ציילום: יעקב כוכב

מי החליט שקו 8א' שייך רק לגברים חרדים?

בתקופה האחרונה מתפרסמות ברשתות החברתיות עדויות על הדרת נשים באוטובוסים בטבריה. הודיה אלקובי מספרת לראשונה כיצד נמנעה עלייתה לאוטובוס
מערכת כאן | מקומי
02 במרץ 2017
15:39

הודיה אלקובי, נולדה וגדלה בטבריה. לפני כחודש תכננה לנסוע בקו אוטובוס 8א' של חברת 'סופרבוס' בעיר, אך כאשר עמדה בפתח הדלת, נהג האוטובוס ביקש ממנה 'בטון מתנצל' לחכות לקו הבא. נוסעי האוטובוס, גברים מהמגזר החרדי, הצטרפו לדבריו וביקשו ממנה לחכות.

בתכנית כאן | מקומי היא מספרת על תחושותיה בעת האירוע: "מההלם לא עליתי על האוטובוס". "עמדתי לרגע במקום. הנהג סגר את הדלת, המשיך לנסוע, ואני שאלתי את עצמי מה היה פה? כל אחד רשאי לגור היכן שירצה, אבל אי אפשר למנוע ממני לעלות לאוטובוס בטענה שזה אוטובוס שלכם, זה לא אוטובוס שלכם!"

הפוסט שהתסיס את הרשתות החברתיות, שזכה למאות שיתופים

לאור ריבוי עדויות דומות, פרסמה עיריית טבריה בדף הפייסבוק הרשמי שלה הבהרה בנושא, שקובעת נחרצות - "לא קיים קו נסיעות המוגדר כקו הפרדה בתחום העיר טבריה". למרות זאת, השינויים בעיר בשנים האחרונות יוצרים מתח בין תושבי העיר הוותיקים לחדשים, לדבריה של הודיה: "אני גרה באזור מסוים בו היה גל עליה של חדרים מארצות הברית. הייתה שמועה שאיזה רב מסוים אמר להם להתמקם כאן, אז כולם באו לגור פה. פתאום אנחנו רואים אותם לא רק בשכונות שלהם, אלא גם בשכונות שלנו."

הודיה סבורה שניסיונות התושבים החרדים לשנות את צביונה של העיר אינו לגיטימי ועליהם לכבד את תושבי המקום הוותיקים - " צריך קודם כל לשרת אותנו, ואחר כך את מי שהצטרף מאוחר יותר. אני לא אומרת שהם לא צריכים לעלות על אוטובוסים, אך נותנים להם להיות שווים בין שווים, והם מרחיקים את עצמם מהחברה בכך שהם כופים על אחרים לא לעלות על אוטובוס".

האזינו לשיחה:

בני קרייתי, ראש עיריית טבריה לשעבר, התייחס למקרה: "זה מכעיס ומקומם, טבריה הייתה ידועה כעיר בה יש יחסי שכנות טובה, בה אין מצבים של הדרה. אנשים חיו לאורך השנים ביחסי שכנות נהדרים. אני בא ממשפחה טבריינית חרדית ומבטיח לך שאם סבא שלי היה על האוטובוס, זה לא היה קורה".
באשר לטענה כי טבריה תהיה עיר חרדית בעוד עשר שנים כאשר דברים כאלו קוראים בה על בסיס שגרתי, השיב קרייתי כי יש לטפל בתופעה הזו בחומרה - "קיימת פגיעה בסיסית בזכויות של אזרח, בזכויות של תושב". מדובר באנשים שעדיין לא השכילו להפנים את ההוויה והתרבות הטבריינית הכוללת כבוד רב של אדם לרעהו, גם אם הוא לא מאותו מין."

עד שהתופעה תזכה לטיפול הראוי דרך הגורמים האחראים, הודיה לא מתכוונת לחכות. בפעם הבאה, כבר מתכננת להגיב אחרת ולסרב לבקשת הנהג ונוסעיו: "אני פשוט עולה על האוטובוס ואם למישהו יש בעיה עם זה - יש תחנת משטרה ויש חוק במדינה הזו. מי שעובר על החוק, ישלם על זה."


מחברת סופרבוס נמסר בתגובה:
"סופרבוס מפעילה את הקו הרלוונטי בהתאם להנחיות משרד התחבורה, לרבות תוואי הקו, מיקום התחנות ולוחות הזמנים שלו ומשרתת נאמנה את כלל ציבור לקוחותיה"