אילוסטרציה
צילום: Shutterstock

חברת הנדל"ן של אורי פריש ומייקל סבו גבתה דמי תיווך ממשקיעים ללא ידיעתם

חשיפת "כאן": חברת הנדל"ן של אורי פריש ומייקל סבו גזרה לכאורה קופון של מיליוני שקלים על חשבון המשקיעים. החברה מכחישה את הטענות
גור מגידו
28 בפברואר 2017
17:00
עודכן ב 20 מרץ 08:03

הבוקר פרסמה רשות ני"ע שעצרה את מנהלי חברת הנדל"ן CityR, בחשד לעבירות מתחום ניירות ערך ולנטילת כספים ממשקיעי החברה באמצעות חברות זרות. הדסק הכלכלי של "כאן" חושף את המסמכים שבבסיס החשדות.

CityR היא חברה מוכרת בעולם הנדל"ן הישראלי. החברה מגייסת ממשקיעיה כספים, רוכשת מתחמי מגורים גדולים של מאות דירות ברחבי ארצות הברית - ונכנסת בעצמה כשותפה בהשקעה. החברה והמשקיעים משכירים את הדירות לאורך כמה שנים, ובסוף התקופה הם מוכרים את הדירות ומתחלקים ברווחים.


מתוך מצגת שמציגה cityR למשקיעים. קונים פרויקטים ביחד - ומתחלקים ברווחים

עד כה גייסה החברה כ-100 מיליון דולר מקרוב ל-1,300 משקיעים, ביניהם אנשי עסקים בכירים, עורכי דין מוכרים, ולצידם פנסיונרים, שהפקידו בידי החברה את מרבית חסכונותיהם.

מנהלי החברה, אורי פריש ורועי מרציאנו, חשודים בעבירות על חוק ניירות ערך (הצעת מניות לציבור של יותר מ-35 משקיעים ללא פרסום תשקיף), וכן בהונאת משקיעיהם, תוך נטילת כספים לחברות הקשורות לפריש עצמו ולשותף האמריקאי של הקבוצה, מייקל סבו. פריש ומרציאנו שוחררו בערבות של 500 אלף שקל.

אורי פריש (צילום: ביזפורטל)אורי פריש (צילום: ביזפורטל)

מסמכי החקירה נחשפים

במקביל לחקירה שניהלה רשות ני"ע, גם "כאן" עמל בימים אלו על תחקיר אודות הנעשה ב-CityR, שנועד לפרסום בימים הקרובים במסגרת סדרת הסרטונים "מוכרי החלומות". המסמכים שנפרסם מראים כיצד לכאורה מנהלי CityR גבו דמי תיווך סודיים, מבלי שהמשקיעים היו מודעים אליהם.

כך לדוגמה, בעסקה שבה רכשו החברה ומשקיעיה מתחם של 285 דירות בקולומבוס, אוהיו – נגבתה עמלת תיווך מוזרה בסך 869 אלף דולר לטובת חברה סינגפורית בשם Dror Investments.

מסמכי הפרויקט באוהיו. 869 אלף דולר לחברת "Dror Investments"

בדיקה שערכנו מעלה שהחברה הזו נמצאת בשליטתו של אחד מבעלי CityR, אורי פריש – אותו חשוד ששוחרר הבוקר מחקירת רשות ני"ע. שם החברה, Dror Investments, כשמו של בנו הבכור של אורי פריש.


בעלי חברת "Dror Investments": אורי פריש

כמה ממשקיעי החברה סיפרו לנו שלא ידעו שבעסקה נמשכת עמלת תיווך הקשורה לאנשי CityR.

פריש טען בשיחה עם "כאן" בשבוע שעבר, שנדרש לשלם עמלה לאדם שלישי כלשהו, אך משם שאותו אדם היה נטול רישיון תיווך אמריקאי, היה קושי להעביר לו דמי תיווך עם סגירת העסקה. אולם ההסבר של פריש לא מיישב את החשדות, שכן הוא הודה בעצמו כי גם לחברה הסינגפורית שבבעלותו אין רישיון תיווך אמריקאי.

במקרה אחר, בפרויקט של החברה בניו-ג'רזי, שולמה עמלת תיווך של כ-273 אלף דולר, מתוכם 183 אלף דולר שולמו לחברה אמריקאית. החברה הזו רשומה בגתובת 2 Slevin Ct, בעיר מונסי שבמדינת ניו יורק. שלחנו שליח למקום וגילינו שמדובר בבית המגורים של השותף השני ב-CityR, מייקל סבו. גם כאן, המשקיעים לא ידעו על כך שנמשכת עמלת תיווך, שעל פניו נראית קשורה לסבו.

מתוך מסמכי הפרויקט בניו ג'רזי. עמלת התיווך: 273 אלף דולר


כתובת החברה היא כתובתו של מייקל סבו, מבעלי CityR

מסמכים נוספים שבידי "כאן" מעידים על שני מקרים נוספים שהם נמשכו, או שנעשה לכאורה ניסיון למשוך דמי תיווך מהסוג הזה, פעם אחת לטובת חברה הקשורה לסבו, ופעם נוספת לטובת חברה הרשומה אף היא בכתובת ביתו בעיר מונסי.

התחקיר המלא יפורסם בקרוב.

תגובת CityR:

"CityR היא חברה בעלת מוניטין רב בשוק השקעות הנדל״ן בארה״ב. החברה מנהלת וניהלה למעלה מ-40 פרויקטים של נדל״ן ברחבי החוף המזרחי בארה״ב. הפרויקטים הללו הניבו ומניבים תשואות עבור המשקיעים שלנו בהתאם לאופי ההשקעות בהן מדובר.

החברה פעלה ופועלת בצורה שקופה וגלויה מול המשקיעים בפרויקטים השונים. החברה מוסרת לידי המשקיעים בה את המידע הפיננסי המלא בגין העלות הכוללת של רכישת הפרויקט בטרם הם מעבירים לחברה את כספי השקעתם.

חשוב לציין, כי החברה מקפידה בעסקאותיה על חתימת חוזים מסודרים על פי ייעוץ משפטי אמריקאי, על פי הסדרי מימון מסודרים וכן על מינוי נאמן לעסקה שדרכו מועברים כספי המשקיעים.

החברה מכחישה בתוקף את הטענה כי סכום של 869 אלף דולר מפרויקט במדינת אוהיו (לקסינגטון) שולם לאחד מבעלי CityR כתשלום אישי עבורו או עבור משפחתו או כל מישהו שקשור אליו, ומצורף בזאת מסמך רשמי מהנאמן של העסקה המאשר זאת.

יודגש, כי אין באפשרות החברה להתייחס לטענות נוספות, שכן לא התקבלו בידיה טענות קונקרטיות נוספות חרף פניותיה ודרישותיה בעניין זה. כל פרסום מטעה ובלתי מדויק, עלול לגרום לנזק מיותר לחברה ולמשקיעיה.

התחקיר שבידכם מבוסס על מידע שגוי אשר מאחוריו ניצבים שני אנשים אשר מנסים לפגוע בחברה מבחינה עסקית. כנגד אחד מהם כבר מתנהלת תביעת דיבה במדינת ניו יורק, והאדם השני פוטר על ידי החברה בשל חוסר שביעות רצון מקצועית מתפקודו".

סבו סירב להגיב לדברים בשיחה עם "כאן".

לכתבת ההמשך - גילויים חדשים נגד CityR