ראש עיריית נשר, אבי בינמו
צילום: חנה יריב

"מאות מיליונים עברו בשיטת המעטפות"

דובר סיעת האופוזיציה בעיר נשר במתקפה חריפה נגד ראש העירייה אבי בינמו, ופורס שורה של האשמות חריפות - "סגן ראש העיר אמר לי אני אחסל אותך"
מערכת כאן | מקומי
23 בפברואר 2017
17:20

זו תקופה ארוכה שהרוחות הפוליטיות בעיר נשר סוערות, אך שיאים שליליים נשברו בישיבת מועצת העיר האחרונה, אשר יצאה משליטה ולבשה אופי אלים. בהקלטה מתוך הישיבה אשר נחשפה בתכנית כאן | מקומי שומעים את חברי המועצה מקללים ומאיימים זה על זה. לדבריו של שלומי זינו, דובר סיעת "נשר בתנופה", ראש העיר דואג שיגיעו לישיבות בריונים אשר יעוררו מהומות - "הם מנסים לפוצץ את הישיבה מהרגע הראשון, וראש העיר שתפקידו לעשות סדר, הוא זה אשר מדליק את האש".

זינו מספר כיצד אנשי האופוזיציה הפכו למטרה באופן אישי וכיצד מצב זה מרתיע רבים מלמתוח ביקורת על תפקודה של העירייה: "סגן ראש העיר אמר לי 'אני אחסל אותך ואהרוס לך את החיים'. בשני אירועים שונים שרפו לי את הרכב ופרצו לי הביתה מבלי לגנוב דבר, אין לי ספק שיש קשר בין שני האירועים האלו לפעילות האופוזיציונית שלי. וזה כמובן לא רק אני; באחד האירועים למשל, נזרק לטענת הנוכחים כיסא לעברה של לודמילה תיכון, רעייתו של יושב ראש הכנסת לשעבר דן תיכון, אשר מכהן כחבר אופוזיציה בנשר".

כך נשמעת ישיבת מועצת העיר נשר:

על פי טענה נוספת שמעלים אנשי האופוזיציה, עיריית נשר הפכה להיות תלויה בגורמים עבריינים אשר חדרו אליה והחלו להשתמש בה. במהלך השיחה בכאן | מקומי טען זינו: "גורמים עבריינים השתלטו על כל מה שקורה בעירייה, הם שולטים בכל ההתקשרויות העסקיות של העירייה עם גורמי חוץ, מקבלים עבודות וזוכים במכרזים. אלו גורמים מוכרים למשטרה שהפכו להיות קבלני הביצוע של העירייה. מדובר במאות מיליוני שקלים שהועברו ללא ועדת מכרזים, עובדים בשיטת המעטפות, אין לנו שום בקרה ושליטה על הדברים האלו".

דן תיכון (צילום: אוראל כהן, פלאש 90)דן תיכון. לטענת האופוזיציה, חברי המועצה נוקטים באלימות כלפיו וכלפי אשתו במהלך הישיבות (צילום: אוראל כהן, פלאש 90)

האווירה הקשה במועצת העיר החלה לאחר מערכת הבחירות האחרונה שהובילה לחילופי שלטון לראשונה לאחר 24 שנים. דוד עמר, שהיה ראש העיר בתקופה זו, הפסיד ליריבו הפוליטי המר אבי בינמו. האופוזיציה טענה שמיד לאחר בחירתו ביצע בינמו שורה ארוכה של מינויים פוליטיים, חלק מהטענות קיבלו אישור בדו"ח מבקר המדינה שאף המליץ לבחון האם במעשיו של בינמו היה היבט פלילי. לטענתו של זינו, אנשי האופוזיציה העבירו לגורמי אכיפת החוק ראיות חותכות לשוחד בחירות, ומעבר לדו"ח המבקר הן צריכות להיבדק על ידי המשטרה - "זה שוחד ששילמו באמצעות ג'ובים לאנשים שעזרו לאבי בינמו לנצח בבחירות, אני מוכן להיתבע על הדברים האלו כי אני יכול להוכיח איך אנשים לא מתאימים נבחרו, לפעמים לתפקידים שלא היו בכלל".

האזינו לראיון:

תגובת העירייה:
"מזה שלוש שנים שראש העיר וסגניו נמצאים תחת מסכת של איומים והסתה פרועה ברשתות החברתיות ובישיבות מועצת העיר מצד גורמים שהיושרה רחוקה מהם כמרחק מזרח ממערב.

נשר היא עירייה איתנה, משגשגת ובעלת שקיפות מלאה. מי שבא עם פח בנזין לכבות שריפה – יכול להלין רק עצמו.
ולגבי דוח מבקר המדינה, הרי שעיקר הביקורת נוגע לסוף שנת 2013. מאז, העירייה הפיקה לקחים, תיקנה ליקויים והסדירה נהלים עוד בטרם הדוח הושלם ופורסם.
עיריית נשר יצאה מהביקורת חזקה ומחוזקת. עובדה: ביום רביעי שעבר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קרין אלהרר (יש עתיד) ברכה את העירייה על תיקון הליקויים והסדרת הנהלים.
עובדה: גם מבקר המדינה בפגישתו עם ראש העיר לפני כשבועיים אמר: "בינמו אתה עושה עבודה טובה בנשר".

לתכנית המלאה: