-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כ-60% מהמוסדות האקדמיים טוענים: אין אצלנו הטרדות מיניות

בעוד שמספר הממונות במוסדות רבים לא עומד בנהלים שנקבעו – מספר התלונות רק עולה | כל הפרטים מדוח ההטרדות המיניות באקדמיה
ורד פלמן
19 במאי 2022
06:38

כ-60% מהמוסדות האקדמיים דיווחו לוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת שלא התקבלו כלל תלונות או מידע בגין הטרדות מיניות אצלם במוסדות בשנה שעברה. אבל בעוד שמספר הממונות במוסדות רבים לא עומד בנהלים שנקבעו – מספר התלונות רק עולה. 

153 מוסדות אקדמים מחוייבים לדווח לוועדה לקידום מעמד האישה על דרכי הטיפול והמניעה שבהם נקטו בכל הנוגע להטרדות מיניות, אלא שמנתונים המתפרסמים הבוקר (חמישי) עולה כי 93 מוסדות הודיעו כי לא התקבלו אצלן כלל תלונות או מידע על הטרדות מיניות במוסד. 10 מוסדות המחוייבים בדיווח לא העבירו כלל דוח. בין המוסדות שלא העבירו דיווח: המכללה האקדמית לחינוך ולספורט אוהלו, מרכז קלור למוסיקה ומכון בית יעקב בירושלים.

סך הכל הוגשו 215 תלונות רשמיות בשנת 2021 והמוסדות טיפלו בכמעט 300 פניות שמקורן גם בשמועות או תלונות אנונימיות. בכל הנוגע לממונות על הטרדות מיניות במוסדות האקדמים עלה כי באוניברסיטאות הגדולות שבהם לומדים 20 אלף תלמידים ויותר יש פחות ממונות מאשר הנהלים דורשים מהמוסד. כך באוניברסיטת תל אביב שבה 30 אלף סטודנטים היו בשנה שעברה שתי אחראיות, ובאוניברסיטת בן גוריון הקטינו בחצי את מספר הממונות מהשנה שקדמה לה. במקום ארבע אחראיות היו ב-2021 שתי אחראיות בלבד.

באוניברסיטת אריאל הושעה לשנתיים מהלימודים סטודנט שביצע מעשים מגונים בארבע סטודנטיות שהתלוננו נגדו, אך נראה שכשמדובר באנשי סגל אקדמי המוסדות לא ממהרים תמיד לפעול באותה הנחישות. באוניברסיטת בר אילן הסתפקו באזהרה ונזיפה למרצה בן יותר מ-65 בעקבות תלונה על ניצול יחסי מרות, התייחסות מבזה למיניות, והתייחסות מינית חוזרת כלפי סטודנטית בת פחות מ-24.