הזירה בה לפי החשד נפלה רקטה שנורתה מעזה
צילום: מנדי ריזל

"מרגישים שלא מגינים עלינו": תושבי שדרות חזרו לשגרה שקיוו לשכוח

אזעקות צבע אדום נשמעו בדרום במהלך הלילה מספר פעמים. בשדרות, רקטה מרצועת עזה נפלה בשטח פתוח – וברגע החזירה את התושבים כמה חודשים אחורה
איציק זוארץ
21 באפריל 2022
22:12

אזעקות צבע אדום, פיצוצים אדירים והפעלה של כיפת ברזל. כל אלו החזירו את תושבי שדרות ברגע אחד חודשים אחורה, לימי מבצע "שומר החומות". זה היה הלילה הקשה ביותר שעבר על תושבי העיר בשבעת החודשים האחרונים. בשעה 22:30 הכול התחיל.

"נשמעה חצי אזעקה, רעש מוזר כזה", מספר אלברט אבקסיס, שמתגורר סמוך לבית שבו נפלה הרקטה. "מייד כולם צעקו 'קאסם, קאסם'. אז נשמע בום חזק מאוד, שונה ממה שרגיל. אולי בגלל שהוא נפל מאוד קרוב אלינו אז הוא נשמע בעוצמה חזקה". הרעש הזה היה רקטה ששוגרה מרצועת עזה, לא יורטה ונפלה בחצר הבית של משפחת יהודה. "זה היה בום בעוצמה שפשוט רצתי וכמעט נפלתי", מספרת סוזן סעדה אבוטבול. "רצתי לממ"ד והתחלתי לרעוד. אחרי שנרגעו הרוחות יצאתי החוצה ושתי בנות באו לעזור לי".

הפגיעה הפעם הסתיימה רק בחמישה נפגעים שנחבלו בעת ריצה לממ"ד או שנחבלו בעת הריצה לממ"ד, ובעיקר עשן, נזק והרבה בהלה.

בתגובה, חיל האוויר תקף מתקן תת-קרקעי לייצור רכיבי מנועים רקטיים. במהלך תקיפת האתר התת-קרקעי נורה טיל נ"מ לעבר מטוסי צה"ל, בתגובה הותקף מתחם צבאי שמשמש את חמאס.

אלא שכאן לא הסתיים הלילה הלבן של התושבים. קצת אחרי השעה 2:00 בלילה, נשמעו שוב ושוב התרעות צבע אדום בשדרות. צה"ל עדכן בתחילה כי ארבע רקטות שוגרו לעבר העיר. לאחר תחקיר התברר שלא היה מדובר ברקטות, אלא בירי מקלעים. לאור יום התגלה הנזק שנגרם בכמה יישובים בעוטף ובשדרות.

כך או כך, התושבים נותרו מתוחים. "אנחנו מרגישים שאף אחד לא מגן עלינו", אומר שמעון אוחנה, שביתו נפגע מירי מקלעים. "ידענו שזה יגיע", מוסיף קובי הרוש, קצין הביטחון של העיר. "לא צריך להיות מומחה גדול בביטחון כדי לגעת את זה".

עוד שלוש שעות חלפו, ושוב התרעה. הפעם רק באפליקציה. רקטה ששוגרה לא חצתה את הגדר. על הירי הזה ישראל בחרה להבליג. התושבים כבר מבינים שגם ההכלה הזו לא מבטיחה להם שימי החג הקרובים יהיו שקטים.