סביר לצדו של פרס
צילום: חנניה הרמן

אורי סביר מאדריכלי הסכם אוסלו הלך לעולמו בגיל 69

סביר, פוליטיקאי ודיפלומט לשעבר שהיה מנכ"ל משרד החוץ. שימש גם כחבר כנסת מטעם מפלגת המרכז. שר החוץ לפיד ספד לו: "דיפלומט גדול ששאף למזרח תיכון אחר. תרומתו מורגשת עד היום"
יערה שפירא וגילי כהן
14 במאי 2022
13:10
עודכן ב 17:25

הדיפלומט לשעבר אורי סביר, שהיה מנכ"ל משרד החוץ וחבר כנסת, הלך לעולמו בגיל 69. סביר, מקורבו של שמעון פרס, היה מאדריכלי הסכם אוסלו. בהודעת אבל שפרסם "מרכז פרס לשלום ולחדשנות" נאמר כי "סביר, המייסד והמנכ"ל הראשון של המרכז, חתר כל חייו לפיוס בין עמי האזור. כדיפלומט מזהיר, חכם וברוך כישרונות, הוא מילא, לצדו של שמעון פרס, תפקיד משמעותי ורב חשיבות במאמץ להשכין שלום באזורנו".

שר החוץ יאיר לפיד ספד לו: "איבדנו דיפלומט גדול, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אורי סביר. אדם שהקדיש את חייו למדיניות החוץ הישראלית וששאף למזרח תיכון אחר. הוא עשה זאת באמונה שלמה ובכישרון רב. תרומתו למדינת ישראל עצומה ומורגשת עד היום. יהי זכרו ברוך". 

סביר לצדו של פרס בניו יורק, 1992, צילום: אי-פי

סביר נולד בירושלים, אביו היה ממקימי שירות החוץ של מדינת ישראל, ושימש בין השאר כציר בשגרירות ישראל בגרמניה ושגריר ישראל בפינלנד. סביר החל את דרכו בתפקידים שונים במשרד החוץ, ציר הסברה בשגרירות בקנדה, ואחר כך קצין העיתונות בקונסוליה בניו־יורק. בשנת 1984 מונה על ידי ראש הממשלה דאז שמעון פרס לתפקיד יועצו לענייני תקשורת והיה חבר בפורום היועצים הבכירים של פרס.

לאחר הרוטציה בממשלת האחדות בסוף 1986, המשיך סביר עם פרס כיועצו בתפקיד שר החוץ. בשנת 1988 מונה לקונסול ישראל בניו יורק. ב-1992 שב לישראל ומונה לסמנכ״ל לענייני אירופה במשרד החוץ.

במרץ 1993 מונה על ידי שמעון פרס למנכ"ל משרד החוץ, בעת שכיהן כשר החוץ בממשלת יצחק רבין השנייה. בתפקידו היה מעורב במשא ומתן על הסכם אוסלו, ועמד בראש המשלחת של ישראל לשיחות. בשנת 1999 נבחר לכנסת ה-15 מטעם מפלגת המרכז. בפברואר 2001 פרש ביחד עם אמנון ליפקין-שחק ודליה רבין שהקימו את מפלגת "הדרך החדשה", אך שבוע אחר כך פרש מהחיים הפוליטיים ולא הצטרף יחד עם דליה רבין לממשלת שרון.

סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996 ועד 1999 שימש כמנכ"ל המרכז. לאחר שפרש מחברותו בכנסת ב-2001 כיהן כנשיא כבוד של המרכז.

בשנת 2011 הקים את מיזם "יאללה - מנהיגים צעירים", שמטרתו להפגיש צעירים ברחבי המזרח התיכון לפעילויות שונות, ולטפח דור חדש של פעילים למען השלום ושיתוף פעולה אזורי. בין השאר המיזם הביא שישה צעירים מישראל, ומהרשות הפלסטינית להשתתף באימוני קבוצת הכדורגל ברצלונה, וארגן מחנה קיץ במרכז הפיתוח של מיקרוסופט ישראל, בהשתתפות סטודנטים מצטיינים מהרשות הפלסטינית.