-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"מפלצת רדודה": העימות בין פינטו לדיסטל-אטבריאן

חברת הכנסת מהליכוד ספגה ביקורת בעקבות ריאיון לערוץ הכנסת בו חשפה שיטה שנויה במחלוקת לטיפול בבנה שנמצא על הרצף • ח"כ מימינה שירלי פינטו הגיבה: "שיטה אכזרית. קיבלתי מאות פניות מהורים מזועזעים"
מיכאל שמש
26 במאי 2022
17:50

חברת הכנסת מהליכוד גלית דיסטל-אטבריאן עוררה אתמול (רביעי) סערה בעקבות דברים שהשמיעה בריאיון בערוץ הכנסת. בריאיון סיפרה דיסטל על הדרך בה גידלה את בנה שנמצא על הרצף האוטיסטי: "אין דבר כזה אוטיזם - זה הימנעות ממשהו, הימנעות מאינטראקציה חברתית דינמית".

בהמשך אמרה: "והילד שלי התחיל להיבלע בתוך החור הזה, התחיל לאבד מילים, זה קורה להם בד"כ בגיל 3. משכתי אותו מהשיער והוצאתי אותו... לא נתתי לו לאכול ולא נתתי לו לשתות, לא נתתי לו כלום. הוא הכריח את עצמו ללמוד לדבר כדי לשרוד. זה קשה נורא, זה אכזרי נורא". 

הדברים של דיסטל-אטבריאן עוררו סערה ברשתות החברתיות וזכו לתגובות זועמות לצד תגובות תמיכה. על כך הגיבה חברת הכנסת ואמרה: "הניחו לבן שלי, אל תשתמשו בו כדי להתנגח בי". בהמשך סיפרה כי מדובר בשיטה לטיפול באוטיזם בשם "החדר הסגור", אותה פירטה בהרחבה בספר שכתבה בשם "ואם היו אומרים לך": "הילד שחזו שלא ידבר לעולם סיים בגרות מלאה, התגייס לעוקץ ולומד עכשיו משחק. אני גאה באימהות שלי ובעיקר גאה בו". 

ח"כ מימינה שירלי פינטו מתחה ביקורת חריפה על דבריה של דיסטל-אטבריאן: "ראיתי את הריאיון של חברת הכנסת על השיטה האכזרית, "החדר הסגור",  שהשתמשה בחינוך ילדה שעל הרצף האוטיסטי. קיבלתי מאות פניות מהורים מזועזעים, וגם תלונות על מוסדות שלצערי ממשיכים לאמץ את השיטה. זה לא ימשיך, לא במשמרת שלי. כתבו לי על מקרים שנתקלתם בהם - אכנס דיון דחוף בנושא". 

דיסטל-אטבריאן הגיבה לפינטו: "תגידי, מפלצת רדודה ואופורטוניסטית של רוע, מה את יודעת על האופן שבו גידלתי את הבן שלי? החדר הסגור היה כמה חודשים כשגרתי בחו"ל, אחר כך הוא טופל בארץ משך 15 שנים במסגרות קונבנציונאליות של חינוך מיוחד ". 

חברי כנסת רבים יצאו גם כן להגנתה של דיסטל, בהם גם חברים בקואליציה. חברת הכנסת מהעבודה אבתיסאם מרעאנה פנתה אל יריבתה מהאופוזיציה: "שומעת את השיחות שלך לפעמים עם בתך ובנך לתוך הלילות הלבנים שלנו בכנסת. ויכולה להעיד שאת אמא נפלאה. את ספרך קניתי בזמן הפגרה כי הרבה אמהות דיברו עליו ומחכה לקרוא אותו".