בדיקות HIV במעבדה

ישראל 2016: HIV הוא לא בעיה רק של להט"ב

מספר הנשאים החדשים בקרב להט"ב בישראל במגמת ירידה, בעוד שבאוכלוסייה הכללית הוא כמעט שילש את עצמו בתוך 5 שנים. שני שליש מהציבור הכללי מעולם לא נבדק, אך במשרד הבריאות ממשיכים בקמפיינים הפונים בעיקר לקהילה הגאה
יערה שפירא
30 בנובמבר 2016
16:34

לרגל יום האיידס העולמי, צפוי להתפרסם על ידי משרד הבריאות סרטון שלישי במספר, כחלק מקמפיין להעלאת המודעות להדבקות במחלה בקרב הקהילה הגאה. מדובר בחלק מתוכנית לאומית שמוביל מאז 2013 משרד הבריאות "להתמודדות עם HIV בקהילה הגאה". התוכנית מתמקדת בעיקר בגברים בני הקהילה, ובין היתר נפתחו במסגרתה מרכזים חדשים לבדיקות נשאות, מחולקים קונדומים באתרי בילוי של הקהילה, ונעשות פעולות הסברה מיוחדות לנוער להט"ב.

במקביל, שיעור ההדבקות בנגיף הולך ופוחת בקרב להט"ב: הירידה ההדרגתית החלה משנת 2011, ומשנת 2013 היא עקבית: משיעור של 6.2 מקרי הידבקות ל-100,000 גברים המקיימים יחסי מין עם גברים בסוף שנת 2011, לשיעור של 4.9 בסוף שנת 2015. קשה לומר אם זו תוצאה של הקמפיין או של תהליכים חברתיים אחרים, אבל אין ספק שהמודעות למחלה ולדרכי ההתמגנות מפניה עולה בקהלים שבחר משרד הבריאות להתמקד בהם.

מציינים את יום האיידס הבינלאומי

אולם דווקא על רקע זה בולטת המגמה ההפוכה במודעות של גברים סטרייטים למחלה. מ-2011 ועד היום זינק מספר ההטרוסקסואלים שנדבקו, וכמעט שילש את עצמו . ב-2015 התגלו 108 הטרוסקסואלים חדשים כנשאים, ועל פי סקר חדש של הוועד למלחמה באיידס - 66% מהציבור החילוני והמסורתי בישראל מעולם לא נבדק ל-HIV, על אף שהבדיקה היא בחינם.

בעוד המודעות למחלה בקרב הקהילה הגאה גוברת ושיעור הנדבקים יורד, דווקא בקרב הטרוסקסואלים שיעורי ההדבקה עולים בעקביות. אולי ב-2016 הגיע הזמן לחשוב מחדש על חלוקת המשאבים להידבקות ב-HIV, ולהבין שאף מגזר אינו חסין.