11 שנה ארדואן נתן רוח גבית למפגינים ברחובות, מתוך תקווה שיקומו משטרים כמו זה שלו, יעני של אחים מוסלמים. ארדואן פנטז איך הוא מנהיג את הגוש הזה והופך למנהיג האזור כולו.

ההתחלה הייתה מבטיחה, משטרים ערבים נפלו, מרידות פרצו ובמצרים נערכו בחירות דמוקרטיות בהן ניצח איש האחים המוסלמים מוחמד מורסי, שהפך לנשיא המדינה. ארדואן כבר חלם בלילה שהוא מקים מחדש את האימפריה העות'מאנית, אבל אז מישהו חירב לו את התכניות.

איך הסולטן, שהיו לו חלומות לעמוד בראש האימפריה של האחים המוסלמים שתשלוט במזרח התיכון, הגיע למצב שהוא מסתובב כמו שווארמה בבזאר של איסטנבול?

אחרי שנת שלטון בודדת של מוחמד מורסי במצרים, הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, הראה לאיש האחים המוסלמים את הדרך החוצה. ארדואן לא קיבל את התבוסה ומאז הקפיד לתקוף את משטר א-סיסי בכל הזדמנות. הם אפילו נלחמו אחד נגד השני במלחמת האזרחים בלוב.

אבל אז מצרים וישראל גילו את מאגרי הגז והתחילו לתכנן עם קפריסין ויוון איך מעבירים אותו לכל אירופה. תנחשו מי לא הוזמן לחגיגה? הסולטן ארדואן, שצריך עכשיו להתחנף כדי להיכנס למסיבה.

בשנת 2022, הקופה של ארדואן ריקה והוא צריך דחוף מיליארדים בהשקעות זרות. וזה ממש לא נגמר כאן - כשנחתמו הסכמי אברהם לפני כמעט שנתיים, ארדואן רתח. הסולטן שמינה את עצמו למגן הפלסטינים זעם על מדינות ערביות שהעזו לנרמל את היחסים עם ישראל. כל זה ממנהיג של מדינה שיש לה יחסים דיפלומטים עם ישראל יותר מ-70 שנה.

אבל כבר אמרנו, טורקיה במשבר כלכלי חמור וארדואן חייב כל דולר שהוא יכול להשיג. ככה, שנה וחצי אחרי שאיים לנתק קשר, ארדואן מארח את יורש העצר של האמירויות, השייח' מוחמד בן זאיד.

אז מה עובר על ארדואן? איך הסולטן, שהיו לו חלומות לעמוד בראש האימפריה של האחים המוסלמים שתשלוט במזרח התיכון, הגיע למצב שהוא מסתובב כמו שווארמה בבזאר של איסטנבול?  ניסיון ההפיכה הכושל ב-2016 והניצחון הגדול בבחירות לנשיאות שנתיים אחר כך, גרמו לו להאמין שהוא בלתי מנוצח.

הבעיה הייתה שהחלומות לא הסתדרו עם המציאות. האביב הערבי לא הסתיים בניצחון איסלאמיסטי, ובפועל - סעודיה, מצרים והאמירויות הפכו לציר סוני מגובש, שמתעב את האחים המוסלמים. וככה, כשהמציאות דפקה בדלת, הדבר היחיד שנשאר לו זה לצאת לאחד ממסעות החנפנות הכי מפוארים שנראו באזור.

עד מתי יחזיק ירח הדבש עם ארדואן? קשה לדעת. אבל אם יש מוסר השכל מהסיפור על הילד הרע של השכונה שהפך לסבא חביב, זה שיש מגבלות לכוח - אפילו אצלנו במזרח התיכון.