t
מחמוד ח'יר אל-דין

צה"ל חשף את זהותו של סא"ל מחמוד ח'יר אל-דין שנפל במבצע שהסתבך בעזה

בנובמבר 2018 נכנס כוח של אגף המודיעין למבצע חשאי בחאן יונס. הכוח זוהה על ידי אנשי חמאס והתפתח קרב בו נהרג אל-דין מירי של אחד מחבריו לכוח. אחרי מותו הוענק לו צל"ש הרמטכ"ל - ורק היום הותר לפרסם את שמו ותמונתו • כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות: בצה"ל החלו בדיונים על חשיפת תמונתו של סא"ל עמנואל מורנו
איתי בלומנטל
15 במאי 2022
06:00

שלוש שנים וחצי אחרי מותו – יוצא לאור: סא"ל מחמוד ח'יר אל-דין מחורפיש, הוא קצין המבצעים המיוחדים באגף המודיעין בצה"ל שנפל בפעילות מסווגת ברצועת עזה בנובמבר 2018. אל-דין, היה בן 41 במותו והוא הניח אחריו אישה ושני ילדים. בגין פעילותו במבצע ברצועת עזה קיבל סא"ל אל-דין ציון לשבח מהרמטכ"ל כוכבי על שהפגין: "אחריות, מנהיגות, קור רוח, ואומץ לב עילאי תחת אש על מנת להגן על חבריו מתוך יוזמה וחתירה למגע".

הצל"ש שהוענק לאלמנתו של סא"ל חיר אל-דין, צילום: דובר צה"ל

ההחלטה לפרסם את שמו ותמונתו של סא"ל אל-דין, כך הסבירו באגף המודיעין, התקבלה לאחר הערכת מצב והבנה שחשיפת פרטיו לא תסכן אותו ואת משפחתו. "הגענו למסקנה שאין מניעה ביטחונית לפרסם את שמו ותמונתו", הסביר ראש אמ"ן אלוף אהרון חליוה. "ההוקרה והכבוד לאחר מותו מגיע מגיעים לו, למשפחתו ולילדיו".

בתוך כך, באגף המודיעין בצה"ל, יחד עם הצנזורה הצבאית, החלו בדיונים - כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, להתיר לפרסם את תמונתו של סא"ל עמנואל מורנו שנפל בסיום מלחמת לבנון השנייה - ותמונתו אסורה בפרסום.

אל-דין נולד ב-28 בדצמבר 1977 בכפר חורפיש שבגליל העליון, בן בכור לאחמד ונזירה ולו שבעה אחים ואחיות. הוא בן העדה הדרוזית, גדל במשפחה מסורתית שחינכה אותו לדאגה לסביבה ולכבוד האדם. בני משפחתו ציינו כי "לאורך כל חייו היה מוביל חברתי אשר הסביבה נשאה אליו את עיניה". עד כיתה ט' למד אל-דין בבית הספר בכפר חורפיש ולאחר מכן עבר לפנימייה הצבאית שבבית הספר הריאלי בחיפה ובזמן לימודיו בלט והצטיין.

באוקטובר 1997 התגייס לסיירת הצנחנים, בשנת 2000 סיים את בית הספר לקציני יבשה בבה"ד 1 ובשנת 2001 שירת כמפקד מחלקה בבה"ד. בשנת 2002 עבר מחמוד לשרת במערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין. תוך כדי שירותו הצבאי השלים תואר ראשון במשפטים במכללה למנהל ותואר שני בחינוך ובמנהל עסקים מאוניברסיטת חיפה. בשנת 2002 הכיר את אשתו, נאהד, ובשנת 2004 נישאו. בנם הראשון נולד ב-2009, שנה שבה הקים יחד עם חבריו עמותה שפועלת לקידום מעמד העדה הדרוזית בישראל.

בשנת 2010 חבר לעמותת "אחריי" והתחיל להדריך את קבוצה בכפר חורפיש. אל-דין דאג שהעמותה תחל לפעול בכפרים הדרוזיים במטרה לעודד את בני הנוער להתגייס לשירות משמעותי. בשנת 2013 נולד בנם השני של מחמוד ונאהד. בין השנים 2018-2015 העביר גיבושים למועמדים לפנימייה הצבאית של בית הספר הריאלי בחיפה, במטרה לנטרל את פערי השפה בקרב המועמדים הדרוזים. בנוסף, שימש אל-דין מקור לייעוץ עבור בני הנוער בעדה בכל הקשור לעתידם. מחמוד אהב מאד לטייל בארץ ובחו"ל. הטיול האחרון שלו עם משפחתו התקיים כשלושה חודשים לפני שנפל ברצועת עזה.

ראש אמ"ן, אלוף אהרון חליוה, הוסיף כי "מחמוד השתתף במבצעים רבים של אגף המבצעים המיוחדים, הוא גיבור שתרם מאוד, באומץ ובקור קור לביטחון ישראל. ראוי שהוא יקבל את המקום הראוי לו". חשיפת פרטיו של סא"ל אל-דין תואמה יחד עם בני משפחתו שבשלב הזה בקשו לכבד את פרטיותם. לבקשת בני משפחתו, מועד פרסום שמו הגיע לאחר יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

במבצע מיוחד של אגף המודיעין בפאתי העיר חאן יונס ברצועת עזה ב-11 בנובמבר 2018, הצליח כוח מיוחד של צה"ל להיכנס ברכב אזרחי לעומק של כשלושה קילומטר ברצועה, אבל אז הוא התגלה על ידי אנשי הזרוע הצבאית של חמאס. במקום התפתח קרב יריות, במהלכו נהרג סא"ל אל-דין מירי של לוחם בכוח, קצין נוסף נפצע באורח קשה. שבעה אנשי חמאס, בהם מפקד גדוד חאן יונס, נהרגו בתקרית. המבצע כונה בצה"ל בשם "פירות טרופיים" אולם פרטי האירוע ומטרתו אסורים בפרסום. מסוק של צה"ל הוקפץ לפנות את הנפגעים תחת אש כבדה שירו חמושים פלסטינים.

אל-דין ורעייתו נאהד

הרמטכ"ל כוכבי העניק צל"שים למפקד כוח הלוחמים וללוחם בצוות על פעילותם במבצע "תחת תנאים קשים, בנחישות ובתושייה, בקור רוח ואומץ לב, במהלך ההשתלטות על האויב, לחילוץ הכוח ולהשבתו לשטח ישראל" ולצוות החילוץ: טייסי מסוקי יסעור בחיל האוויר, לוחמי 669 וצוותי הרפואה, שלקחו חלק בחילוץ המורכב תחת אש חזרה לשטח ישראל.