t
מתוך התחקיר

בלי הכליה, ובלי הכסף: עוקץ ההשתלות הישראלי

תחקיר סחר האיברים - פרויקט מיוחד של כאן חדשות: החברה הישראלית שמבטיחה לחולים לעבור השתלת כליה בחו"ל תמורת מאות אלפי שקלים - ומותירה אותם חסרי כל | התחקיר המלא
דניאל אלעזר וסיון סיסאי
08 במאי 2022
08:32
עודכן ב 20:28

עוקץ ההשתלות הישראלי | צפו בתחקיר מתוך חדשות הערב בכאן 11

"אנחנו לא מוכנים שיהיה שימוש באנשים כחלקי חילוף". 

"זה אנשים שמנצלים אנשים מיואשים, זה סיפור, לא משהו קטן". 

"נשארתי בלי הכסף ובלי הכליה, אדון רוברט נעלם"

"הוא רימה אותי. ולא רק אותי, עוד עשרות כמוני"

בשיחת וידאו צרח רוברט שפולנסקי: "אתם רוצים שאני אחזיר? תחכו בסבלנות. אין לי כסף". 

בין משרדי עורכי הדין בקומה ה-41 במגדל משה אביב היוקרתי ברמת גן, פועלת חברה חריגה מאוד בנוף - "מדליד". מעבר לדלת, האור נדלק ונכבה לסירוגין וניכר שהמזכירה חשדנית כלפי כל מי שמסתובב בקומה. לדברי נציגת החברה בשיחה עם כאן חדשות, מדובר ב"מרכז סיוע שנותן ייעוץ, הכוונה ושירותים אדמיניסטרטיביים לפתרון מהיר להשתלת כליה, שעזר ליותר מאלף איש לעבור השתלת כליה בריאה, איכותית וחוקית בחו"ל".

מאחורי המילים "שירותי הכוונה והשתלה חוקית" פועל כבר מספר שנים, מתחת לאף של הרשויות, הסניף הישראלי, אם תרצו, שמקדם לפי החשד סחר איברים בעולם. 

רוברט שפולנסקי מסביר: "אני מנכ"ל ובעל הבית של חברת מדליד. אני מתעסק בכל מה שקשור להשתלות כליה כבר יותר מ-15 שנים. בעזרתי יצאו לחו"ל יותר מאלף איש עשו השתלת כליה בריאה, בטוחה, איכותית וחוקית וחזרו הביתה בריאים ושלמים. אני לא עמותה, אני לא רשימת המתנה ארצית, אני חברה פרטית למטרת רווח, אני מרוויח מזה כסף - אני לא מסתיר את זה ואת הפתרון שאני נותן אף אחד בארץ לא יכול לתת".

ולדימיר טולצ'נסקי, בן 58, נכה מאה אחוזים, המתין ברשימת ההמתנה הארוכה להשתלת כליה בארץ. לאחר שפוטר מעבודתו עקב מצבו הבריאותי, הוא היה נחוש לזרז את תהליך קבלת הכליה כבר לפני שנתיים. "נכנסתי לפייסבוק ולמקומות אחרים וראיתי את הפרסומת של מדליד", סיפר ולדימיר ועצם את העיניים. מתוך ייאוש ותקווה לזכות בחיים חדשים, היה מוכן לשלם על הכליה כחצי מיליון שקלים.

מ' שילמה למדליד כרבע מיליון שקלים עבור טיפול באמה: "הוא לא עונה לנו. את הכסף אני לא אראה - ואמא שלי הלכה לעולמה"

כבר בהתחלה העביר ולדימיר למדליד סכום ראשוני של 45 אלף אירו. "פתאום רוברט מתקשר אליי ואומר שאני יוצא בסוף השבוע לטדג'יקיסטן. מה שכן, צריך לעשות עוד שני תשלומים באופן מיידי ולהעביר כסף דרך טורקיה או פולין. לא חשבתי הרבה זמן, הלכתי לבנק ועשיתי העברות לפולין ולטורקיה. בסך הכול שלחתי 130 אלף אירו לפני שיצאתי מהארץ".

בזמן שולדימיר המתין והעביר את כל התשלום, נמצאה לו התאמה בישראל. כמו שכתוב בהסכם הוא ציפה לקבל את מרבית כספו בחזרה, אבל רוברט נעלם כאילו בלעה אותו האדמה. "הוא לקח את כל הפיצויים של 25 שנות עבודה והלוואה של הבנק. חשבתי על הילדים. עבדתי כל החיים שלי כל כך קשה כדי להשאיר משהו".

בלי הכליה, ובלי הכסף: מאחורי עוקץ ההשתלות הישראלי

ד' שילם למדליד ולא הוטס להשתלה בחו"ל: "הייתה לי פגישה איתו בינואר 2020, בה הובטח לי שתוך מקסימום שלושה חודשים אני אהיה לאחר השתלה. מאז עברו יותר משנתיים ולא נעשה שום דבר ושילמתי לו 160 אלף שקלים". 

מ', שאימה נפטרה, שילמה למדליד כרבע מיליון שקלים, מספרת: "הוא לא עונה לנו. את הכסף אני לא אראה ואמא שלי הלכה לעולמה".

רוברט עצמו דרוש לחקירה בישראל ובמשך השנים האחרונות מנהל את העסק במדינת מפלט מטורקיה באמצעות נציגים מתחלפים. לחולים שעקץ הוא כבר אינו עונה תקופה ארוכה ולכן פנינו למדליד כמתעניינים בהשתלה וכבר למחרת נקבעה לנו פגישה עם המנכ"ל.

בשיחה עם ולדימיר וכתב כאן חדשות דניאל אלעזר, שיחה שהתאפשרה רק בזכות פניית ההתעניינות בהשתלה, טען שפולנסקי: "אף אחד לא עקץ אותו. הוא עבר השתלה בארץ ואנחנו מחזירים לו כסף בתשלומים. בזמן הקורונה חוץ ממך יש עוד 20 איש שביטלו מכל מיני סיבות, יש כמיליון דולר של הפסדים. אין לי את הכסף הזה. אתם לא מעבירים אליי, אתם מעבירים למתאמים. אני אוסף ומעביר לאט לאט. אתם רוצים שאני אחזיר, תחכו בסבלנות שאוכל להחזיר. אין לי כסף".

ממתין להשלת כליה: "הוא לקח את כל הפיצויים של 25 שנות עבודה והלוואה של הבנק. חשבתי על הילדים. עבדתי כל החיים שלי כ"כ קשה כדי להשאיר משהו"

לאנשים שפונים להשתלה במדינות עולם שלישי לעיתים אין כבר מה להפסיד וזאת עבורם האופציה האחרונה. למרות עלייה בשנים האחרונות בהיקף התרומות בישראל - בשנה שעברה בוצעו רק 472 השתלות כליה בזמן שממתינים 917 חולים. 68 נפטרו בשנה שעברה במהלך ההמתנה, שהזמן הממוצע שלה הוא 5.5 שנים.

גם מ', בת 77, ידעה שבשל גילה המתקדם, חלום השתלת הכליה בישראל הלך והתרחק. משפחתה פתחה עבורה בגיוס תרומות למימון ההשתלה דרך חברת מדליד. "אספנו מאה אלף אירו, שילמנו לרוברט 50 אלף".

שפולנסקי הבהיר באחת השיחות: "תמיד יש לכם נקודת יציאה. אתם יכולים לצאת אפילו דקה לפני השתלה, אני לא סוגר אתכם איתי לכל החיים, אבל אם אתם מבטלים, יש קנס של 8,000 אירו. למרות ההבטחות, גם במקרה של מ' חלפו כבר ארבע שנים שבהן היא עדיין ממתינה לכליה ורודפת אחרי רוברט שיחזיר לה את כספה. "הוא נעלם לגמרי. לא הודעות, לא טלפונים", ציינה קרובת משפחתה של מ'.

מנכ"ל חברת מדליד: "אני מתעסק בכל מה שקשור להשתלות כליה כבר יותר מ-15 שנים. אתם רוצים שאני אחזיר את הכסף, תחכו בסבלנות שאוכל להחזיר"

כדי להבין מיהו רוברט שעומד היום בראש החברה שמגלגלת לדבריו מאות מליוני שקלים - צריך לחזור כמה שנים אחורה, כשעבד יחד עם העבריין הנמלט, בוריס וולפמן, בחברת "לשם שמיים".

נגד בוריס הוגש כתב אישום על סחר באיברים, תיוןך וזיוף בנסיבות מחמירות. באותו כתב אישום הוזכר רוברט שפולנסקי, בן טיפוחיו של בוריס, בחשד שקשר איתו קשר לביצוע ההשתלות הבלתי חוקיות. נטען כי הוא תדרך חולים ותורמים להציג מצג שווא לבית החולים שלפיו התורם הוא קרוב משפחתם וההשתלה נעשית ללא תמורה. בכתב אישום נגד נאשמים אחרים, רוברט הוזכר כמי שיחד עם בוריס המשיך את פעילותם בתחום הסחר באיברים.

תגובת חברת "מד ליד"

"החברה קיימת יותר מעשר שנים אשר במהלכן עזרנו למאות ישראלים להגיע אל עבר השתלה וחיים חדשים בהצלחה. החברה אינה קשורה לא במישרין ולא בעקיפין לסחר באיברים, אלא נותנת הכוונה, ייעוץ ופיתרון ממשי לאנשים שאין באפשרותם להגיע להשתלת כליה בארץ. בשנתיים האחרונות העולם ספג טלטלה הן בתחום הבריאות, הן בתחום התיירות ועדיין חברת מדליד עומדת בקשר ישיר עם לקוחותיה על מנת להשיב את כל אשר התחייבה".