(צילום: Google Street View)

שיאני התלונות: אלה בתי האבות שדיווחו על הכי הרבה חשדות להתעללות

נתונים שהגיעו לידי "כאן באמת" מלמדים על תמונה קשה של הזנחה והתעללות בבתי האבות המפוקחים. הרשימה המלאה לפניכם
עמית תומר, ליאל קייזר
19 במרץ 2017
20:14
עודכן ב 21 מרץ 19:07

ההתעללות בקשישים בבית האבות "נאות כיפת הזהב", שנחשפה בחדשות ערוץ 2 לפני חודש, עוררה זעזוע ציבורי. אבל כשחופרים בנתונים מגלים שזה עלול להיות רק קצה הקרחון. בשנת 2016 דיווחו בתי האבות המפוקחים על ידי משרד הבריאות על 623 מקרים של חשד להתעללות בין כתליהם, כך עולה מנתונים שהגיעו לידי "כאן באמת" ונחשפים כאן לראשונה במלואם.

זה עובד כך: משרד הבריאות מחייב את כל בתי האבות והמוסדות הסיעודיים שתחת פיקוחו לדווח לו על כל תלונה על ההתעללות בחולים, ולחקור אותה. תלונה על התעללות אין פרושה בהכרח התעללות בפועל, ולכן על בתי האבות והמוסדות הסיעודיים לבדוק את התלונות בוועדות פנימיות שלהן. לוועדות האלה קוראים ועדות התעמרות, ונבדק בהן כל מקרה של שטף דם או תלונה של חולה. בתי האבות מחויבים לדווח למשרד הבריאות גם על תוצאות הבדיקה, ולדווח גם על מקרים של התעללות על ידי בן משפחה או על ידי חולה אחר. וכן, קראתם נכון, מי שבודק את התלונות הן בתי האבות בעצמם, לא משרד הבריאות. הוא רק מקבל את הדיווח על מה עלה בבדיקה.

שוחחנו עם מנהלי בתי האבות שבהם הוגשו הכי הרבה תלונות. הם טענו כי כי הדיווח למשרד הבריאות מעיד דווקא על שקיפות ועל התנהלות תקינה מצידם. לשיטתם, יש לחשוד לא פחות במי שלא דיווחו על תלונות כלל.

בתי האבות שלפניכם הם אלו שדיווחו על חמישה מקרים או יותר של חשד להתעללות, מדורגים על פי מחוזות. רגע לפני שאתם מאשפזים את ההורים או הקרובים שלכם באחד המוסדות האלה, הנה המספרים שאתם צריכים להכיר.

אם אתם רוצים לברר מידע לגבי מוסד ספציפי, תוכלו לחפש אותו ברשימת התלונות המלאה כאן (קובץ אקסל)

בית האבות שדיווח על מספר התלונות הגבוה ביותר הוא בית האבות הספרדי בחיפה. 31 תלונות על התעללות דווחו, מהן 26 על ידי אנשי צוות - המספר הגבוה ביותר לא רק במחוז חיפה, אלא בכל המחוזות האחרים. בית האבות קיבל בשנת 2015 ציון 90 בביקורת של משרד הבריאות, ובשנת 2016 לא נערכה בו ביקורת. 

הדיווחים המלאים על כל מקרה ומקרה מועברים מבתי האבות אל משרד הבריאות, ואינם חשופים לציבור. על פי הנהלת בית האבות הספרדי "בית אברהם", המקרה החריג ביותר מבין אלה שדווחו הוא של קשישה שדיממה מהעין, וכשהגיעה לבית החולים הוחלט שיש לעקור את עינה. לא ברור מה גרם לדימום, ותשאול של ארבעה מטפלים שהיו עם הקשישה בחדר לא הביא למסקנות. ארבעתם עדיין עובדים במקום.

במקרה אחר דיירת יצאה לבדיקה במכון רנטגן בליווי של עובדת קבלן שבית האבות התקשר עימה, והעובדת סטרה לה בחוזקה וגרמה לה לדימום מהפה. העובדת פוטרה בעקבות האירוע.

התעללות נפשית אירעה, בין היתר, לדיירת אשר ביקשה ממטפל להחליף לה במהלך הלילה חיתול מספר פעמים, אך בתגובה הוא צעק עליה ואמר לה שהטיטול שלה יבש, והיא סתם מתלוננת. הוא הוזמן לשיחת הבהרה בעקבות המקרה.

רוב המקרים האחרים שדווחו כתלונה על התעללות פיזית הם מקרים של תלונות שנולדו בעקבות הופעה של שטפי דם על העור. שטפי דם, שנקראים גם המטומות, מופיעים בקלות על עורם של זקנים וכשמבחינים בהם יש לבדוק האם מדובר בהתעללות פיזית. ברוב המקרים מתברר שלא מדובר באלימות אלא בתוצאה של בדיקת דם, הרמה וכדומה.

באחד המקרים עובד שיחק עם דייר בקרב אגרופים, לדבריו ולדברי המטופל "משחק חברי". כשנקשרו בשם העובד 3 תקריות שונות - עבודה לבד בניגוד לנהלים ומקרי פגיעה, הוא פוטר.

במקרה אחר נמצאה המטומה גדולה ומפושטת ברגל של דיירת, שלא הצליחו להבין כיצד נוצרה. הקשישה אושפזה והרופאים שבדקו אותה אמרו שלא נראה להם שזה מסיבה רפואית, אלא פגיעה טראומתית. בבית החולים לא העריכו שמדובר בהכאה, אבל כן יתכן שהתבצעה העברה בחוזקה גדולה מידי או בחוסר זהירות.

"ראינו שלדייר יש שטף דם גדול על הזרוע והתחלנו לברר", מספרת בלה - העובדת הסוציאלית של בית האבות שאחראית על ריכוז התלונות, "שאלנו את אחת המחלקות בבית האבות רשמה בחודש אחד 6 מקרים של המטומות חריגות, ניסו לתחקר ולשאול אבל אף אחד לא ידע לספק מענה. התברר כי הצוות פועל בניגוד להנחיות הבטיחות במקרים מסוימים. האחות האחראית חשדה באחד המטפלים, עובד חדש, הוא פוטר והסימנים הפסיקו".

2. בן יהודה, קרית אתא: 15 תלונות על התעללות

כולן על ידי אנשי צוות
14 מקרי התעללות פיזית
מקרה אחד של התעללות נפשית
5 תלונות הועברו לטיפול המשטרה
ציון בביקורת משרד הבריאות: 94

3. בן יהודה, חיפה: 11 תלונות על התעללות

כולן על ידי אנשי צוות
9 מקרי התעללות פיזית
2 מקרי התעללות נפשית
תלונה אחת הועברה למשטרה
ציון בביקורת משרד הבריאות: 95

4. נאות כיפת הזהב, חיפה: 9 תלונות על התעללות

זהו בית האבות שעומד במרכז תחקיר חדשות ערוץ 2, שחשף התעללות ואלימות בקשישים בבית האבות. כמו בתי האבות האחרים שהיה בהם מספר גבוה של תלונות, גם בית האבות הזה קיבל בביקורת של משרד הבריאות ציון גבוה מאוד.

8 על ידי אנשי צוות
7 מקרי התעללות פיזית
2 מקרי הזנחה
3 תלונות הועברו למשטרה
תלונה אחת הועברה לפקיד סעד
ציון בביקורת משרד הבריאות: 96

5. שער העמקים: 7 תלונות על התעללות

6 מהן על ידי אנשי צוות
5 מקרי התעללות פיזית
מקרה אחד של התעללות נפשית
מקרה אחד של הזנחה
מקרה אחד הועבר לטיפול פקיד סעד
ציון בביקורת משרד הבריאות: 91

6. דור כרמל, חיפה: 6 תלונות על התעללות

4 מהן על ידי אנשי צוות
2 מקרי התעללות פיזית
2 מקרי התעללות נפשית
2 מקרי מניעת זכויות
מקרה אחד של הזנחה
מקרה אחד הועבר לטיפול המשטרה
ציון בביקורת משרד הבריאות: 94

ב"בית הדר" באשדוד דיווחו על 13 תלונות בשנת 2016, מהן חמש על ידי אנשי צוות. בית האבות קיבל בביקורת משרד הבריאות ציון 100. 

במוסד סירבו לבקשתנו לפרט לגבי תוכן הדיווחים ומה עלה בגורלם. דבורה גולדברג, מנהלת בית האבות, מסרה בתגובה: "הפעלת הוועדה לאיתור ומניעת התעמרות כלפי חסרי ישע ודיווח כנדרש למשרד הבריאות מראה על פעילות בתחום ועל שקיפות מוסדנו בנושא זה. 

בית הדר פועל למניעת התעמרות ומקיים הכשרות והדרכות בנושא בקרב כל אנשי הצוות באופן שוטף.
ריבוי פניות לוועדה מעיד כי העובדים מודעים לנושא ודואגים לרווחת המטופל.

בשנת 2016 הגיעו 13 מקרים לדיון בוועדה לאיתור ומניעת אלימות כלפי חסרי ישע. במקרה אחד מתוכם נדרש דיווח לרשויות (פקידת סעד).

פניות לוועדה לאיתור ומניעת התעמרות כלפי חסרי ישע הם בגדר חשד בלבד ואינם מצביעים על מספר אירועים של התעמרות במוסד". 

2. בית רחל ליצ'אק, כפר אחים: 12 תלונות על התעללות

1 מתוכן על ידי  איש צוות
10 מקרי התעללות פיזית
מקרה אחד של הזנחה
אף תלונה לא הועברה להמשך טיפול
ציון בביקורת משרד הבריאות: 95

3. בית גבריאל, קריית גת: 10 תלונות על התעללות

5 מתוכן על ידי אנשי צוות
6 מקרי התעללות פיזית
שני מקרי התעלות נפשית
מקרה אחד של התעללות מינית
מקרה אחד של הזנחה
תלונה אחת הועברה למשטרה
ציון בביקורת משרד הבריאות: 91

4. הלפרין, אשקלון: 5 תלונות על התעללות

4 מתוכן על ידי אנשי צוות
2 מקרי התעללות פיזית
3 מקרי התעללות נפשית
אף תלונה לא הועברה להמשך טיפול
ציון בביקורת של משרד הבריאות: לא נערכה ביקורת במהלך 2016. ביולי 2015 ניתן ציון 92.

ב"הדסים" בבני ברק שבמחוז תל אביב הוגשו 13 תלונות על התעללות, שש מהן על ידי אנשי צוות. גם הוא קיבל ציון גבוה מאוד בביקורת של משרד הבריאות - 91.

בעלי "הדסים" סירבו לפרט בפנינו את המקרים ואת הממצאים שהעלו הבדיקות בעקבותיהם. מבית האבות נמסר בתגובה: "מוסד הדסים הינו מוסד ותיק ובעל מוניטין הזוכה בציונים מעולים בביקורות משרד הבריאות. נוהל משרד הבריאות מחייב כל מוסד לטפל בכל מקרה של חשד להתעללות נפשית או להתעמרות פיזית במאושפז, פעמים רבות קורה שבירור יסודי מעלה כי הסימנים בהם מדובר לא נגרמו כתוצאה מהתעללות או התעמרות, וגם מקרים אלה נכללו במסגרת המקרים המדווחים.

עצם העובדה שאנו מתייחסים ברצינות ובחומרה לכל חשד ומדווחים עליו למשרד הבריאות מלמד שאנו מיישמים את נהלי משרד הבריאות ברצינות ובאחריות. מתוך 13 המקרים שווחו על ידינו כחשד למשרד הבריאות במהלך שנת 2016, ב-13 מקרים נשלל כל חשד להתעללות או התעמרות".

2. נאות לה גרדיה, תל אביב: 12 תלונות על התעללות

7 על ידי אנשי צוות
5 מקרי התעללות פיזית
4 מקרי הזנחה
2 מקרי התעללות נפשית
מקרה אחד של מניעת זכויות
ציון: חסרים דוחות ביקורת

3. מעונות מרגוע TLC: אחת עשרה תלונות על התעללות

4 על ידי אנשי צוות
10 מקרי התעללות פיזית
מקרה אחד של התעללות מינית
2 תלונות הועברו למשטרה
2 תלונות הועברו לפקיד סעד
3 תלונות הועברו לפיקוח על המוסדות
ציון בביקורת משרד הבריאות: 80

4. בית אור, בת ים: 9 תלונות על התעללות

4 מקרי מניעת זכויות
2 מקרי הזנחה
2 מקרי התעללות נפשית
מקרה אחד של התעללות פיזית
תלונה אחת הועברה לפיקוח על המוסדות
ציון בביקורת משרד הבריאות: 81

5. נאות אבי, יפו: 9 תלונות על התעללות

5 על ידי אנשי צוות
5 מקרי התעללות נפשית
2 מקרי התעללות פיזית
2 מקרי מניעת זכויות
ציון בביקורת משרד הבריאות: 85

6. בית משהד, הרצליה: 8 תלונות על התעללות

5 על ידי אנשי צוות
6 מקרי התעללות פיזית
ציון בביקורת משרד הבריאות: 90

7. נאות התיכון, תל אביב: 8 תלונות על התעללות

7 על ידי אנשי צוות
7 מקרי התעללות פיזית
מקרה אחד של התעללות מינית
5 מקרים דווחו למשטרה
ציון בביקורת משרד הבריאות: חסרים דוחות ביקורת

8. שלווה, גבעתיים: 8 תלונות על התעללות

5 על ידי אנשי צוות
3 מקרי התעללות פיזית
3 מקרי התעללות נפשית
2 מקרי הזנחה
ציון בביקורת משרד הבריאות: בשנת 2015 ניתן ציון 96

9. שלמה המלך, בני ברק: 7 תלונות על התעללות

3 על ידי אנשי צוות
4 מקרי התעללות פיזית
2 מקרי התעללות נפשית
מקרה אחד של מניעת זכויות
2 תלונות הועברו למשטרה
ציון בביקורת משרד הבריאות: 94

שיאן התלונות במחוז דרום, שמשתרע מבאר שבע עד אילת, הוא "דורות בנגב", שנמצא בבאר שבע, שם הוגשו 12 תלונות על התעללות, מתוכן 11 על ידי אנשי צוות. בית האבות קיבל בביקורת משרד הבריאות ציון 83. 

באחד המקרים שנבדקו בשנת 2016, בתה של מטופלת התלוננה על חשד לפגיעה פיזית באמה לאחר שידה של האם נשברה. ועדת ההתעמרות קבעה כי ידה של המטופלת, שאינה צלולה, נשברה כתוצאה מתנועות חדות וחזרתיות שלה ולא בעקבות התעמרות.

במקרה אחר, דיירת במוסד התלוננה שמטפלת השליכה אותה בגסות כשהעבירה אותה למיטתה. במהלך הבדיקה התברר שהמטפלת טיפלה בקשישה לבדה, בניגוד לנהלים שלפיהם המטפלים נדרשים לעבוד בזוגות. המטפלת פוטרה.

ועדת ההתעמרות בחנה גם חשד לפגיעה פיסית במטופלת על ידי בני משפחתה. המטופלת שבה מביקור בבית נכדתה כשידה שבורה. בבירור שנערך הנכדה סיפרה שסבתה עשתה תנועה קלה שבעקבותיה נשברה לה היד. ועדת ההתעמרות שללה את החשד לפגיעה מכוונת באישה. "אצל אנשים מבוגרים האוסטיפורוזיס אוכל את העצמות. אנשים גם בדרך כלל לוקחים מדללי דם ומכל מגע הכי קל יש להם כתמים שחורים, העור מאוד רגיש" מסבירה את ההחלטה איליאנה ארטוב, מנהלת בית האבות.

בנוסף נבחן חשד לפגיעה פיסית בין מטופלות. מטופלת שסובלת ממחלה פסיכיאטרית נמצאה בסמוך למיטתה של מטופלת אחרת, ונשמעו צעקות מהחדר. ועדת ההתעמרות המליצה על העברת המטופלת החשודה למוסד אחר, מרגע שחזרה ללכת ואינה סיעודית.

"כינסנו השנה ועדת התעמרות על מישהו שהיה לו פצע ביד, למרות שידענו שהוא הכניס את היד לכיסא גלגלים ושאף אחד לא פגע בו", אמרה ארטוב. "המדיניות של משרד הבריאות היא לעודד לעשות ועדות, בשביל הפקת לקחים. הוועדות מראות על רצון לדווח. אם הייתי רוצה לטאטא ולהכניס מתחת לבלטות אז לא הייתי עושה ועדה על כל מקרה. אנחנו עושים הכל מתוך מקום של שקיפות".

2. נווה שבא, באר שבע: 11 תלונות על התעללות

כולם מקרי התעללות פיזית
אף תלונה לא הועברה להמשך טיפול
ציון בביקורת משרד הבריאות: 84

3. איתנים, באר שבע: 6 תלונות על התעללות

3 מקרי התעללות נפשית
2 מקרי הזנחה
מקרה אחד של ניצול כלכלי
ציון בביקורת משרד הבריאות: 86

4. וינברג, אופקים: 6 תלונות על התעללות

כולם מקרי התעללות פיזית
אף אחד מהמקרים לא דווח
ציון בביקורת משרד הבריאות: 90

5. גני יעלים, באר שבע: 5 תלונות על התעללות

כולן על ידי אנשי צוות
כולן על התעללות פיזית
אף מקרה לא דווח
ציון בביקורת משרד הבריאות: בשנת 2015 ניתן ציון 82

6. מרכז פיס סיעודי נתיבות: 5 תלונות על התעללות

3 על ידי אנשי צוות
3 על אלימות פיזית
תלונה אחת על הזנחה
תלונה אחת על מניעת זכויות
ציון בביקורת משרד הבריאות: 76

ב"נווה הורים" שבירושלים דיווחו השנה על 18 תלונות, שבע מהן על אנשי צוות, ואף על פי כן המוסד זכה לציון 90 בביקורת משרד הבריאות.

אחד המקרים היותר רציניים שקרו הוא חשד שאיש צוות סטר למטופלת. התלונה הועברה לטיפול המשטרה. "עברו חודשים והמשטרה עדיין לא עשתה כלום, על פי החוק אסור לי לפטר אדם עד שהבירור בעניינו יסתיים, אז אין לנו ברירה", מסביר אביטוב זלקין, מנהל המוסד.

מקרה של פגיעה מינית דווח בעקבות תלונה של דיירת, שטענה שמטפלת נגעה באיבריה האינטימיים תוך כדי מקלחת. לדברי עובדת סוציאלית במוסד, המטפלת זומנה לבירור, והיא השתכנעה כי זה נעשה מטעמים רפואיים.

שלושה מהמקרים בבית האבות היו של ניצול כלכלי. באחד המקרים שכניה של קשישה ערירית גילו שחויבה על מילוי דלק באזור הצפון, בעוד שלה אין רכב והיא שוהה כל העת בבית האבות. במקרה אחר קרובי משפחה של קשיש ניסו להחתים אותו על צוואה, למרות שמונה לו אפוטרופוס אחר, במסגרת סכסוך כלכלי בתוך המשפחה הנכד דיווח לבית האבות על הניסיון, והם העבירו את המידע.

14 התלונות הנוספות על התעללות פיזית הן, לטענת המוסד, מקרים של הרמות לא נכונות שגרמו לחבלות - בהם יש צורך לבדוק האם מדובר ברשלנות. שתיים מהפניות למשטרה היו של דיירת שהתקשרה להתלונן אך טענותיה לא אוששו.

2. יקירי ירושלים - 13 מקרי התעללות

לפחות 10 מהם על ידי אנשי צוות.
8 מקרי התעללות פיזית
מקרה אחד של הזנחה
ציון בביקורת משרד הבריאות: 77 

3. הוד עמל מעלה אדומים - 11 מקרי התעללות

לפחות 7 מהם על ידי אנשי צוות
5 מקרי התעללות פיזית
5 מקרי הזנחה
מקרה אחד של התעללות נפשית
10 מקרים הועברו לטיפול הפיקוח על המוסדות
מקרה אחד הועבר לטיפול פקיד סעד

4. רמת תמיר, ירושלים - 7 מקרי התעללות

1 לפחות על ידי איש צוות
7 מקרי התעללות פיזית
ציון בביקורת משרד הבריאות: 89

5. בית מוזס, ירושלים - 6 מקרי התעללות

כולם על ידי אנשי צוות
4 מקרי הזנחה
מקרה אחד של התעללות פיזית
מקרה אחד של ניצול כלכלי
מקרה אחד הועבר לטיפול הפיקוח על המוסדות
ציון בביקורת משרד הבריאות: 89 (נערכה ב-2015)

6. בית האלה, צומת האלה - 6 מקרי התעללות

2 על ידי איש צוות
3 מקרי התעללות פיזית
2 מקרי התעללות נפשית
מקרה הזנחה אחד
6 מקרים הועברו לטיפול הפיקוח על המוסדות.
ציון בביקורת משרד הבריאות: 80

 

ב"תפארת אבות בכפר" דיווחו ב-2016 על 15 תלונות על התעללות, ארבע מהן הועברו לטיפול פקיד סעד. בביקורת שנערכה על ידי משרד הבריאות קיבל בית האבות ציון 99.

באחד המקרים שנבחנו על ידי הוועדה, מטופל במקום נפל, נחבל והועבר לטיפול בבית החולים, שם חשד הצוות הרפואי כי מדובר בהתעמרות. בדיקת מצלמות האבטחה שמוצבות בחללים הציבוריים במוסד, העלתה כי המטופל נפל ונפגע כתוצאה מהתקף אפילפטי והחשד לפגיעה מכוונת נשלל.

במקרה אחר בדקו במקום חשד לפגיעה במטופל, שהתלונן שמטפל פגע בו כאשר החליף לו חיתול. לדברי צוות המקום, לאחר בדיקת המטופל ועריכת תצפית, התברר שהמטופל נוהג להתלונן כי המטפלים השונים נוהגים בו באלימות בכל פעם שמחליפים לו חיתול או מקלחים אותו, ולכן נשלל חשד להתעמרות. 

במוסד דיווחו על חשד לפגיעה כלכלית בדיירת במקום, לאחר שבנה של המטופלת הגיע לבית האבות וניסה להחתים אותה על מסמכי ירושה, על רקע מאבק כספי עם אחותו.    

לדברי האחות הראשית של בית האבות,  אורנה, והעובדת הסוציאלית, עדינה, החברות שתיהן בוועדת ההתעמרות של המוסד, רבים מהמקרים שנבחנו על ידיהן במהלך שנת 2016 הם כאלה שבהם נתגלו חבלות או שטפי דם על גופם של מטופלים ולא נמצא לכך הסבר מיידי.

עדינה, העובדת הסוציאלית, הסבירה כי "עברנו קורס של אבחון וזיהוי של פגיעה בקשישים, יש לנו גם פקידת סעד שמעורבת בטיפול במקרים. זה לא מקרים של התעללות, זה חשדות. אנחנו כל פעם שיש איזו נפילה או איזשהו סימן של משהו שלא נראה לנו, או משפחה שמתנהגת לא בכבוד או לא בצורה נאותה עם הדיירים שלנו, אלה נחשבים למקרים שיש חשד להתעמרות ולא מקרי התעללות. זה יכול להיות, פיזית, מילולית, ניצול כספי".

העובדת הסוציאלית, עדינה, הופתעה ממספר הדיווחים הכולל. "אני לא יודעת איך הגענו ל-15 כי אני מאמינה שדיווחנו יותר מזה. כל נפילה, כל שריטה, כל סימן כחול, כל דבר כזה אנחנו עושים דוח אירוע חריג ואז אנחנו יושבים בוועדה ובוחנים את המקרים אחד אחד אם הייתה התעמרות או לא. ברוב המקרים אנחנו שוללים מיד. אם מישהי מאושפזת במחלקה לעצמאים ונופלת זה ברור שלא הייתה התעמרות, ויש כאלה שאנחנו מתלבטים, ואז פקידת הסעד מעורבת".

2. גבעת ברנר - עמל מעבר ומעל: 13 תלונות על התעללות

ציון: 93 (מאי 16)

3. בית אבות איחוד עולי בולגריה, ראשון לציון: 12 תלונות על התעללות

2 תלונות הועברו לטיפול פקיד סעד
ציון בביקורת משרד הבריאות: 96 (ספט' 16)

4. נוה רעיה, פתח תקווה: 12 תלונות על התעללות

ציון: 93 (אפריל 16)

5. נאות השרון, פתח תקווה: 12 תלונות על התעללות

5 תלונות הועברו לטיפול המשטרה
4 תלונות הועברו לטיפול פקיד סעד
אין דוח ביקורת של משרד הבריאות

6. מקום בלב, באר יעקב : 12 תלונות על התעללות

תלונה אחת הועברה לטיפול פקיד סעד
ציון: 80 (דצמ' 16)

7. קרית שלמה, כפר חרוצים: 10 תלונות על התעללות

2 תלונות הועברו לטיפול פקיד סעד
ציון: 93 (מאי 16)

8. מוסד נועם רעננה: 9 תלונות על התעללות

ציון: 92 (יולי 16)

9. תפארת מוריה, נתניה: 8 תלונות על התעללות

2 תלונות הועברו לטיפול פקיד סעד
ציון: 92 (יולי 16)

10. אחוזת ראשונים, ראשון לציון: 8 תלונות על התעללות

ציון בביקורת משרד הבריאות: 83 (ינואר 17)

11. נאות המושבה, נס ציונה: 7 תלונות על התעללות

4 תלונות הועברו לטיפול פקיד סעד
אין דוח ביקורת של משרד הבריאות

12. בית אבות ע"ש ליאון רקנטי, פתח תקווה: 7 תלונות על התעללות

ציון: 92 (יוני 16)

13. בית עמי, נתניה: 7 תלונות על התעללות

ציון: 86 (ינואר 17)

14. בית גיל פז, כפר סבא: 5 תלונות על התעללות

ציון: 94 (מאי 16)

15. נוף המושבה, פתח תקווה: 5 תלונות על התעללות

ציון: 85 (נוב' 16)

16. בית אור, ביתן אהרון: 5 תלונות על התעללות

אין דוח ביקורת של משרד הבריאות

איך בדקנו?

את המידע העבירו המוסדות באופן יזום למשרד הבריאות, לאחר שדנו בהם בוועדות הפנימיות שלהם, ועל כן יש להניח שמדובר בתמונה חלקית בלבד. חלק מבתי האבות בחרו שכלל לא לדווח על הנעשה אצלם: כך למשל במחוז תל-אביב העבירו דיווח רק 36 מוסדות – ב-26 מתוכם התרחשו לכאורה מקרי אלימות, בעוד בעשרה דווח כי לא נרשמו אירועים חריגים. אולם, 31 המוסדות האחרים במחוז הזה – התעלמו מההנחיה וכלל לא העבירו מידע.

הנתונים לא כוללים את מחוז צפון, שם 21 מוסדות מתוך 59 דיווחו שהתעוררו חשדות לפרשות התעללות בשטחם - אך למשרד הבריאות לא קיים תיעוד של פירוט המקרים.

המידע שהגיע ל"כאן באמת" כולל את מספר התלונות שדווחו על ידי  כל אחד מן המוסדות, כמו גם מידע על סוג המחלקה שבה ארע על פי החשד מקרה ההתעללות שדווח, ומידע על אופי הפגיעה והגורם הפוגע לכאורה. כך, בתי האבות השונים דיווחו על מקרי התעללות פיזית, נפשית, מינית, כלכלית, הזנחה ועל מניעת זכויות מחוסים, כולם על פי החשד אירעו בין כותלי המוסדות הסיעודיים.   

המקרים המדווחים מתארים התעללויות בקשישים מצד גורמים שונים, אך הבולט ביניהם הוא עובדי בתי האבות, האחראיים על הטיפול בקשישים – כלפיהם נרשמו יותר מ-200 תלונות מדווחות. יתר התלונות מתייחסות לדיירים אחרים במעון, ומבקרים כמו בני זוג וקרובי משפחה של השוהים במוסדות, כמובן שאחריות המוסד היא לפקח שגם כל אלו לא יתרחשו בין כתליו, ולשמור על שלום הקשישים. קיימות גם תלונות שלא ברור מהן מי הגורם המתעלל.

באחד מכל שלושה מוסדות נמצאו ליקויים חמורים

מאז פרשת ההתעללות ב"נאות כיפת הזהב", שנחשפה בחדשות 2, תגברו במשרד הבריאות את קצב וכמות הביקורות. לפני כשבועיים, הספיקו פקחי משרד הבריאות כבר לערוך ביקורות בכ-30 אחוז מהמוסדות - 100 מתוך ה300, ובנוסף התקיימו 18 ביקורי פתע של נציגים מההנהלה הבכירה של המשרד. הפעם לא התעכבו במשרד הבריאות על בדיקת הקריטריונים הרגילים, אלא ערכו ביקורות בזק בהן חיפשו ליקויים חמורים בלבד, המוגדרים כ"קווים אדומים", כמו התעמרות גלויה וברורה במטופלים ומחסור במזון או במים חמים. בעשרה מתוך המוסדות האלו - אחד מכל שלושה - נמצאו ליקויים חמורים כאלו, והתקיימו להם שיחות הבהרה ושימועים. עם זאת, במשרד הבריאות מסרבים לחשוף אילו בתי אבות נמצאו בעייתיים, ואיזה סנקציות ננקטו כנגדם.

lielk@kan.org.il

amitt@kan.org.il