המצעד ב-2021
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

המשטרה נערכת גם לתרחיש של ירי רקטות לירושלים ביום ראשון

שגרירות ארה"ב לקראת הצעדה: נאסר על עובדים לבקר בעיר העתיקה ביום ראשון • לקראת מצעד הדגלים: צה"ל הרחיב את פריסת מערכות ההגנה האווירית • 3,000 שוטרים יאבטחו את הצעדה שתעבור גם בשער שכם וברובע המוסלמי • נסראללה מאיים: "כל פגיעה במסגד אל-אקצא תפוצץ את האזור"
כתבי כאן חדשות
25 במאי 2022
17:37
עודכן ב 22:29

פרסום ראשון: שגרירות ארצות הברית פרסמה אמש (רביעי) אזהרה לאזרחים אמריקניים השוהים בישראל, בשל המתיחות הביטחונית בירושלים. נאסר על עובדי ממשל אמריקנים ועל בני משפחותיהם לבקר כלל בעיר העתיקה ביום ראשון - יום צעדת הדגלים. עוד נאסר עליהם להיכנס לעיר העתיקה לאחר החשיכה עד ליום שני וכן בימי שישי.

מוקדם יותר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בישראל חוששים ונערכים לירי טילים מעזה לכיוון ירושלים במהלך הצעדה. על פי הפרסום, לקראת האירוע צה"ל הרחיב את פריסת מערכות ההגנה האווירית. תרחישים נוספים שמהם מתריע המודיעין – ניסיונות של פלסטינים לפגיעה בצועדים, התבצרות בהר הבית וניסיון לפגוע במתפללים בכותל מרחבת ההר. 


מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, שיגר הערב איום לקראת מצעד הדגלים בנאום לרגל יום השנה ליציאת צה"ל מדרום לבנון. לדבריו, "על הממשלה בישראל לדעת שכל פגיעה במסגד אל-אקצא ובכיפת הסלע תפוצץ את האזור". לדברי נסראללה, "בעוד כמה ימים צפויים להתרחש אירועים בירושלים שעלולים להביא לפיצוץ גדול. זאת התגרות בכל העמים הערבים והאסלאמיים". 

המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים ותגייס שלוש פלוגות מג"ב לקראת אירועי יום ירושלים ביום ראשון - ובדגש על מצעד הדגלים שצפוי לעבור בשער שכם וברובע המוסלמי. המשטרה נערכת למספר התרחשויות רבות בירושלים כולל היערכות לפזר את המצעד בבטחה אם יהיה ירי טילים על ירושלים.


3,000 שוטרים יאבטחו את האירועים במעגלים שונים. המשטרה נערכת להפרות סדר אבל תייצר הפרדה בין הצדדים כדי לנסות ולמנוע עימותים בזמן מצעד הדגלים. לפי שעה אין התראות ממוקדות בנוגע לפיגועים אך המשטרה ביצעה מעצרי מנע של כ-100 גורמים המבקשים להוציא הפרות סדר או מובילים אותם.

המשטרה תווסת כניסתם של הצועדים כחלק מלקחי אסון מירון, כך ש-8,000 גברים יצעדו דרך שער שכם ו-8,000 דרך שער יפו, החל מכיכר צה"ל יתבצע הדילול והסתת הצועדים ויפרסו מחסומים. באשר לעלייתו של ח"כ בן גביר להר הבית ביום ירושלים - תערך קודם לכן הערכת מצב בראשותו של מפקד המחוז ובתחשב בסכנה לשלום הציבור ובסיכון לשלומו של בן גביר תתקבל ההחלטה. התפילות והביקורים בהר הבית ביום ראשון יתקיימו כסדרם.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג׳מן אמר היום: ״משימתנו המרכזית היא להבטיח את קיומם התקין והבטוח של אירועי יום ירושלים כמדי שנה בתקופה זו. זהו יום חג לאומי בפרט עבור תושבי העיר והמבקרים בה, ומוטלת עלינו החובה לשמור על הביטחון ועל הסדר הציבורי.

"לצד ההיערכות המשטרתית המוקפדת והפריסה הרחבה של כל המערכים, עלינו להישאר דרוכים וערוכים כל העת בכדי להגיב לכל איום ולטפל בכל אירוע חריג בצורה מיטבית. נפעל בכל הכלים שברשותנו כלפי הפרות סדר וגילויי אלימות מכל סוג שהם. שילוב הזרועות בין כלל המערכים והיחידות המשטרתיות שיפעלו יחד עם גופי הביטחון, החירום וההצלה וכל השותפים להיערכות והפעילות המבצעית- הכרחי וחשוב במאמץ המשותף של כולנו".

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, ורד פלמן, סולימאן מסוודה ומשה שטיינמץ