-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"ברגע אחד הכול התנפץ לרסיסים": מאזינים מספרים על קרובי המשפחה ששכלו

בתה של דליה נהרגה בפיגוע במועדון הסטייג' • אילנה איבדה את שני אחיה בראשית ימי המדינה • טליה שכלה את אביה במבצע כראמה • אחיו של פז נפל במבצע צוק איתן • תוכנית מיוחדת לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולחללי פעולות האיבה
קלמן ליברמן
04 במאי 2022
08:00
עודכן ב 09:45

ציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה תשפ"ב, הבוקר (רביעי) אירחו קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכניתם מאזינים ששכלו את יקיריהם

"ברגע אחד הכול התנפץ לרסיסים", סיפרה במשדר דליה חוברה, שאיבדה בפברואר 2005 את בתה אודליה חוברה, שנרצחה בפיגוע במועדון הסטייג' בתל אביב. דליה סיפרה כי לאחר הפיגוע בתה הייתה מאושפזת במשך שלושה ימים, עד שאפסו כוחותיה. "ברגע שהודיעו לנו שהיא לא שרדה, נכנסתי אליה להיפרד עם הבן הגדול שלי, ונישקתי לה את הרגליים, סיפרה. "היא הייתה שטותניקית שאנשים מאוד אהבו. חסרות השיחות האישיות שלי איתה".

האזינו לריאיון עם דליה חוברה בכאן רשת ב

יוסי בר צבי, איבד את חברו של רב-טוראי אליאב (אבי) סנדלר בקרב ליד קוניטרה במלחמת יום כיפור. "היינו כל הזמן יחד בטירונות ברפיח. מיטה ליד מיטה, שני חניכים מצטיינים. אחרי זה בבית ספר לשריון", הוא סיפר. "היה איש ערכי מאוד, מלח הארץ".

יוסי ואבי לחמו בגזרות שונות במלחמה, וכשזו נגמרה - לא ידע שחברו נהרג. סמוך לפסח 1974, נפגש עם חבר בתל אביב ובעצת החבר התקשר לביתו של אבי. אחותו שענתה לשיחה, סיפרה לו לתדהמתו כי חברו נהרג במלחמה. "הוא הציל את רמת הגולן מכיבוש. החבר'ה שנהרגו שם פשוט הצילו את מדינת ישראל".

האזינו לריאיון עם יוסי בר צבי בכאן רשת ב

אילנה לוז שכלה את שני אחיה במלחמת השחרור. רב טוראי ירובעל לביא נפל בהגנה על הגלבוע במארס 1948, וטוראי הלל לביא נפל בכפר דרום ביוני 1948. "כשירובעל נהרג, הלל אמר לאבא שהוא חוזר לקרב. אבא תמך בגיוס שלו ואחרי שגם הוא נהרג, הוא אמר: 'נשארנו לבדנו'".

האזינו לריאיון עם אילנה לוז בכאן רשת ב

רונית גולדברג שכלה את אחיה הצעיר נחום (אומי) גולדברג במלחמת שלום הגליל. "אחי היה צעיר ממני ויותר מוצלח, אני חושבת", היא סיפרה. "הוא נפגע בדרך להציל אחרים. הוא רצה שאנחנו נחיה בשלום. על זה הוא נלחם, ועל זה הוא גם מת".

האזינו לריאיון עם רונית גולדברג בכאן רשת ב

בהמשך המשדר התארחו שרי נעים, בתו של יעקב רחמני שנהרג בפיגוע בשוק חדרה באוקטובר 2005. טליה עמוסי, בתו של סרן יוסי עמוסי שנפל במבצע כראמה במארס 1968, ופז גולדמכר, אחיו של רב סמל נדב גולדמכר שנפל בחילופי אש עם מחבלים סמוך לקיבוץ ניר-עם במבצע צוק איתן ביולי 2014.