ספורטה חניה בבית המשפט, היום
צילום: פלאש 90

"זה הכדור שיפגע בך אם לא תתפטר": כתב אישום יוגש נגד החשודה בשליחת מכתבי האיום לרה"מ

הצהרת תובע הוגשה הבוקר נגד אילנה ספורטה חניה • לפי גורם בחקירה, החשודה נקטה אמצעי זהירות "שלא מביישים עבריינים מתוחכמים" • מעבדת המשטרה הוכיחה התאמה בין כתב ידה של החשודה לכתב היד שעל גבי המכתב
משה שטיינמץ
18 במאי 2022
12:42
עודכן ב 13:31

הצהרת תובע הוגשה הבוקר (רביעי) נגד אילנה ספורטה חניה, החשודה בשליחת מכתבי האיום לרעיית ראש הממשלה בנט ובנו. על פי החקירה, החשודה ניסתה להסתייע בפעילים פוליטיים נוספים - ללא ידיעתם - בעיקר כדי להשיג את כתובת מקום העבודה של גילת בנט.


באחד המכתבים שנשלחו למשפחת בנט נכתב: "זה הכדור שיפגע בבטן הרכה שלך נפתלי בנט ויפגע הישר ביוני בנט אם לא תתפטר". למכתב הוצמד קליע של רובה.

על פי גורם בחקירה, החשודה נקטה אמצעי זהירות "שלא מביישים עבריינים מתוחכמים", אך גם עשתה טעויות. מעבדת מסמכים במטה הארצי הוכיחה התאמה בין כתב ידה של החשודה לכתב היד שעל גבי המעטפות. במשטרה לא יודעים מנין השיגה את הקליעים.

הנטייה, להגיש נגדה כתב אישום בעבירת סחיטה באיומים החמורה ביותר - בשל דרישתה מראש הממשלה במכתב להתפטר. בנוסף, ככל הנראה תואשם גם בעבירה על פי חוק המאבק בטרור. שני המכתבים נשלחו במקביל, כשבוע לפני שהגיע המכתב הראשון.

השופט קבע כי יש לקבל את הבקשה להגיש כתב אישום נגד חניה: "סבורני כי טרם בשלה העת לשקול חלופת מעצר וזה יקרה רק אחרי שיוגש כתב אישום ויבדקו מה הן העברות המדויקות". מעצרה של החשודה הוארך עד ליום ראשון.

פרקליטה של חניה, עורך דין עדי כרמלי, אמר: "עד לרגע זה לא נבחרו העברות המדויקות שיכללו בכתב האישום. אני בטוח שכתב האישום יהיה דליל יותר מהצהרת התובע של המשטרה".

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל שלשום את ערעור המשטרה על שחרורה של חניה, והאריך את מעצרה בשלושה ימים. המשטרה ביקשה להשאירה במעצר עקב עילות של שיבוש הליכי חקירה ומסוכנות. בערר שהגישה המשטרה, נטען כי בית המשפט שגה בכך שלא נתן כל משקל לאופן המחמיר של האירוע - ביצוע עבירות חוזר מתוך עזות מצח, להט ושליחת מכתבים שעניינם לא תחום לאיום בלבד, אלא נוסח שיש בו אף איום במעשה טרור.

עוד נטען כי בית משפט השלום שגה בכך שלא התייחס כלל לרגישות של התיק, הנובעת מנמען הסחיטה והאיומים ברצח - ראש ממשלה מכהן. עוד אמרה המשטרה, כי מדובר בסחיטה ואיומים בהם יש לפגוע קשות בציבור כולו ובמשטר הדמוקרטי עד לפגיעה הברורה בראש הממשלה ובמשפחתו. אילנה ספורטה חניה, תושבת הדרום בת 65, נעצרה לפני כעשרה ימים, שבועיים לאחר שנשלחו מכתבי האיום.