-

בספורט, על המסך ואפילו בחלל: הישראלים שחיממו לנו את הלב השנה

מארטיום דולגופיאט ועד לינוי אשרם, ממיה לנדסמן ועד ניב סולטן, מזוכה פרס נובל לכלכלה ועד לאסטרונאוט הישראלי השני בחלל • הם רבים, הם טובים וכולם - ישראלים • אלו האנשים שעשו אותנו השנה קצת יותר גאים
מערכת כאן חדשות
05 במאי 2022
16:22

לינוי אשרם 

המשלחת הישראלית למשחקים האולימפיים בטוקיו סיפקה לנו הרבה סיבות לגאווה. השיא הגיע ממש לקראת סופה של האולימפיאדה, כשהמתעמלת האומנותית המעוטרת לינוי אשרם עמדה בכל הציפיות - והביאה לישראל מדליית זהב אולימפית. בדרך לזהב אשרם הצליחה לגבור על על שתי מתחרותיה הרוסיות - האחיות אברינה, ונאלצה לספוג מטר של עלבונות והכפשות מהרוסים.

להישג ההיסטורי של אשרם בטוקיו קדמו שש מדליות כסף וחמש ארד באליפויות עולם, שלוש מהן בקרב רב; היא זכתה גם בתואר אלופת אירופה בקרב רב בשנת 2020 ובתרגיל האלות בשנת 2021. אשרם זכתה בארבע מדליות נוספות באליפויות אירופה במהלך הקריירה. כולנו התרגשנו לפני כחודש כשצפינו בה דומעת במסיבת העיתונאים בה הכריזה על פרישתה ואמרה: "הרגשתי שהגעתי לתחנה הסופית במסע שלי".

ארטיום דולגופיאט

עד הזכייה של אשרם כבר חשבנו שראינו הכול בטוקיו 2020, כששבוע קודם לכן מי שעשה היסטוריה היה המתעמל ארטיום דולגופיאט עם זכייה במדליית זהב בגמר תרגיל הקרקע. דולגופיאט למעשה הביא לישראל זהב אולימפי שני בתולדותיה (עד הזהב של אשרם, שהיה השלישי של ישראל בכל הזמנים) וראשון מאז 2004. לאחר הזכייה אמר האלוף האולימפי: "זה הישג שאני חולם עליו מגיל 6". בחודש מארס זכה דולגופיאט גם במדליית זהב בגביע העולם בקהיר.

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס

בכירת משרד הבריאות, עומדת בחזית המאבק במגפת הקורונה וכעת מתמודדת עם גל של הסתה ואיומים נגדה ונגד משפחתה. לתפקיד היא נכנסה בשיא המגפה לאחר פרישתם של ד"ר סיגל סדצקי ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. 

ד"ר שרון אלרעי פרייס. צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הנערות שכבשו את אולימפיאדת המתמטיקה

את מנת הגאווה האולימפית שלנו קיבלנו בשנה החולפת לא רק מהספורטאים, אלא גם מדור העתיד של המדע הישראלי. ארבע תלמידות תיכון ישראליות כבשו את אולימפיאדת המתמטיקה האירופית לנערות, והביאו את ישראל לדירוג התשיעי המכובד - מתוך 56 מדינות שהשתתפו. את הישג השיא רשמה נגה פרידמן, תלמידת כיתה י' מתיכון דה שליט ברחובות, שזכתה במקום השלישי מכלל 222 התיכוניסטיות שהשתתפו בתחרות.

איתן סטיבה

כ-19 שנה אחרי אילן רמון ז"ל, איתן סטיבה הפך לישראלי השני בחלל והראשון בתחנת החלל הבינלאומית, כשלקח חלק בטיסת Axiom mission 1 של חברת Space-x. נכון, הטיסה של סטיבה לחלל הייתה טיסה פרטית, והוא שילם עליה כסף רב מהונו הפרטי. אבל המסע שלו בחלל כן הפך לפרויקט לאומי, כשהסכים לבצע שורה של ניסויים מטעם גופים ישראליים, ועל הדרך גם סיפק לנו לא מעט רגעים של גאווה פטריוטית, כשלראשונה בתחנת החלל הבינלאומית נשמעה השפה העברית - ואפילו נערך בה ליל סדר.

מיה לנדסמן

השחקנית מיה לנדסמן עוד לא בת 30 וכבר חתומה על תפקידים בולטים על המסך - ב"חזרות", ב"קופה ראשית" וב"המפקדת". אבל השיא הגדול של השנה שלה, וגם של הטלוויזיה הישראלית, הגיע בזכות תפקידה בסדרה של תאגיד השידור הישראלי "כאן" - "שעת אפס". לנדסמן עצמה זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל קאן סדרות היוקרתי, וגם הסדרה עצמה התכבדה בפרס הסדרה הטובה ביותר.

ג'ושוע אנגריסט

לרשימה היוקרתית של הזוכים הישראלים בפרס נובל, התווסף בחודש אוקטובר פרופ' ג'ושוע אנגריסט. החוקר האמריקני-ישראלי הוכרז כזוכה פרס נובל לכלכלה, עם שני שותפים. אנגריסט, יליד אוהיו בן 61, עלה בשנות ה-80 לישראל ושירת בצה"ל כלוחם בצנחנים. הוא למד וגם לימד באוניברסיטה העברית בירושלים. בריאיון לכאן חדשות לאחר זכייתו, אמר אנגריסט: "לא האמנתי שאגיע לזה. זה הפתיע אותי מאוד".

ניב סולטן

שנה וחצי לאחר שירדה משידור בכאן 11, סדרת הדרמה הישראלית "טהרן" קטפה בנובמבר האחרון את פרס האמי הבינלאומי בקטגוריית סדרת הדרמה הטובה ביותר. מי שמזוהה ביותר עם הסדרה היא השחקנית הישראלית הצעירה ניב סולטן, שכיכבה בתפקיד הראשי של סוכנת הביון תמר רביניאן. השבוע חוזרת התוכנית לעונה שנייה ומסקרנת, הפעם עם שחקנית חיזוק ידועה אחרת - גלן קלוז.

איאד שלבי

השחיין הפראלימפי, שנולד חירש ומגיל 12 משותק בפלג גופו התחתון, חזר מאוליפיאדת מטוקיו כשלצווארו שתי מדליות זהב, במשחים ל-50 מטר גב ול-100 מטר גב ושיאן עולם במשחה ל-150 מטר מעורב אישי. הוא הפך לערבי-ישראלי הראשון שזוכה במדליה אולימפית.

טאואר סמיקונדקטור

האקזיט הענק: ענקית השבבים אינטל וחברת השבבים הישראלית, טאואר סמיקונדקטור, הודיעו לפני כשלושה חודשים כי חתמו על מסמך הבנות מחייב לפיו אינטל תרכוש את טאואר במחיר של 5.4 מיליארד דולר. חברת טאואר מספקת פתרונות טכנולוגיים ופלטפורמות ייצור לשבבים אנלוגיים, בין השאר בשווקים של מוצרי צריכה, תשתיות, סלולר, תעשיה, רכב, רפואה וביטחון ותעופה.