.
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"תתבייש": בני משפחות שכולות תקפו בצעקות את בנט לפני נאומו

רה"מ הגיב לקריאות נגדו בטקס לחללי פעולות האיבה: "המשפחות השכולות הן קדושות, מותר לכן לצעוק ולכאוב" • הרצוג: ישראל איתנה מתמיד ומגיבה באגרוף ברזל לכל • בנט במסר לאיראן: לא רק המחבל יישא במחיר, גם שולחו
כתבי כאן חדשות
04 במאי 2022
06:56
עודכן ב 13:30

חדשות הערב

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה: בני משפחות שכולות תקפו בצעקות היום (רביעי) את ראש הממשלה נפתלי בנט לפני נאומו באזכרה לחללי פעולות האיבה, וקראו לעברו "תתבייש" ו"ביזיון". בנט הגיב לקריאות נגדו ואמר: "משפחות השכולות הן קדושות, מותר לכן לצעוק ומותר לכן לכאוב". 

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר בנאומו בטקס: "גם בחודשים האחרונים, ואפילו בשבוע הזה, השנאה והמרצחים תקפו והכו בנו ללא רחם. וגם הפעם - הטרור לא ניצח ולא ינצח. ישראל איתנה מתמיד, חזקה ברוחה ובכוחה, ומגיבה באגרוף ברזל וברוח איתנה, לכל מתקפה ולכל איום. כולנו מייחלים לימים אחרים, ימים בהם נוכל לראות בטרור פרק עבר, שהיה והסתיים. אבל עד שנזכה לבואם של אלה, נמשיך לעמוד על המשמר, ולהגן על עמנו".

בנט במסר לאיראן: לא רק המחבל יישא במחיר, גם שולחו

צפירה בת שתי דקות נשמעה הבוקר ברחבי הארץ, מיד אחריה החלו טקסי הזיכרון הממלכתיים ב-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ ובאתרי ההנצחה. בנט שלח מסר לאיראן בנאומו בטקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל, ואמר: "לא רק המחבל יישא במחיר, אלא גם שולחו - אפילו אם הוא מרוחק אלף קילומטרים מזרחה מכאן". 

"אזרחי ישראל, אנחנו נלחמים מול אויב אכזר ותאב-מוות", המשיך בנט. "יום אחרי יום אנחנו מקבלים תזכורת לכך שהמסע טרם הושלם. נמשיך להתעצם בהיקפים כאלו כך שבסופו של דבר, יום אחד, אויבינו יבינו כמה חלומם להשמידנו הוא חסר תוחלת". ראש הממשלה התייחס להשבת השבויים והנעדרים מרצועת עזה ואמר: "היינו שם כששלחנו את הבנים פנימה, ונמשיך במחויבות להשיב אותם הביתה. זוהי המשמרת שלנו, המחויבות שלנו".

"יותר מתמיד, אנו נדרשים לחזק את הרקמה האורגת את כולנו לאומה אחת. להוכיח שאפשר לפעול ביחד לא רק בשדות הקרב, אלא במרחבי החיים. האחדות היא יסוד העוצמה שלנו", הוסיף בנט.

בזמן נאומו של ראש הממשלה, מירב חג'אג', אימה של שיר חג'אג' שנרצחה בפיגוע בארמון הנציב ב-2017, הניפה שלט מחאה שעליו נכתב: "מי שהקים ממשלה עם תומכי טרור לא רצוי פה". בני משפחתו של עמנואל מורנו, קצין סיירת מטכ"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה,  דרשו שתוריד את השלט והמוחה עזבה את הטקס. 

 המחאה בזמן נאומו של בנט

שר הביטחון בני גנץ אמר בטקס הקראת שמות חללי מערכות ישראל בהר הרצל: "החברה הישראלית ראויה ליום הזה שבו נזכור את כולם, נכבד את זכרם ונשמור על אחדותנו וחוסננו החברתי. הראשונים שהאחריות הזו חלה עליהם היא אנחנו - מנהיגי הציבור, שצריכים לשים בצד את המחלוקות. עלינו החובה לחבק אותם בכל דרך שיבחרו, ולקבל באהבה גם את הביקורת שלהם".

מספר חללי מערכות ישראל משנת 1860 ועד היום עומד על 24,068 נשים וגברים. מנתונים שפרסם השבוע משרד הביטחון נמסר כי בשנה החולפת נוספו 56 חללים למניין הנופלים. בנוסף, 84 נכים שנפטרו מנכותם הוכרו בשנה האחרונה כחללי מערכות ישראל. מספר הנרצחים בפעולות איבה מראשית הציונות הוא 4,216.

צילום: יונתן זינדל, פלאש 90