מסגד אל אקצא, השבוע
צילום: סלימאן חאדר, פלאש90

"כפי שהיה לפני שנת 2000": המאמץ הירדני מול ישראל לגבי הר הבית

בכירים בממלכה אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שהם יחלו לאחר הרמדאן בשיחות עם ישראל שמטרתן להביא לרגיעה בהר הבית ולמניעת הרחבת העימות. בירדן ידרשו לגייס כוח אדם לווקף ולפעול על מנת לבטל את השינויים שנעשו בהר מאז האינתיפאדה השנייה
מערכת כאן חדשות
28 באפריל 2022
07:33

ירדן מגבירה את המאמצים שהיא מפעילה מול ישראל על מנת להשיב את הסטטוס קוו להר הבית, ולמנוע אירועים אלימים סביב מסגד אל אקצא שיכולים להצית עימות רחב, כך אמרו הבוקר (חמישי) בכירים ירדנים ודיפלומטים מערביים לסוכנות הידיעות רויטרס. 

על מה המריבה | האזינו לעוד יום

הבכירים אמרו שירדן הודיעה לוושינגטון שהיא מוכנה לדון בסוגייה עם ישראל בתום חודש הרמדאן בשבוע הבא. מטרת הדיונים תהיה לזהות צעדים שישראל תוכל לנקוט על מנת לחזור לתנאים ששררו במסגד לפני 22 שנים. הירדנים מאשימים את ישראל בכך ששינתה באופן זוחל את הסטטוס קוו בנוגע לתפילת יהודים בהר מאז שנת 2000. 

מטרת המאמץ הדיפלומטי החדש היא "לטפל בשורשי המתיחות ולהבטיח שהעניינים לא יתפוצצו שוב", אמר לרויטרס גורם ירדני שביקש להישאר בעילום שם. הוא הוסיף שוושינגטון קיבלה לאחרונה נייר ירדני שמצהיר בבהירות מה עמדת הממלכה. 

6 הערות על יום הקרב בהר הבית | סולימאן מסוודה

דיפלומט מערבי אמר לרויטרס שההצעה הירדנית לא כוללת כינוס ועדה משותפת לישראל בנוגע למקומות הקדושים למוסלמים ולנוצרים בעיר העתיקה בירושלים. לפי הדיווח, ירדן אינה מוכנה להפקיד בידי ישראל כזה תפקיד רשמי. 

בעמאן אמרו לארצות הברית שישראל צריכה לסיים את המגבלות על גיוס כוח אדם לווקף המופקד על מסגד אל אקצא, לתת לה לנהל את כל ביקורי הלא-מוסלמים בהר ולמנוע פולחן דתי שלהם - אמרו המקורות. 

"ירדן ממשידה בקשריה הישירים עם הישראלים ועם ארצות הברית וגורמים בין-לאומיים אחרים בדרישה שישראל תכבד את המצב ההיסטורי ששרר במסגד אל אקצא עד לשנת 2000", גורם ירדני נוסף אמר לרויטרס.