ניסיון

עוד לקוח של עו"ד שמרון: עסקי התיווך הישראלים-סינים

חתנו של ראש הממשלה דניאל רוט הקים חברה לקידום הקשרים בין ישראל לסין. החברה הוקמה באמצעות משרד עורכי הדין מולכו-שמרון, ורוט משתמש בקרבתו המשפחתית לראש הממשלה בשביל לפתוח דלתות עסקיות. ראש הממשלה בתגובה: אינני מודע ללקוחותיו של שמרון, אינני מעורב בעסקיו של רוט ואני לא מקדם אותם
גור מגידו
30 בנובמבר 2016
19:19

את התמונה המשפחתית הזו אתם לא מכירים. לרוב, כשראש הממשלה בנימין נתניהו מצטלם עם בני משפחתו אנחנו רגילים לראות שם את רעייתו שרה נתניהו ואת שני הבנים יאיר ואבנר, ולאחרונה גם את הכלבה קאיה. אבל גם האיש בתמונה הוא קרוב משפחתו של נתניהו. שמו דניאל רוט, והוא נשוי לבתו הבכורה של נתניהו מנישואיו הראשונים - נועה רוט.

נתניהו עם דניאל רוט. צילום: דניאל רוט, מתוך אתר צ'יינה ישראל אקסצ'יינג'

נועה רוט גדלה בחזקת אמה, מיקי הרן. כשבגרה חזרה בתשובה והתחתנה עם דניאל רוט, חרדי, יליד ארצות הברית, בעל תואר ראשון בפילוסופיה ותואר שני במנהל עסקים. רוט עבד בעבר בקרן הון סיכון ישראלית ובשנים האחרונות הפך מתווך בין גופים ממשלתיים ועסקיים ישראלים וסינים.

בסין, קרבה משפחתית לראש מדינה פותחת דלתות. ואם הקרבה המשפחתית לא מספיקה, תמיד אפשר להצטייד בעורך דין פרטי שהוא גם אחד האנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה: פרקליטו האישי של נתניהו, דוד שמרון.

החברה, השותף, עורך הדין וראש הממשלה

בסוף 2014 הקים חתנו של נתניהו חברה שלא למטרות רווח (חברה לתועלת הציבור) - "צ'יינה ישראל אקסצ'יינג'", שמטרתה לקדם יחסי מסחר בין ישראל וסין.

את החברה הזו הוא הקים באמצעות משרד עורכי הדין של דוד שמרון, אבל לא לבד. שותפו בחברה הזו הוא אמיר גל-אור. השם של גל-אור אולי לא מוכר מאוד לציבור הרחב, אבל הוא ככל הנראה הישראלי המוכר ביותר בסין.

הקים את החברה. עורך דינו של נתניהו דוד שמרון (צילום: פלאש 90)

גל-אור הוא המייסד והמנהל של קרן אינפיניטי, קרן ההשקעות הישראלית הפרטית הגדולה ביותר בסין. הוא נחשב לאחד מאותם ישראלים בודדים שהצליחו לפרוץ באמת לעולם ההשקעות הסיני, למרות פערי התרבות והשפה העצומים.

ב-2013 חתמה קרן אינפיניטי על הסכם מסחרי גדול בתחום הערים החכמות. בתמונה שפרסמה קרן אינפיניטי מטקס החתימה על ההסכם, נראה לא אחר מאשר ראש הממשלה, בנימין נתניהו מוחא כפיים ברקע, שעה שגל-אור ועמיתו הסיני חותמים על המסמכים. נתניהו שהה באותו מועד בביקור רשמי בסין, ביקור שהתניע מהלך גדול שמוביל נתניהו, המכהן היום גם כשר החוץ, להידוק שיתוף הפעולה המסחרי עם סין.

אמיר גל-אור בטקס החתימה על הסכם הערים החכמות בסין. ראש הממשלה ברקע

כמה חודשים לאחר שהקים את החברה שלא למטרת רווח, רוט הקים שלוש חברות נוספות, הפעם דווקא כן למטרות רווח, וגם הן פועלות לקידום סחר מול סין. שלוש החברות הללו נמצאות כבר בבעלותו הפרטית, וגם הן הוקמו בידי משרדו של עו"ד שמרון. הכתובת הרשמית של שלוש החברות רשומה במשרדו של עו"ד שמרון.

פגישות עם פקידים בכירים ושיתופי פעולה עם הממשלה

"קרבה לראש הממשלה נותנת יתרון עצום אצל הסינים", סיפר ל"כאן" איש עסקים ישראלי מהבולטים בזירה הסינית, שביקש שלא להיות מצוטט בשמו. "אצלם אי אפשר לזוז בלי השלטון, אז הם תופסים את המקום של השלטון בעסקים בצורה אחרת מישראלים. אם הוא דואג שידעו שהוא החתן של ראש הממשלה, זה אולי בעייתי, אבל אין חוק נגד זה".

באתר האינטרנט של "צ'יינה ישראל אקסצ'יינג'" רוט לא מציין מפורשות שהוא חתנו של נתניהו. מצד שני, הוא בהחלט טרח להניח במקום מובלט באתר תמונה משותפת שלו יחד עם ראש הממשלה, גם אם ישנה מעט.

רוט מפרט באתר את הישגיו העסקיים. בין היתר, נכתב באתר כי החברה שימשה "נותנת חסות משותפת, יחד עם משרד ראש הממשלה הישראלי (צוות המשימה הכלכלי סין-ישראל) לפרויקט בתחום ההשכלה הגבוהה, לקידום שיתוף פעולה כלכלי בין ישראל וסין". האם אכן היה שיתוף פעולה ומה מהותו? נתניהו ורוט לא מסרו בתגובתם (התגובות המלאות בסוף הכתבה).

באתר החברה מצוי גם תיעוד לקשרי הגומלין של רוט עם גורמי ממשל בישראל ובסין. לדוגמה, תמונה של רוט ואורח סיני (ששמו לא צוין) יחד עם ראש תכנית החלל הישראלית לשעבר, מנחם קידרון.

בדיקה שערכנו מעלה שרוט מצליח לפגוש לא מעט בכירים בישראל, אף שאינו מהדמויות הכלכליות הבולטות במשק. שר החקלאות לשעבר יאיר שמיר, היו"ר המיועד של התעשיה האווירית ויו"ר חברת נ.ת.ע האחראית על עבודות הרכבת הקלה, פגש את רוט בפעם האחרונה רק לפני שבוע. רוט הפגיש את שמיר עם "אישיות ממלכתית", כך כלשונו, שזכתה לפגישה גם עם פקידה בכירה במשרד הכלכלה. "אין שום קשר לייחוס המשפחתי שלו. אני עוזר לו כי אני אוהב לעזור לאנשים", הסביר שמיר בשיחה עם "כאן".

העסק הסיני של שמרון ומולכו

הקשרים בין מערכת היחסים של עורך הדין דוד שמרון ללקוחו, ראש הממשלה בנימין נתניהו מצד אחד, אל מול עיסוקיו הפרטיים של עו"ד שמרון מצד שני סיפקו כותרות בשבועות האחרונים כחלק מפרשת הצוללות.

אלא שהקשרים האלה לא מסתיימים כאן. מלבד העובדה ששמרון מייצג את איש העסקים מיקי גנור, שנבחר להיות הנציג הישראלי של יצרנית הצוללות הגרמנית טיסנקרופ, לשמרון לקוחות פרטיים רבים נוספים, שלחלקם קשרים לשלטון הישראלי.

צילום מסך מאתר ישראל צ'יינה אקסצ'יינג'. למעלה נכתב כי החברה שימשה נותנת חסות משותפת יחד עם משרד ראש הממשלה הישראלי לפרויקט בתחום ההשכלה הגבוהה. למטה: תמונה של רוט עם מנהל סוכנות החלל הישראלית מנחם קדרון

כפי שנחשף בעבר, משרד עורכי הדין של שמרון ייצג לאורך השנים שורה של לקוחות שנהנים מקרבה לנתניהו. בין אלו: ארנו מימרן, שהורשע לאחרונה בצרפת בהונאת מס בהיקף של מאות מיליוני יורו, ובעבר תמך כספית בנתניהו; חבר הפרלמנט הצרפתי, מאיר חביב; ומורד זמיר, איש עסקים ותורם כספי של נתניהו.

מקבץ הקשרים האלה, שזהו רק חלקם, מעלים את השאלה מדוע שמרון מסכים לייצג לקוחות שיצוגם יכול ליצור, לכל הפחות, מראית עין של ניגוד עניינים אל מול לשכת ראש הממשלה.

למשרד מולכו-שמרון, אגב, יש עסקים משלו בסין. בשנה האחרונה החל לייצג את פירמת עריכת הדין Yingke הסינית בעסקיה בישראל. "הפעילות החדשה לא משפיעה על ניגוד העניינים של ראש הממשלה, חד-משמעית", אמר עו"ד מולכו בראיון ל"גלובס" מנובמבר 2015. "לא קלטנו לקוחות בתחום שיכול להביא לניגוד עניינים", הוסיף.

צילום מסך מאתר אתר צ'יינה ישראל אקסצ'יינג'

תגובות

בשיחה עם "כאן" הסביר מנהל קרן ההשקעות הישראלית-סינית אמיר גל-אור שנעתר לבקשתו של רוט להקים את החברה המשותפת לקידום הסחר בין ישראלי וסין משום שהתרשם שלרוט יש "כוונות טובות".

האם הקרבה המשפחתית לראש הממשלה היא חלק מהשיקול להצטרף למיזם?

"מבחינתי בוודאי שלא. לא מעניין אותי. לסינים יש איזה עניין מסוים בדבר הזה... הם נוטים לחשוב שמישהו שקשור לממשלה, בטח ממשלה מכהנת, משקף פחות סיכון מבחינתם".

כשרוט יושב בפגישות, הוא מציין את הייחוס המשפחתי שלו?

"הוא לא ציין את זה בפני מעולם, אבל אני שמעתי את זה ממישהו בצ'נגדו (העיר החמישית בגודלה בסין – ג'מ'). אני לא נוכח בפגישות שלו, ולא הייתי בקשר איתו בשנה האחרונה, אבל עד כמה שאני יודע הוא לא אומר את זה בצורה בוטה. אני מניח שיש סינים שיודעים את זה ושזה עוזר באיזושהי צורה".

באשר להיכרותו עם נתניהו, מסר גל-אור, כי פגש בראש הממשלה פעמיים בלבד במהלך חייו, אחת מהפגישות היתה במהלך אותו טקס שצוין בכתבה, שאורגן לדבריו בידי שגרירות ישראל בביג'ין, ובו נחתמו לדבריו הסכמים נוספים בין גופים שונים בישראל ובסין.

דניאל רוט לא מסר תגובתו עד למועד פרסום הכתבה, חרף מספר פניות.

ממשרד עורכי הדין שמרון נמסר כי "אכן משרדנו טיפל בעבר בכמה עניינים משפטיים בודדים ומינוריים הקשורים בדניאל רוט".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "דניאל רוט מעולם לא פנה לראש הממשלה בענייני עסקיו וראש הממשלה לא פנה בעניינו לאף גורם. דוד שמרון לא שוחח עם ראש הממשלה על איש מלקוחותיו לרבות דניאל רוט. הניסיונות להטיל דופי בראש הממשלה לא יצלחו גם הפעם ויתנפצו כמו תמיד מול העובדות. ראש הממשלה נתניהו פועל למען האינטרסים הלאומיים של ישראל. זה השיקול היחיד שעומד לנגד עיניו, ואין בלתו".