t
למצולמים אין קשר לכתבה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

"אולי נלך לרחוב": עולים מאוקראינה התבקשו לעזוב את המלון בו השתכנו

עולים חדשים, בעיקר אמהות חד הוריות וזקנים, מתקשים למצוא דירה בשל דרישות מפליגות של בעלי הבתים. במקביל - התבקשו לעזוב את המלונות בהם שוכנו עד למציאת הדירה. משרד הקליטה: בהוראת השרה, כל העולים יישארו במלון עד שיימצא פתרון לשביעות רצונם
נופר משה ויאנה בריקסמן
24 במאי 2022
10:57

קושי בקליטה: מספר משפחות עולים מאוקראינה, שנמלטו לישראל בעקבות המלחמה, התבקשו לפנות באופן מיידי את חדרי המלון בירושלים בו שיכנה אותם המדינה וזאת, חלקם לאחר חודש ימים בלבד של מגורים שם. בין השאר מדובר באם חד הורית לשלושה ילדים ובזוג מבוגרים, שהבעל הוא חולה סרטן. בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב הובא סיפורן של המשפחות.

האזינו לקטע מתוך סדר יום עם קרן נויבך

כמה מהמשפחות קיבלו התראה באמצעות מכתב שהונח בפתח דלתם. לטענת העולים, הם לא מצליחים למצוא פתרונות דיור קבועים, למרות מענק שכר הדירה שלו הם זכאים, מכיוון שבעלי הדירות אינם מוכנים להשכיר לעולים חדשים ללא בטחונות או הכנסה.

אם חד הורית השוהה עם ילדיה באחד המלונות סיפרה בשיחה עם  יאנה בריקסמן מרדיו כאן רקע: "אין לנו לאן ללכת. אנחנו ניסינו לדבר עם מתאם הקליטה על זה. ניסינו לשאול אותו, אולי מישהו ממשרד הקליטה ייפגש איתנו, יראה את מצבינו, יראה את המצב של כל משפחה, כי מצב של כל משפחה שונה. אבל אף אחד לא רוצה להיפגש איתנו ולהושיט יד לעזרה. אנחנו סופרים את הימים בדאגה. אנחנו לא יודעים מה יהיה. אולי נלך לרחוב". 

האם סיפרה על הקושי הרב במציאת דירה למגורים: "בעלי הדירות לא רוצים להשכיר את הדירה לעולים חדשים. הם חוששים שלא נוכל לשלם. כל מה שאנחנו מראים להם: ערבויות, צ'ק ביטחון, הודעה של משרד הקליטה על כך שישולמו לנו מענקי שכירות, זה לא מספיק". 

במלונות בהם שוהים העולים החדשים פועלים מתנדבים, שמסייעים לעולים במגע עם הרשויות ומול בעלי הדירות. אחד מהם סיפר בריאיון למשדר: "מי שנשאר במלונות הם ההורים לילדים, הזקנים והחולים. להם הכי קשה למצוא דירה". המתנדב סיפר על אם חד הורית שנודע לה מיום ליום שעליה לעזוב את הדירה: "במזל מצאנו לה דירה בקריות. אבל אין שם שום דבר. ביקשנו אישור ליום-יומיים נוספים במלון כדי שנוכל למצוא מיטות שיהיה לה על מה לישון בדירה, אבל לא נתנו". 

ממשרד הקליטה נמסר בתגובה:

מאז 24 בפברואר 2022, תאריך שבו החל מבצע "עולים הביתה", קלט משרד העלייה והקליטה מעל 20,000 עולים מאוקראינה, מרוסיה ומסביבותן ושכר בתי מלון לשיכונם של העולים במסגרת עליית הבזק. מאות עובדי משרד העלייה והקליטה, מתנדבים ופרויקטורים מלווים את העולים מיום הגעתם בכל צעד ושעל שלהם.

שרת העלייה והקליטה וכלל עובדי המשרד החליטו שאף עולה לא יפונה מן המלון בטרם יימצא לו פתרון העונה על צרכיו האישיים בכל הרבדים. המשרד מעניק לכל מי שיוצא מבית המלון סיוע מוגבר בשכר דירה ומציאת פתרון דיור הולם, מענק נמלטים חד פעמי, דמי הסתגלות למגיעים מרוסיה אוקראינה ובלרוס, סל קליטה לתקופה של שישה חודשים ולאחר מכן שישה חודשים דמי קיום, ובמהלך שנה זו העולים זכאים ללימודי אולפן ולהכשרה מקצועית.

השמות שהעברתם לידינו נבדקו על ידי עובדי המשרד, ונמצא שלכל הפונים נמצא מענה הולם. על אף זאת, חלק מעולים אלו לא נענו להצעתנו. בהוראת השרה, כל העולים יישארו במלון עד שיימצא פתרון לשביעות רצונם.

המלון מיועד לשהייה קצובה בת חודש, וחלק מן השמות שהעברתם לנו שוהים במלון למעלה מחודשיים. אנחנו עושים מאמצים עילאיים בתנאים לא פשוטים כדי למלא את צורכי העולים, תוך קליטה של אלפים בפרק זמן קצר.