פרופ' גרוטו
צילום: פלאש90

פרופ' גרוטו על משרד הבריאות בפרשת חטופי תימן: "כל התהליך עקום"

המשנה לשעבר למנכ"ל משרד הבריאות הגיב בריאיון לקלמן ליברמן על הטענה כי הדוח שערך בנושא פרשת החטיפות כלל ממצאים שגויים: "אני לא חושב שזה כל כך משנה" • ח"כ לזימי תקפה את הדוח שהזמין משרד הבריאות וביטל את דוח גרוטו: "מסקנות מוזמנות מראש"
קלמן ליברמן
17 במאי 2022
11:50

פרשת חטופי תימן: אתמול נערך דיון סוער בוועדת הבריאות בכנסת בנושא דוח שערך משרד הבריאות על הפרשה הכאובה משנותיה הראשונות של המדינה. אחת הטענות שהשמיעו חברות הכנסת בוועדה הייתה שמשרד הבריאות גנז דוח שערכו המשנה לשעבר למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו וד"ר שלומית אבני בנושא - והזמין במקומו דוח מההיסטוריונית פרופ' שפרה שוורץ, הידועה בעמדתה השוללת את הפרשייה. 

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב הגיב הפרופ' גרוטו לטענות ואמר כי פרופ' שוורץ "כלל לא הגיעה מהדיספלינה הנכונה לעסוק בנושא". גרוטו הגיב לטענה של פרופ' שוורץ, לפיה התבסס על עדויות מוטות ודיווחים שגויים, ואמר - "אני חושב שזה לא ממש משנה". 

האזינו לריאיון עם פרופ' גרוטו

להבדיל, מפרופ' שוורץ, שהיא היסטוריונית של הרפואה, פרופ' גרוטו הוא מומחה לבריאות הציבור. "זו שאלה ביו-אתית ולא היסטורית. אין הרבה שעסקו בגזענות במערכת הבריאות כמוני", אמר גרוטו בריאיון. גרוטו סיפר שמשרד הבריאות לא מוכן לקיים שיח ולפעול בשקיפות - "כל התהליך פה נראה מאוד עקום". 

אחת הטענות שהופנו לגרוטו הייתה שבדוח ביקש להחיל סטנדרטים אתיים של המאה ה-21 על מה שאירע בתחילת שנות ה-50. גרוטו סיפר כי דברים שנעשו לעולים היו מנוגדים לאתיקה כבר אז. "קוד נירנברג, שבא בעקבות הניסויים שנערכו על יהודים בשואה, נוסח ב-1948. רק כמה שנים אחר כך נעשו בישראל ניסויים בבני אדם עם אלמנטים גזעניים", אמר גרוטו. 

גם הדוח שניסחה פרופ' שוורץ נתפס כבעייתי - לפחות על פי הפעילים למען משפחות החטופים. בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן טענה ח"כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה שהדוח "הוזמן על ידי משרד הבריאות כשמסקנתו ידועה מראש". לדברי לזימי, עמדתה של פרופ' שוורץ השוללת את הטענות לחטיפה ממוסדת היו ידועות למשרד הבריאות. 

"אני חושבת שהמשרד לא מוכן לעשות הכרה בפרקטיקות הגזעניות שהיו בפרשה הזו. יש פה היעמדות על הרגליים האחוריות כאילו הכול היה בסדר ולא עשו שום דבר. זה מקומם, זה נורא", אמרה ח"כ לזימי בריאיון לאריה גולן.