בוריס ג'ונסון
צילום: אי-פי

העונש על המסיבות בסגר: ג'ונסון ושר האוצר הבריטי ייקנסו

דוח שבדק את התנהלותו של ראש הממשלה הבריטי קבע כי השתתפותו במסיבות בדאונינג 10 הייתה "כישלון מנהיגותי ושיפוטי". מנהיג הלייבור קרא לג'ונסון ולשר האוצר רישי סונאק להתפטר
רם ברנדס
12 באפריל 2022
16:20

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ושר האוצר בממשלתו רישי סונאק ייקנסו על ידי המשטרה בגין הפרת הגבלות הקורונה. זאת בעקבות המסיבות שהתקיימו בדאונינג 10 ועוררו סערה גדולה בממלכה. בתגובה להחלטה אמר מנהיג מפלגת הלייבור ויו"ר האופוזיציה קיר סטרמר: "ג'ונסון ושר האוצר סונאק עברו על החוק, ושיקרו באופן חוזר לציבור הבריטי. עליהם להתפטר".

בסוף ינואר האחרון פורסם דוח שבדק את התנהלות ג'ונסון והשתתפותו במסיבות בזמן הסגר, וקבע כי "מדובר בכישלון מנהיגותי ושיפוטי". בתגובה לדוח החמור, ג׳ונסון הגיב בהבעת חרטה - אך ללא הודעה על כך שהוא מתפטר.

בהצהרה מיוחדת בפרלמנט הבריטי לאחר פרסום הדוח אמר ראש הממשלה: "אני רוצה להתחיל מלבקש סליחה, אבל זה לא מספיק. אנחנו צריכים להסתכל במראה וללמוד. אני מבין את הזעם של האנשים ומקבל את המסקנות שעלינו ללמוד מהאירועים האלה מייד. הציבור יכול לסמוך עלינו".

האזינו להסכת עוד יום

את הדוח הובילה סו גריי, החוקרת המיוחדת שמונתה לבדוק את השערוריה. בסוף מסקנותיה היא כתבה כי "נראה שבזמנו הושקעה מעט מחשבה על הדרך בה הדברים נתפסו וכמה ראויים היו כינוסים כאלה".